Photo by Elisha Terada on Unsplash

דף הבית  >  מרכז ידע  >  הורשה והמשכיות > מהו המחיר

מהו המחיר בדחיית קבלת החלטות חשובות בעסק המשפחתי?

אפתח בסיפור.

האחים מקיין, הריסון וואלאס לבית משפחת מקיין, הקימו בשנת 1957 אימפריית מזון לתפארת, שקיימת ופועלת עד היום בשם: McCain Foods.

 

הם החלו את הקריירה המפוארת במפעל בעיר הולדתם, פירנצ'ויל שבקנדה, במרחק של פחות מ -10 קילומטרים מהגבול עם ארה"ב והפכו למפיץ הגדול ביותר בעולם של צ'יפס צרפתי.

 

כמייסדי חברת המזון הרב לאומית, עבדו הריסון וואלאס זה לצד זה במשך 37 שנים, כך שמשרדיהם היו פתוחים האחד לשני ללא דלת שמפרידה. משבגרו האחים ונכנס הדור השני החלו העניינים להשתבש.

 

בשנת 1993 מינה וואלאס, למרות התנגדותו של אחיו, את בנו מייקל לעמוד בראש McCain ארה"ב. הצעד כל כך הרתיח את האח, שחשב שהאחיין לא ראוי לתפקיד, שכבר שנה אחריו עזב את החברה בטריקת דלת.

 

מאבק הכוחות, שהפריד בין האחים, הפריד גם בין חלקים נוספים במשפחה, וגרם לקרע משפחתי. רק לקראת סוף חייהם חזרו האחים ליצור קשר כמו בעבר.

אז על מה הסיפור...

 

זהו סיפור קלאסי של קונצרן מזון ענק שלא תיכנן לפרטיו את המעבר הבינדורי והביא לפירוד במשפחה.

 

חילוקי הדעות האם דור ההמשך, ראוי או לא ראוי לתפקיד לא היו צריכים להיבחן עם כניסתו לתפקיד אלא הרבה לפני כן, וזאת כדי להימנע בדיוק מאותה תחושה איומה של פילוג המשפחה.

 

לולא התמהמהו עם תכנון המעבר הבינדורי, לא היה נוצר קרע ביחסים, והזמן היה מנוצל בצורה טובה כדי לשמור גם על העסק וגם על המשפחה.

 

השאלה הנשאלת היא, האם יכלה המשפחה להימנע מסכסוך מפלג זה?

במאמר עסק משפחתי: 5 השלבים להעברת העסק לדור הבא מתוארים חמשת השלבים העיקריים להעברה מסודרת של העסק לדור הבא. השלב הרביעי והרלוונטי לסיפורנו דן בבחירת היורש לעסק.

 

לזהות מי יוביל את העסק בעתיד זו החלטה לא פשוטה, בין אם יש לבחור בין שני מועמדים ראויים או שכלל לא ברורה ההתאמה של המועמד היחיד. כאשר בני דור ההמשך רוצים להיכנס ולהמשיך את העסק יכולות להתעורר חששות לגבי יכולותיהם להובלת העסק. המחקרים מוכיחים כי זוהי נקודה קריטית בעתיד חיי העסק ורובם נופלים בנקודה קריטית זו.

 

חשוב לציין שהבחירה היא לא בחירה של רגע, היא תהליך מתמשך של תכנון רב שנים אשר בסופו של דבר נבנה ונבחר המועמד המתאים. אם נחפש דוגמאות בקרב החברות בארץ הרי שבני משפחת שטראוס עברו תהליך דומה אשר בסופו של דבר נבחרה עופרה לעמוד בראש הפירמידה עד היום.

הסכנה בדחיית ההחלטה

זה טבעי וקורה לכולנו לדחות החלטה בנושאים שקשה לנו להחליט לגבם למועד אחר, נוח יותר.

הדחייה היא לפעמים נחוצה, כי היא מאפשרת ל"התבשל מבפנים", לדעת לברר פנימה מה אני באמת רוצה. 

 

אבל ישנן החלטות שאם דוחים אותם זמן רב מדי, הם לא בהכרח מסייעים למצב.

 

העולם העסקי הוא עולם דינמי שמושפע גם מהמצב הכלכלי בכלל, אך גם ממי שמנהל את העסק. כאשר הגיל מתחיל לשחק פונקציה בהובלת העסק שווה להתמודד עם הסוגיה "מי יוביל את העסק בעתיד?" ולא לברוח מהתמודדות זו.

 

ככל שתקדים לעסוק בכך, כך יפתחו יותר אופציות בפניך כיצד ולמי להעביר את העסק.

 

 

אם כן, כיצד לבחור יורש מתוך המשפחה לעסק המשפחתי?

מי שעומד לנהל את העסק צריך לזכות בו בזכות כישוריו ולא לקבלו כמתנה על עצם היותו "בן של".

רק מי שזוכה בעסק בזכות הכישרון והיכולת המקצועית והאישית שלו יכול להוביל את העסק לחוף מבטחים ולא לאובדן וסגירה.

אחד התנאים המומלצים ​להכשרת המועמד היא עבודה מחוץ לעסק.

 

אין ספק שזה נוח לעבוד עם ההורים במקום שהוא "בטוח ומובטח", מצב שבו אין צורך למכור את עצמכם בחוץ או להתמודד עם אנשים שאנחנו לא מכירים. מומלץ? לא כל כך... אחת ההמלצות שהוכחו כנכונות, בריאות, ומביאות הישגים היא דווקא העובדה שהילדים, גם אם בסופו של דבר לא ירשו את העסק, יצאו לעבוד מחוץ לעסק, במיוחד לאחר הלימודים או הצבא.

 

כמה זמן לעבוד בחוץ? לפחות שנתיים.

 

והסיבה? האפשרות לבחון את עצמך במקום לא מוכר, ולהוכיח, בעיקר לעצמך, שאתה שווה גם מ"חוץ למקום הבטוח". ​רק לאחר רכישת ניסיון בחוץ אפשר לעבור לשלב הבא בבחירת היורש לעסק.

השלב הבא הוא ניהול מרכז רווח.

 

זוהי אופציה שכיחה בו בוחנים את היורש בניהול אופרציה קטנה אשר מדמה עסק.

 

מה זאת אומרת?

 

נותנים לו לנהל מחלקה בעסק, מפעל קטן, או כל יחידה בעסק אשר אפשר למדוד את הרווח והפסד שלה, הכנסות מול הוצאות ולאחריו רווח נקי.

 

התנסות שכזו מאפשרת לבחון האם הוביל ליצירת רווח, וגם אם לא, האם אפשר וניתן לשפר את יכולותיו המקצועיות כך שבסופו של דבר יוכל לנהל את העסק בכללותו.

 

הרי יורש העסק צריך לנהל שתי מערכות יחסים: האחת, מול העסק ועובדיו, והשניה, מול בני המשפחה. ולכן מצב שכזה מאפשר לבחון האם הוא אכן מסוגל לנהל קשרי משפחה טובים יחד עם ניהול העסק ולא כזה אשר שורף קשרים ולא  שומרם.

עוד על בחירת יורש לעסק ניתן לקרוא במאמר הבא.

רק לאחר תכנון שכזה, שלוקח לא מעט שנים, אבל דורש תכנון ומחשבה, ניתן יהיה לקבוע מי המועמד המתאים מבין המועמדים. במידה של חילוקי דעות אפשר יהיה להתייעץ עם בני משפחה נוספים או אנשי מקצוע כדי לקבל את ההחלטה המתאימה.

בנוסף אולי תרצו לקרוא:

הצטרפו לניוזלטר והתעדכנו בכל מה שקורה בעולם העסקים המשפחתיים