דף הבית  >  מרכז ידע  >  תקשורת וקונפליקטים > עסק משפחתי - מה עושים כאשר האחים לא מסכימים

עסק משפחתי - מה עושים כאשר אין הסכמה בין האחים?

את "האחים עופר" רובנו מכירים. שושלת עופר שהוקמה על ידי האב ועברה לאחים, יולי וסמי, ולאחריהם, גם לנכדים, התפלגה לשתי חברות ענק. אבל לא רק הם מהווים דוגמא לאחים שעבדו ביחד. רק מלהסתכל על דפי זהב או לגלוש באתרי האינטרנט נוכל למצוא עסקים רבים שמתחילים בשם "האחים....".

 

אם נעצור לרגע ונחשוב נגלה שהקשר עם האחים שלנו היא מערכת היחסים הארוכה ביותר שיש לנו בחיינו, יותר מכל מערכת יחסים אחרת שהיתה ותהיה. אחים יכולים להיות החברים הכי טובים שלנו והיריבים הכי גדולים שלנו, זה תלוי בהרבה מאוד גורמים. אנחנו לא בוחרים אותם, לא את גילם, לא את אופים, והם מהווים נתון עברונו שצריך להתמודד איתו. כל אחד הוא מיוחד במינו ושונה מאחיו אבל לרוב נמצא כי הבכור הוא בעל חוש אחריות מפותח ואילו הצעיר אוהב לקחת יותר סיכונים, הולך למקומות שאחיו הבוגרים פחות מוכנים ללכת, והאמצעי – הסנדויץ – איש של פשרות ומשא ומתן.

 

אם בעסקים משפחתיים עסקינן, נוכל למצוא אחים שעובדים יחד בעסק המשפחתי. אלו יכולים להיות אחים שעובדים תחת ההורים או אחים שעובדים כשותפים בעסק משפחתי שהקימו או ירשו. כאשר אחים עובדים יחד באותו העסק, עוצמת הקשר בינהם לפני כן משפיעה על היחסים בתוך העסק. הם יכולים להגן אחד על השני בפני כל מי שעומד מולם ולהוות חומה בצורה המסוגלת לעמוד בפני כל איום עסקי. מצד שני, כאשר הקשרים פחות טובים הם יכולים לריב אפילו לפני לקוחות העסק.

 

שונות בתכונות אופי ותרומתה לעסק

אופי שונה של אנשים יכול להיות בסיס מצוין לעסק משפחתי, בין אם זה אחים או הורים וילדים. זה אומנם יכול להוביל לקונפליקטים לא פשוטים אבל מאידך מהווה כר פורה לראות את המציאות מכמה אספקטים ואז להחליט. במחקרים נמצא שויכוחים וקונפליקטים הם מצב מצויין לעסק, הם מעוררים את המחשבה בזמן קבלת החלטות, מצביעים על אכפתיות ואחריות ולא הרדמות בשמירה וכל העניין הוא לדעת לנהל אותם ולא לשבור את הכלים בעקבותם.

 

ברצוני להביא כמה המלצות כיצד לעבוד ביחד מבלי לשבור את הכלים:

מיקוד בדיון. זה לא משנה אם הדיון הוא על קניית נכס, בחירת רואה חשבון או הרחבת העסק בקו יצור נוסף. ככל שיתאספו יותר חומרי מידע בנושא המדובר הדבר יעזור לקבלת החלטות. הבאת מספר אלטרנטיבות יכולה להעשיר את הדיון ולא ליצור מצב של "בדרך שלי או בדרך שלך". בסופו של דבר יכול להיות פתרון שהוא פועל יוצא של כל האופציות שהועלו שיהווה מצב של WIN WIN לשני הצדדים.

 

יצירת מטרות משותפות. הצלחת העסק היא מטרה שמשרתת את כל הצדדים, גם את האחים העובדים בעסק וגם של בני משפחותיהם. המטרה המשותפת יכולה להיות לדוגמא, פרנסה משותפת, או המשכת המורשת של ההורים או אפילו הורי ההורים. מציאת המכנה המשותף יכול לסייע לאחים לעבור בצורה טובה יותר זמנים של אתגרים המחייבים שיתוף פעולים ויכולים לגרום לטלטלה.

 

לצחוק ביחד.כן. צחוק הוא דבר שיכול לשנות את האווירה ולשפר את מצב הרוח. אני יודעת, זה נשמע לא רציני להציע דבר כזה אבל זאת האמת (ואפילו מחקרים מוכיחים זאת) הצחוק מאחד בדיחה טובה מורידה הרבה מחסומים וקשיים. מספיק להיזכר אפילו באפיזודות מהילדות שיגרמו לכם לצחוק ביחד כדי שזה ישפר את מצב הרוח וישנה את האווירה.

 

ניהול התהליך. כאשר עובדים ביחד צריכים ללמוד כי גם אם לא להסכים לא חייבים לשבור את הכלים. צריך לגלות הרבה הקשבה והבנה ואז להחליט. ובנושא ההחלטה. תמיד עדיף שמישהו אחד יחליט בסופו של דבר אבל אם אתם עסק אשר מנוהל על ידי שני אחים תלמדו איך להגיע להסכמות בעסק המשפחתי.

 

לסיכום, שיתוף פעולה בין אחים יכול להיות סיפור הצלחה או סיפור של כישלון, הבחירה כעת היא בידכם.

 

הצטרפו לניוזלטר והתעדכנו בכל מה שקורה בעולם העסקים המשפחתיים