Photo by Alvin Mahmudov on Unsplash

דף הבית  > הורשה והמשכיות > כיצד בוחרים מנהל

שלוש דרכים שיסייעו לך לבחור את היורש לעסק המשפחתי

אחת ההתמודדויות המורכבות של בעל עסק משפחתי היא הורשת העסק לדור ההמשך. הורשת העסק היא לא רק עניין טכני, זו אינה פעולה של העברת זכויות או כספים, זו החלטה בעלת משמעויות עמוקות ומורכבות מזה. העברת העסק לדור ההמשך מהווה סיכון גדול שיתכן וינחל כישלון, אם בגלל שהעבירו ליורש שאינו מתאים בניהול העסק או בגלל חילוקי דעות פנימיים שהביאו בסופו לכישלון. במאמר זה אתמקד בשאלת הבחירה מי ינהל בעתיד את העסק. אני מתעכבת דווקא בסוגיית הניהול ולא בסוגיית הבעלות על העסק שגם היא מורכבת ודורשת מחשבה רבה לפני שמחליטים.

 

נניח ויש בן משפחה שעובד בעסק והוא מיועד ביום מן הימים לרשת את ניהול העסק. כיצד אפשר להחליט האם הוא מתאים לתפקיד או לא. יותר מכך, נניח וישנם שניים שרוצים לאחוז בהגה, שניהם רוצים לנהל את העסק בעתיד, כאשר ההורים יפרשו מניהול העסק, כיצד אפשר להחליט מי מתאים לתפקיד? האם אנו מסוגלים או רוצים לקבל החלטה כל כך משמעותית לעסק ובעיקר למשפחה?

Image by Vladislav Babienko

ניהול בשניים, ניהול בשותפות

עסקים משפחתיים רבים, בינהם גם חברות ציבוריות, בוחרים לנהל את העסק בניהול משותף (ניהול ב co).

 

לניהול משותף יש יתרונות רבים.

 

החלטות בשניים הן לרוב שקולות יותר, מעמיקות יותר, מביאות צדדים רחבים יותר לסוגיה שבה דנים. מאידך, הסיכוי לקונפליקטים בין שני המנהלים גדול יותר.

 

בעלי עסק משפחתי אשר מעבירים את ניהול העסק לידי שניים מהילדים לעיתים לא עושים זאת מהחלטה רציונלית ושקולה כי זו הדרך הטובה לנהל את העסק, אלא מתוך חוסר רצון להתמודד עם בחירת המנהל הבא. החשש העמוק כי אחד מהילדים יפגע מהמהלך ויעזוב את העסק ואולי ינתק קשר עם המשפחה גורמים להורים להחליט ששתי האופציות טובות.

rawpixel-755572-unsplash (COM).jpg

הנטייה המקצועית של המועמד

אנחנו יכולים לדבר הרבה וגבוהה גבוהה, אבל בפועל, מה שבאמת מאפיין את מה שאנחנו מאמינים או יכולים ויודעים לעשות הם הפעולות שלנו, המעשים שלנו. לא הדיבורים הם שקובעים אלא המעשים. הכלל הזה יכול לשמש כל בעל עסק כאשר הוא בוחר את היורש לעסק. האם הפעילות של המועמד בעסק (היורש) היא מתוך דאגה לעתיד העסק, פעילות מתוך תכנון אסטרטגי, או מתוך אגו הבא לשרת את ה"אני" שלו ואת נוחותו ושמו.

 

ארחיב מעט,

 

ניקח לדוגמא שני אחים אשר עובדים בעסק המשפחתי. האחד, מעורה בנתוני העסק ובמצב העסק יחסית לשוק בו הם פועלים. הוא צופה, לדוגמא, כי השוק המקומי עומד להצטצמם בגלל עודפי יבוא בתחום ולכן פועל כל הזמן להרחבת מגוון המוצרים בעסק וגם ליציאה לשווקים מחוץ לארץ. לצורך הדוגמא נקרא לו "המשקיען".

השני, לעומתו, עושה את עבודתו בצורה טובה אך לא מעבר לכך. הוא מגיע בזמנים הנוחים לו "כי הוא המנהל", דואג לרפד את עצמו בנוחות כלכלית של משכורת טובה ורכב חדש, עיקר תשומת הלב שלו על מעמדו ועוצמתו ופחות על עתיד העסק. זה לא שהוא לא עובד בעסק, זה לא שהוא לא תורם לעסק, הוא אכן עובד ותורם לעסק, אך עיקר תשומת הלב שלו היא בנוחות שלו ובעשיה מינימלית ולא מקסימלית. לצורך הדוגמא נקרא לו "מר נוחות".

 

מה יכולה להעיד התנהגותו של "מר נוחות"?

היא יכולה להעיד כי יתכן ובחר לעבוד בעסק מתוך נוחות וחוסר מאמץ. האם נטיית הלב שלו היא לעבודה מחוץ לעסק? אי אפשר לקבוע בוודאות. זה נראה  שהעבודה בעסק נוחה לו ומתאימה לו מסיבות אישיות ולא מקצועיות אבל יתכן שגורמים נוספים משפיעים על התנהגות זו כמו: מעורבות יתר של ההורים בכל פעולה שלו שפשוט גורמת לעשייה מינימלית, מצב אישי-משפחתי שאינו פשוט ולא מאפשר לו למצוא אנרגיה גם לעשייה בעבודה, חוסר התאמה לגודל התפקיד, ועוד הרבה מאוד אפשרויות שיכולות להיכנס למשבצת הזו.

אני מודה שלא תמיד תתקיים הבחנה ברורה בין שני טיפוסים שונים כל כך. המציאות היא לא דיכוטומית, היא מורכבת יותר. בין מועמד שפועל למקסום נוחותו בהווה לבין מועמד שפועל נמרצות לשיפור ועתיד העסק יש אינטרוול רחב של טיפוסים באמצע.

האם "מר נוחות" בהכרח אינו ראוי להיות יורש?

לפי התיאור הקצר לעיל אפשר לנחש ש"משקיען" מתאים ככל הנראה לניהול העסק, נקח בחשבון שגם צוות העובדים מעיד על כך. אבל טיפוס זה קל להבחנה והחלטה, השאלה היא האם "מר נוחות" בהכרח אינו ראוי להיות יורש? לדעתי "מר נוחות" מייצג מגוון רחב של התנהגויות בהווה, התנהגויות שלא מתאימות לניהול כיום אבל לא מעידות בהכרח על חוסר התאמה לנהל את העסק בעתיד. אופציה זו צריך לבחון בקונטקסט רחב יותר, מאספקטים נוספים כדי לקבל החלטה מושכלת ונכונה.

Image by Icons8 Team

אופציה ראשונה - תוצאות

אפשר לבחון את המועמדים בפועל על ידי בחינת תוצאות עסקיות תחת אחריותם, עדיף אחריות על מרכז רווח בעסק. כמו לדוגמא, ניהול מחלקת יצור שניתן לבחון את התפוקות שלה לאורך זמן, ניהול מסחרי של חנות, ניהול מרכז לוגיסטי וכדומה. בדרך יחסית פשוטה ניתן לראות כיצד המועמד מתפקד כמנהל, כמנהיג, האם התחום תחת אחריותו התקדם, האם נסוג לאחור, מה היתה מערכת היחסים שלו עם הכפופים לו וגם עם הקולגות. השוואה בין שני המועמדים אפשרית בכל פרמטר קיים ועל פי השוואה זו אפשר להחליט מי ראוי לנהל את העסק.

 

אופציה שניה – תגובות הסביבה

העובדים, הלקוחות, הספקים או כל מי שבקשר עם העסק (Stakeholders) יכולים לספר לנו הרבה מאוד ממה שקורה בתוך העסק וזאת ללא מעורבות רגשית. במאמר שפורסם לאחרונה על ידי (Lähdesmäki et al (2019) נמצא כי לבעלי עניין השפעה חיובית על דרך קבלת ההחלטות של בעל העסק. הדבר נובע ממערכת הקשרים הטובה אשר נרקמת עם הזמן, כזו שמאפשרת לבעל העסק להעזר בהם בקבלת החלטותיו.

הם יכולים לספק מידע חשוב שיכול לסייע בהחלטה. דעותיהם חשובות ולרוב מאוד מדויקות. אלא מה, הם עובדים עם העסק ומתפרנסים ממנו, אם כספקים פנימיים או חיצוניים ולכן לא תמיד ירצו לשתף מידע זה עם בעל העסק מחשש למקום עבודתם.

 

אופציה שלישית – שיקוף המציאות

כשבן המשפחה נכנס לעסק המשפחתי הוא נכנס תחת מטרית ה"משפחה", זו שמסוככת ומגנה עליו. ההגנה והביטחון שההורים משרים על הילדים יכולים להיות מלווים גם בהתנהלות לא ראויה. לפעמים אותם מועמדים לא מודעים להתנהגותם, לא מודעים לאווירה שהם משרים סביבם, הם מרגישים טוב עם התנהגותם, ומעבר לכך מרגישים ש"מותר להם" להתנהג כך כי הם ה"בנים של...".

אז מה ניתן לעשות? ניתן לשקף להם את המציאות, להסביר בפשטות עם דוגמאות, כיצד צורת הניהול שלהם לא תורמת לעסק וגם לא לקידומם. לדוגמא, שיחה קצרה בקול חזק שפוקד על עובדת "תעשי את העבודה ואל תשאלי שאלות", נתפס מבחינתו לא כהתנהגות אגואיסטית-מוחצנת-לא נכונה אלא עניינית-ניהולית-מותרת, ואילו בעיניי העובדת יכולה ההתנהגות זו להיתפס כיחס משפיל ומבזה.

אני מכירה אנשים רבים אשר לא היו מודעים לדרך התנהלות שלהם, הם לרוב פעלו מתוך אוטומט והכרת המציאות בעיניים צרות. אך לאחר שיחת הבהרה לא פשוטה אך גם לא מאיימת הם החליטו "לקחת את עצמם בידיים" ולעשות את השינוי המיוחל. לפעמים "ניעור קל בכנף" אשר יכול להיחשב לאחד כשיחה קשה ולא נעימה יכולה להפוך לשיחה ששינתה לו את החיים. לא הייתי מוותרת בקלות על "מר נוחות" לנהל את העסק, הייתי בוחנת אפשרויות שונות כדי לבחון את המציאות לאשורה.

 

בהצלחה!

Lähdesmäki, M., Siltaoja, M., & Spence, L. J. (2019). Stakeholder Salience for Small Businesses: A Social Proximity Perspective. Journal of Business Ethics, 158(2), 373-385.‏

 

בנוסף אולי תרצו לקרוא:

בנוסף אולי תרצו לקרוא:

הצטרפו לניוזלטר והתעדכנו בכל מה שקורה בעולם העסקים המשפחתיים