דף הבית  >  מרכז ידע  >  ניהול עסק משפחתי > מרגישים תקועים

מרגישים תקועים בעסק המשפחתי? על הסימנים וההמלצות לשינוי המצב

אנחנו לא במיטבנו כשאנחנו נמצאים במקום שלא מתאים לנו, ואין הבדל אם מדובר במקום עבודה, במשפחה או בקשרים חברתיים.

 

זו תחושה מוכרת לכולנו, לא זרה, ומעלה אצלי תמיד את הדימוי של גלגל שיניים שמונח בצורה לא טובה ולא מדויקת, והתוצאה? חריקות, רעשים באוזניים ובעיקר שחיקה מהירה.

אם בעסקים משפחתיים עסקינן, אזי הייתי רוצה להפגיש אותכם עם נקודת חוסר ההתאמה במקום ובתפקיד שאנו נתקלים בהם בקרב בני המשפחה בעסק משפחתי. לעתים זה נראה תמוה ולא סביר כי הרי מדובר בעבודה לצד המשפחה, כזו אשר יכולה להיות גם הגשמה אישית וגם משתלמת מבחינה כלכלית. עם זאת, יש מי שלא רוצים להאריך את שהותם בתוך העסק המשפחתי ורוצים לעזוב.

לא חסרות דוגמאות על אותם אלו שהשתלבו בעסק המשפחתי כי זו סיפקה פרנסה ובעיקר נוחות, אבל בפועל לא ממש התאימה למי שהם, ליכולות שלהם. רק אחרי שנים הרגישו בנוח לפנות למשפחה ולספר על עזיבתם, דבר שהצטערו שלא עשו כמה שנים קודם כן. תחושת המלכוד היא רגשית-אישית, אף אחד לא באמת מחזיק את היד ולא מאפשר עזיבה, זה לא באמת כלא.

אנחנו צריכים להתייחס גם לעובדה שלא תמיד קיימת זמינות לגלות כי עובד בעסק משפחתי לא מתאים לעסק. לא קיימת פתיחות רגשית, שיחות פתוחות, ישיבות או איש קשר איתו אפשר לחוש בנוח ולפתוח את הדברים. לפעמים הרוטינה, משך השנים הרב בעסק אך גם פחדים רבים מפני העתיד, לא מאפשרים לפתוח את הסוגיה לדיון.

 

מהם המחסומים המונעים לפתוח דיון בנושא?

Image by Max Böhme

אחריות אישית

תחושת אחריות אישית שרובצת על הכתפיים, כזו שלא מאפשרת להשמיע את מצוקתם בצורה ישירה. יש תחושה פנימית עמוקה שאומרת שאם הם ילכו העסק יקרוס ואיתו גם המשפחה. במובן מסוים הם משמשים "ההורים" של ההורים מבלי יכולת אמיתית לדאוג גם לעצמם. מושא דאגתם הוא העסק והמשפחה ביחד. לעיתים מדובר באנשים צעירים, אפילו קצת פחות מ 30, שהמציאות מכבידה עליהם. המשא הזה גורם להם להרגיש מבודדים, חסרי אונים ודי תקועים במצב הקיים.   

 

הפחד מהלא נודע

"מה יהיה איתי?" ו"איך אני אסתדר בחוץ?" הם מקצת מהשאלות הטורדניות אבל רלוונטיות כאשר רוצים לעשות צעד ולצאת מחוץ לעסק. לעיתים אנחנו עוסקים באנשים שהעסק המשפחתי היה מקום העבודה הראשון שלהם וה"בחוץ" עבורם באמת יכול להיתפס כמאוד מרתיע אפילו משתק. הלא נודע מעורר גם פחדים של חוסר הערכה, הרהורים אשר מועלים בזמני שינוי וחשיבה על שינוי אשר במרכזן השאלה – האם אני באמת שווה שם בחוץ? האם באמת יש לי ערך כלשהו?.

 

תחושת אשמה

הנטייה הנפוצה היא לטעון שהעסק המשפחתי הוא מקום בטוח שמעניק משכורת מכובדת, תנאים נוחים, יחס חם, ומצב כזה עוזבים? בפועל, עצם המחשבה והתהיה על עזיבה מרגיש קצת כמו בגידה. עצם המחשבה על פתיחת הנושא נחשבת בעיני רבים כפתיחה של תיבת פנדורה פנימית וזו מחשבה בלתי נסבלת. עדיף לא להתעסק עם השדים הללו, להשתיק אותם ולהישאר בעסק.

 

הגנה על ההורים המתבגרים

אני מכירה בת למשפחה המנהלת עסק משפחתי ושבה לעסק כי הרגישה שהעובדים מנצלים את הוריה, מנצלים את טוב ליבם. לא בהכרח הייתה חוזרת לולא הרגישה שהיא חייבת להגן עליהם, גם אם אין הלימה בין העסק לתוכניותיה האישיות.

הפחד לאבד את הירושה

יש מי שחושבים שאם יהיו "קרובים לצלחת" יזכו בנתח מהירושה בעוד שאם יהיו רחוקים ממנו יזכו לפחות. הפחד מאיבוד נתח מהירושה גורם להם להישאר בעסק למרות תחושת המיאוס מכך.

זיהוי מצבים לתחושת המלכוד בעסק המשפחתי

Image by michael podger

ישנם שני פנים לזיהוי המצב, מצד העובד עצמו, וגם מצד הסובבים לו.

 

מצד האדם עצמו

לרוב תהיה תחושה של ניתוק מתמשכת מהעסק, תחושה פנימית שאתה כמו צופה מן הצד על מה שקורה ולא באמת מעורה ואכפתי לאורך זמן. העבודה נעשית באופן אוטומטי, בזמנים מוגדרים מראש, בלי להשקיע מעבר לכך. אנשים במצבים כאלה נוטים לחוש מבודדים יותר מהאנשים סביבם, פחות פעילים בפגישות העסקיות, פחות יוזמים פרויקטים חדשים.

 

מצד הסובבים לו

המשפחה והעובדים הקרובים יכולים לזהות את תחושת חוסר העניין שהעובד משדר, חוסר אכפתיות עד אפטיות. כשהעובד הוא בן משפחה בתפקיד זוטר זה פחות משמעותי מאשר כאשר עובד זה נושא בתפקיד ניהולי כי אז תחום אחריותו לרוב לא מנוהל בצורה אופטימלית.

Image by Paul Skorupskas

אפשרויות לפעולות ספציפיות בנושא

שינוי תפיסה

במונחים של נקיטת פעולה יזומה יכולים אלו להיות מציאת אלמנטים חיובים בעסק שמעניקים שביעות רצון, כאלו שמצביעים שהמצב לא כל כך נורא. בתלמוד בבלי נאמר כי "אין חבוש מתיר עצמו מבית האסורים". פירוש: כאשר אדם לכוד בסטטוס כלשהו, קשה לו לראות צדדים חיובים באותו המצב, אזי רק מישהו מבחוץ, חבר, בן זוג, איש מקצוע, יכולים לסייע לו לראות את המציאות מזויות אחרות, זויות פחות קודרות. יתכן ודווקא דעה חיצונית מאפשרת דרגות חופש בתפיסה הנוכחת שבה הוא לכוד בתוך העסק.

 

ההמלצות הבאות הן פחות אישיות ומחייבות כבר שיתוף של המשפחה בתחושות הפנימיות ואולי אף נקיטת פעולה אקטיבית לשינוי המצב.

 

שינוי תפקיד

בעסקים בהם העסק גדול מספיק אפשר לבחון אפשרות לתפקיד אחר. בעסקים קטנים זה קצת יותר קשה כיוון שהעסק לא יכול להכיל עלויות של שכר נוסף, מה גם שלא בטוח שקיים צורך בכך. מה כן? בעסקים קטנים אפשר לחלק את האחריות והסמכות אחרת בין התפקידים הקיימים ובכך אולי להכניס עניין לתפקיד הקיים.

Image by Javier Allegue Barros

עומס יתר

לעיתים זהו הלחץ שניהול העסק מייצר שגורם לתחושת מילכוד וחוסר אפשרות לנשום ולאו דווקא התפקיד עצמו. אלא מה? לא תמיד מעוניינים להראות את הקושי האמיתי ביום יום הלא פשוט ובנקודת שבר אחת מודיעים ש"זה לא זה" ורוצים לעזוב הכל. במקרה כזה, הורדת העומס ע"י חלוקה הגיונית יותר של האחריות גם על אחרים תאפשר מרחב נשימה.

 

עזיבה

המוצא האחרון הוא לעזוב את העסק לחלוטין, מהלך לא פשוט שיכול לעורר גם רגשי אשמה על עזיבת המשפחה אבל גם פחד מהלא נודע, במיוחד עבור אלו שאין להם ניסיון עבודה מחוץ לעסק המשפחה. ובכל זאת, בהרבה מהמקרים זהו המוצא המתאים לשינוי המצב. אופציה ראשונה היא חיפוש משרה בחוץ שתפורה לניסיון שלנו עד כה. אבל אם מדובר בתחום חדש, כזה שאין לי כלל ניסיון, ההמלצה שלי היא לא לעזוב מיד את העסק המשפחתי אלא להפך, להישאר בעסק, לעבור למשרה חלקית בעסק, ובמקביל להתחיל להתמחות במשרה חדשה חלקית. רוב הסיכויים שעסק משפחתי, שמנוהל על ידי משפחתך, יהיו גמישים יותר לבקשתך מאשר כל בעל עסק אחר. הרי הם רוצים בטובתך ובאושרך.

 

לסיכום, תחושת המילכוד בעסק מהווה סמן לעצירה, להתבוננות וללקיחת המושכות בתחום המקצועי ולעשיה מחודשת. בהצלחה!

בנוסף אולי תרצו לקרוא:

מדריך ניהול עסק משפחתי במתנה!

כתבתי עבורכם את המדריך כללי זהב לניהול עסק משפחתי מצליח.

במדריך תמצאו המלצות מועילות וישימות, כללי זהבשייסייעו לכם לקדם את העסק המשפחתי שלכם צעד אחד קדימה. 

  • כלים פרקטיים היחודיים רק לעסקים משפחתיים.

  • כלים המשלבים בין המשפחה לעסק בצורה מיטבית.

  • אילו מכשולים עלולים להופיע כאשר דור ההמשך נכנס לעסק, ומה אפשר לעשות כדי להתגבר על כך.

  • ועוד המלצות רלוונטיות.

הצטרפו לניוזלטר והתעדכנו בכל מה שקורה בעולם העסקים המשפחתיים