דף הבית  > מרכז ידע > הורשה והמשכיות > כיצד משפיעה

כיצד משפיעה העברת העסק לדור ההמשך על השחקנים העיקריים בו? 

אין ספק כי להעביר את העסק המשפחתי לדור ההמשך הופך בשנים האחרונות לנושא החם בעולם העסקים, תחום שרבות נכתב ונחקר אודותיו אך עדיין מאתגר ליישום.

העברת העסק איננה מתחילה ומסתיימת בפעולה אחת, פעולה יומית שיש לו זמן מדויק, ביום ובשעה מסוימת בו נחתם החוזה, אלא תהליך ארוך שמשפיע על כל הרבדים המחוברים לעסק המשפחתי, כמו לדוגמא: משפיע על בני המשפחה השונים, על העסק והעובדים שבו, הפעילות הפיננסית של העסק ובסופו של דבר גם על מבנה הבעלות של העסק.

בחברות גדולות אנו מוצאים שגם הדירקטוריון וגם בעלי עניין שאינם מהמשפחה מושפעים ממהלך זה. מחקרים רבים אף דנים בסוגיה של השפעת אלו האחרונים על הצלחתו של התהליך כגורם מאזן בין בני המשפחה להצלחת העסק.

מבט מהיר על התהליך חושף שקיימים גורמים רבים הקשורים לתהליך, לעיתים אפילו בלי שנשאלו על כך, כמו לדוגמא: הלקוחות והספקים של העסק, בני המשפחה השונים העובדים בעסק, יועצים שונים העובדים עם העסק, בנקאים, ועוד רשימה ארוכה של בעלי תפקידים.

אותם גורמים התרגלו למנכ"ל מסוים אשר אותו הם הכירו ואתו הם ניהלו עסקים, וכעת, תהליך ההעברה מעמת אותם עם יורש חדש, שאולי הם זוכרים כילד קטן לפני 20 שנים, ילד אשר מבלי לשים לב צמח בינתיים והגיע לתפקיד מנכ"ל מיועד, ואתו כעת הם אמורים לעשות עסקים.

 

מציאות של אי ודאות.

יחס לא ברור

בתהליך של מעבר בין דורי בעסק משפחתי קיימים רגעים רבים של אמביוולנטיות ביחס לתהליך.

מצד אחד, הבנה ותחושה שאכן צריך לבצע את ההעברה והיא נכונה וכדאית עבור העסק. אך מאידך, חשש מהלא נודע, מאי הוודאות "מה יחולל השינוי והאם הוא יצליח?".

אם נסתכל לדוגמא מנקודת מבטו של היורש את העסק, הרי שמחד יכול הוא לחוש שהוא רוצה את המהלך ובשל לשינוי אך מאידך הוא יכול לחשוש מכך שאולי נכנס לנעליים גדולות מדי ולא בטוח אם יצליח בתפקיד החדש שלו.

 

המצבים המבלבלים יכולים לגרום ליורש להתנהגות של "צעד קדימה שניים אחורה" ובאופן פרדוקסלי בעל העסק יכול להרגיש שאולי ההחלטה שלו לא הייתה נכונה.

גם בעל העסק יכול מחד לחוש שבן מסוים מתאים לעסק יותר מהאחרים אך התחושה לא חייבת להיות בטוחה לאורך זמן שכן תמיד יכול להעלות את האפשרות שאולי מנכ"ל חיצוני יהיה טוב יותר לעסק או אולי עדיף למכור אותו מאשר להעביר את העסק ליורש מהמשפחה.

 

לא לשנות בכלל

לעומתם קיימים גם אלו אשר לא מוכנים לבצע שינוי בכלל.

יתכן וקיימים לחצים להעביר את המושכות ולשחרר שליטה בעסק אך בפועל הם די נהנים בעסק וחוששים מאיבוד הביטחון הפיננסי ומאיבוד הזהות (יפסיקו להיות מועילים).

אובדן העוצמה ותחושת הנחיצות הם תחושות אשר אולי לא ידברו עליהם אבל הם בהחלט נוכחים בהעברה ולכן הם מחליטים להמשיך במצב כמו שהוא בתקווה שדברים יסתדרו בעתיד. 

כמובן שלכך יש מחיר עליו כתבתי במאמר: מהו המחיר בדחיית קבלת החלטות חשובות בעסק המשפחתי?

Image by Kelly Sikkema

איך המעבר ישפיע עלי?

המעבר הבין דורי משפיע על כולם. זו עובדה.

לרוב אנו נתייחס רק ליורש ביחס שלו מול בני המשפחה אבל בפועל קיימים קבוצות נוספות בתוך העסק שכדאי ונתייחס אליהם.

הקבוצות הפעילות בחיי העסק הם הלקוחות, הספקים וגם בעלי התפקידים בעסק המשפחתי אשר לא ברורה להם משמעות השינוי לגבם.

הלקוחות / הספקים

הם אשר הורגלו לשיטות העבודה של בעל העסק, מתמודדים כעת עם מציאות חדשה בה לא ברור להם אם שיטות העבודה הקיימות אכן ימשיכו או ישתנו. קיים חשש ותהייה מהי המשמעות של המעבר לגבם, האם שינוי במחירים, שינוי בקצב הספקות או שמא העסק ימשיך כהרגלו.

גם אם אנחנו הלקוחות וכביכול יש בידנו להחליף לספק אחר, אין כך התחושה במציאות. גם הלקוח רוצה ומחפש אחר ספק קבוע, אמין ויציב, וכשאצלו חלים שינויים הם יכולים להשפיע על כל מי שעובד מולו.

בעל העסק

גם בעל העסק יכול לחוש שהמעבר ישפיע עליו בצורה זו או אחרת.

 

במאמר מדוע כל כך קשה למייסד להיפרד מהעסק המשפחתי הסברתי את הקושי של בעל העסק להיפרד מהעסק ולהעבירו לדור ההמשך. אם בגלל מעמד כלכלי, אם בגלל סטטוס חברתי ואם בגלל צורך להעסיק את עצמו בתחום שהוא כל כך אוהב. 

אך מאידך, השאלה היא האם רעיון הפרידה הוא מה שקורה במציאות? יתכן ואין כאן מצב של הפסקת פעילות הורית והתחלה של פעילות של דור ההמשך אלא מצב של המשכיות בין הדורות.

בני הזוג של בעלי העסק

אם ניקח לדוגמא כי בעל העסק לצורך הדוגמא הוא בעל המשפחה אזי גם האישה שהורגלה למעמד של אשת בעלים / מנכל צריכה להתמודד עם מציאות אחרת שאינה בהכרח פשוטה. מציאות בה היא אולי כבר לא "הגברת הראשונה של המשפחה".

אולי תחושת שינוי המעמד לא תכריע האם להעביר את העסק לבן או לא, אבל יתכן כי כל התנהגות לא נאותה של מי שמקבל את העסק תגרור ביקורת נוקבת, שיפוטיות וכעס, לפעמים ללא פרופורציה למעשה, ולמה? מסיבה שקשורה בכלל בה, בשינוי המעמד שלה.

בני משפחה אחרים

בני המשפחה האחרים, יתכן שגם הם רוצים כי תינתן להם הזדמנות ליטול מנהיגות בעסק אך חוששים מהאחריות הכבדה. הם אולי אוהבים וסומכים על האח שלהם אבל עדיין ישנם חששות לגבי יכולתו לנהל את העסק ולא בטוח שהם יודעים כיצד להתמודד עם הפחדים האלה.  

מצד שני, זה ידוע כי קנאה בין אחים היתה ותהייה ככל הנראה תמיד. סיפורי התנך מלאים בדוגמאות כמו: קיין והבל, יעקב ועשיו, יוסף ואחיו. אולי האחרים יחששו לקבל אחריות ולקחת את המושכות אך לא בהכרח שישעו לאחיהם את החיים קלים. 

Image by Dylan Gillis

מה ניתן לעשות כדי לסייע להצלחת התהליך?

בעוד החששות במערכת הם אמתיים, תכנון שיחות כנות המבוססת על אמפתיה הדדית יכולים להקל על חששות אלה. גם אם נראה שאם נפתח בשיחה בנושא נפגע אולי באחד מבני המשפחה, עדיף להתחיל בה ולראות לאן הדברים מתגלגלים מאשר לשמור בבטן.

ובכל זאת, ניסיון העבר מוכיח שיש אפשרות גם למספר צעדים מעשיים שניתן לנקוט כדי לטפל בנקודות שהועלו:

תהליך, לא ארוע חד פעמי

מעבר בין דורי הוא תהליך, לא אירוע חד פעמי, ולכן אין לצפות לתאריך התחלה ותאריך סיום, זהו בעצם רצף מתמשך.

זה אף פעם לא מוקדם מדי להתחיל לקיים דיונים על הנושא ולהתמודד עם הסוגיות המורכבות שהנושא מעלה לעיונם של כל בעלי העניין.

לעיתים, בתוך סערת הרגשות שהתהליך יכול לייצר, כדאי להתייעץ ולקבל עזרה חיצונית כדי שהדברים לא יצאו מכלל שליטה. אבל ככלל מדובר בתהליך שלוקח זמן ומשאבים ואת פירותיו קוטפים בדרך.

 

שקיפות

המעבר הבין דורי לא אמור להיות סוד ובטח לא בושה. ככל שהנושא גלוי וברור כך תקטן רמת העמימות ואיתן הספקולציות הדמיוניות שאנשים יכולים לדמיין.

 

ליידע ולדבר עם הנוגעים בדבר תוך כדי הדגשה בביטחון כי התהליך טוב לעסק בהחלט יתרמו להקטנת תחושת אי הוודאות שמרחפת כאשר מתחיל תהליך כזה.

הכנה לפרישה

עבור הבעלים הנוכחיים של העסק אשר אמור להעביר את השרביט ליורש, רצוי וכדאי שיתכונן מבחינה כספית הן ע"י העלאת שכר, מתן מענקים או פוליסת ביטוח מבטיחה כדי לשמור רזרבות כספיות בזמן העזיבה ובכך להפחית את התלות הפיננסית שלו בעסק.

 

גם להכנה צריך להתכונן מבעוד מועד שכן אין היא אמורה להתחיל ביום העזיבה אלא הרבה שנים קודם לכן.

תכנון התהליך

תכניות קונקרטיות על החיים האישיים לאחר שעוזבים את העסק יכול להועיל ולרכך את המעבר ממעבר נוקשה למעבר רך יותר.

 

אנשים לרוב אוהבים חיים מסודרים ומתוכננים ופחות אי ודאות וספונטניות ולכן אם התכנון הוא רק "לבלות עם הנכדים" זה יתברר בהקדם כתחום שאינו מספיק לעשייה יומ-יומית. למעשה, תכנון העתיד יכול להיות דרך מצוינת עבור בני הזוג להתחבר מחדש עם התשוקות והאינטרסים המשותפים שלהם ואולי להתחיל או להמשיך בצורה אינטנסיבית יותר תחומי עניין משותפים.

תפקיד - יועץ

האם הדור המייסד עומד לעזוב ולוותר על כל מעורבות או אולי להמשיך להיות בשטח על תקן של יועץ פורמלי למנכ"ל החדש? במידה והדור המייסד מתכוון להשאיר מידה מסוימת של בקרה ומעורבות, נדרשת חשיבה איך הם יכולים לתרום מבלי לפגוע בסמכותו של המנכ"ל החדש.

שיתוף פעולה

כדאי שיידעו היורשים כי שתוף פעולה עם כל בעלי העניין הרלוונטים רק יביא לרווחתם ולא להיפך. רצוי שיזכרו שאף אחד לא ראוי ליחס של כבוד מעצם היותו יורש העסק, כבוד הוא זכות רק דרך עבודה קשה. כדי לזכות בכבוד אתה חייב להרוויח את האמון של בני המשפחה וכל בעלי העניין.

לסיכום,

מעבר בין דורי הוא תהליך רב משתתפים אשר לוקח תקופה נכבדה בחיי המשפחה והעסק. תכנון יכול לסייע בהצלחתו. בהצלחה!

בנוסף אולי תרצו לקרוא:

הצטרפו לניוזלטר והתעדכנו בכל מה שקורה בעולם העסקים המשפחתיים