Photo by Brook Anderson on Unsplash

דף הבית  >  מרכז ידע  >  הורשה והמשכיות > מהם המחירים

מהו הסיכון שלוקחים כאשר לא מתכננים את העברת העסק המשפחתי?

אתם מכירים את התחושה הזו שמתחיל יום עבודה בעסק ואז טלפונים..ופגישות...ואיזה משברון קטן שצריכים לפתור מיד ואז ארוחת צהריים וכבר עייפים. ושוב פגישה, ושוב טלפון, ומיילים, ובאמצע הערות והמלצות והינה... הסתיים לו היום, ועבר לו השבוע והחודש ועברה לה שנה וגם השנים.

 

אנחנו מוצאים את עצמנו זזים בזמן במהירות עצומה ולא ממש יודעים לעצור, יש לזה כמובן הרבה יתרונות אך גם חסרונות. העיסוק התמידי הזה בתוך העסק לא מותיר הרבה זמן לעיסוק על העסק.

דיבור על העסק הוא בעצם דיבור על תכנון, תכנון של הורשת העסק לדור הבא.

 

תכנון דורש זמן,

תכנון דורש השקעה ומחשבה,

הוא דורש תשומת לב שלא תמיד קיימים עבורנו במירוץ כנגד הזמן,

אבל, וכאן נכנס אבל גדול, הסיכון בחוסר תכנון גדול הרבה יותר.

 

הנתונים בנושא מאכזבים. אם נסתמך על מחקרים מארה"ב נגלה כי רוב בעלי העסקים לא מתכננים את העברת דור ההמשך ומכאן שגם נתוני הצלחת המעבר הבינדורי אינם גבוהים במיוחד (כ 30% לערך). כאן אני רוצה להכניס דעה אישית שנסמכת על ניסיון וגם על תחושות. חוסר התכנון לרוב נובע מניסיון להימנע מכל נגיעה במורכבות הרגשית והתעסקות בדינמיקה משפחתית שנדרשים לשם כך. העברת העסק בתוך משפחה הוא עניין שצריך לעסוק בו, והתחושות הקשורות בירושה והורשה הן חזקות ועמוקות מאוד. משפחות מעדיפות להימנע מלדבר ולעסוק בכך.

 

זו בדיוק הנקודה שבה אתם צריכים להיות כנים ולבדוק באיזה חלק של המפה אתם נמצאים:

האם אתה באחוז של בעלי העסקים אשר מוכנים ורוצים לתכנן את עתיד העסק?

האם אתם מתעכבים מתוך צפייה שהדברים פשוט יסתדרו מעצמם?

האם הנושא טעון מדי עבורכם?

לא משנה מהי הסיבה, רק כדאי שתיקחו בחשבון כי כאשר בוחרים בחוסר תכנון – יש לכך מחיר שצריך להתייחס אליו.

 

תוכנית הורשה טובה מונעת רגשות קשים ואי הבנות

תוכנית הורשה טובה מפזרת עננים של אי ודאות ומכניסה ודאות לעסק המשפחתי.

 

תוכנית הורשה טובה מרגיעה את מי שידו קשורה בעסק המשפחתי או במשפחה.

 

תוכנית הורשה טובה בונה תוואי תעסוקתי לכל מי שקשור בנושא ומאפשרת לו להתפתח בתחום שלו, אם זה קשור לעסק או אף מחוצה לו.

 

תוכנית הורשה טובה מאפשרת למשפחה לדבר על הדברים מבלי לפחד.

אז מתי להתחיל לתכנן?

אתמול.

ולמה אתמול? כי זמן מאפשר חשיבה עמוקה, זמן מאפשר לטעות ולתקן לפני שיהיה מאוחר מדי. זמן מאפשר לא לפעול מתוך דחק ולחץ אלא מתוך מחשבה ובהירות. זמן הוא מתנה.

Image by Jordan Ladikos

ובכל זאת, מהם הסיכונים כאשר לא מתכננים?

אנחנו מחפשים וודאות בחיים, זה צורך של כולנו כבני אדם לדעת מה יהיה מחר. לעומת זאת, אי וודאות מכניסה את האדם להתמודדויות לא פשוטות. אני מוצאת שדור ההמשך מוצא קושי לדבר עם ההורים לגבי העתיד בעסק, מעין תחושות של חוסר נעימות לדון בכך. מצד שני, הם רוצים באמת ובתמים ביטחון בעתיד שלהם, לדעת מה יקרה איתם בעוד כמה שנים, לתכנן את העתיד שלהם. חוסר התכנון בעסק המשפחתי גורם להם לעתים לעזוב את העסק למקום שמבחינתם נחשב למקום בטוח יותר.

עוד קבוצה שהתכנון העסקי חשוב לה הם העובדים בתוך העסק. העובדים בתוך העסק רוצים לדעת מה קורה עם העסק, מי אמור להוביל אותו? האם קיימות תוכניות לקידום אישי? האם יש כוונה למכור את העסק? לעתים כאשר התמונה ברורה יש רווחה כי יש אופק, ולעתים התוכנית מבהירה להם כי עדיף להם לעזוב.

בכל מקרה, חוסר הוודאות לעתיד העסק משאיר אותם בערפל ולא בהכרח תורם לתחושתם הבטוחה בעסק.

תוכנית ירושה טובה מציעה התייחסות גם למשפחה מחוץ לעסק

תוכנית ירושה טובה מונעת גם חילוקי דעות בין האחים כי כאשר יש לך זמן לתכנן את הורשת העסק לדור הבא, אפשר לחשוב בצורה מקצועית על הילדים בתוך העסק אבל לא הזניח את אלו שמחוצה לו. כאשר אין מרוץ כנגד הזמן אפשר לחשוב ולמצוא פתרונות יצירתיים וטובים אשר יתרמו לתחושות של המשפחה באופן כללי ושל המשפחה בתוך העסק.

 

אני אצטט כאן לסיכום לקוח שאמר לי "אני תקוע בעסק כי אין לי מושג מה אבא שלי מתכנן עם העסק, ואין לי מושג מה יהיה איתי ועם המשפחה שלי. אם הייתי יודע יותר הייתי נושם טוב יותר". בהצלחה.

בנוסף אולי תרצו לקרוא:

הצטרפו לניוזלטר והתעדכנו בכל מה שקורה בעולם העסקים המשפחתיים