דף הבית  >  מרכז ידע >  ניהול עסק משפחתי  >  איך נגרום לדור ההמשך 

איך נגרום לדור ההמשך לעבוד בעסק המשפחתי?

בעסקים משפחתיים רבים אנו מוצאים שהחלום, של הדור המייסד או הבעלים של העסק הוא להעביר את העסק לדור הבא. לעומת זאת, ההתיחסות להעברת העסק בקרב דור ההמשך מגוונת ונרחבת.

לחלקם אין שום עניין בכניסת לעסק המשפחתי, אחרים עשויים להיכנס לעסק רק כי הם רואים זאת כאפשרות הטובה ביותר בקריירה שלהם אבל לא היו בוחרים לעבוד בעסק אלמלא זה בחר בהם. אחרים חשים תחושת מחויבות למשפחה וזאת כדי לשמור על המורשת המשפחתית ולהבטיח את היציבות הפיננסית לדורות הבאים. ולאחר כל זאת, האם אפשר לגרום לדור ההמשך לרצות לעבוד בעסק המשפחתי, אני מדברת על רצון אמיתי, כזה שמגיע מתוך עצמם?

בעד ונגד לעבוד בעסק משפחתי 

על השאלה הזו אין מענה החלטי. יהיו שיטענו כי ההחלטה איננה נמצאת בקרב הדור המבוגר אלא הדור הצעיר, כך לפחות טוען אב לגבי כניסת בנו לעסק, "אני לא רוצה לדחוף אותו בכוח רב מדי לתוך העסק, כי אם אין לו את התשוקה האמיתית עבור העסק, הוא לא יהיה מוצלח ולא יתרום לעסק". למרבה הצער, אין לי את ההזדמנות לשאול כל אחד מבעלי עסקים משפחתיים מה הניע את דור ההמשך להיכנס לעסק, אני מניחה שאם אראיין מאה אנשים אשר נמצאים בעסקים משפחתיים, אקבל בהתאם מאה סיפורים ייחודיים ונלהבים אך שונים.

ובכל זאת, אני מאמינה שאפשר להצביע על שורה של פעולות אשר יגדילו את הרצון של הדור הבא להיכנס ולעבוד בעסק. פעולות אלו עשויות שלא לגרום להשגת רמת התלהבות כפי שמאפיינים את הדור המבוגר יותר אבל הם בהחלט אמורים לעזור.

כיצד אפשר בכל זאת לשכנעו לעבוד בעסק משפחתי?

1. לדבר באופן חיובי ונלהב על העסק לאורך כל התקופה שבו העסק קיים כך שהדור הבא יגדל לתוך מציאות בה העסק מלהיב ומעניין אותם. אני מכירה עשרות סיפורים של ה"הבנים של" שסיפרו איך בכל החופשות מהלימודים עבדו בעסק ואהבו את העבודה, איך בעצם גדלו לתוך העסק ותמיד הרגישו חלק ממנו גם אם היו ילדים. ציור של תמונה מרתקת על העסק היא דרך סבירה לגרום להם להיכנס לעסק מאשר להתלונן על השעות הארוכות, התחרות הקשה, והאתגרים של עבודה עם קרובי משפחה ועליות והמורדות מהעבודה בעסק.

2. להציג את התעסוקה כהזדמנות ולא כחובה. דור ההמשך יכולים גם לפתח את הרצון לעבוד בעסק המשפחתי בכוחות עצמם מבלי לכפות זאת עליהם. ההמלצה היא לאפשר לדור ההמשך את ההזדמנות ללכת בעקבות נטיות לבם ולגלות היכן הרצונות האמיתיים שלהם. האפשרות לעבוד בעסק המשפחתי כהזדמנות לעוד מקום עבודה שיכול לפתח אותם ולא כמקום חובה בה הם צריכים לעבוד מגדיל את הסיכוי שאולי ימצאו עניין בעסק וישארו לעבוד בו.

3. ישנם כאלה אשר ינסו את מזלם מחוץ לעסק מתוך מטרה לחוות מקומות אחרים וגם לדעת "מה הם שווים בחוץ". כבעל עסק כדאי תמיד להשאיר את הדלת פתוחה עבור בני המשפחה, דלת שבה יוכלו להיכנס לעסק המשפחתי בשלב מאוחר יותר בחיים. לא תמיד ההשתלבות אפשרית, לעיתים אין באפשרות בעל העסק לשלב עובד נוסף אבל אני בדעה שאם בן המשפחה רוצה לחזור אפשר בדרכים יצירתיות להרחיב את העסק ולאפשר לו את ההצטרפות המחודשת לעסק.

4. שילוב של ערכי המשפחה תוך פיתוח המוניטין של העסק גורמים לבני המשפחה להיות גאים בנכס העסקי שלהם. הגאווה יכולה להתפתח מגיל צעיר ובכך יגדלו הסיכויים כי הגאווה תהפוך לרצון אמיתי לעבוד בעסק כדי להיות חלק מתוך אותו מוניטין וכדי להמשיך את אותו השם.

 

 

לסיכום,

ניתן לסייע לבני דור ההמשך לרצות ולעבוד בעסק המשפחתי, אך זהו מסע ארוך של עבודה תמידית אשר בסופה יתכן ותתקבל תמורה ראויה. בהצלחה.

הצטרפו לניוזלטר והתעדכנו בכל מה שקורה בעולם העסקים המשפחתיים