דף הבית  > מרכז ידע > הורשה והמשכיות > 4 נקודות עיקריות

ארבעה כללים עיקריים להכנסת דור ההמשך לעסק המשפחתי

אנחנו, כבני אנוש, רוצים שימשיכו אותנו בכל דרך שהיא. אם זה במימוש הרעיונות שלנו, בעשיה שלנו, בהקמת משפחה ובהולדת ילדים. הרצון שאנחנו לא נעצר ולא נשכח, חזק ונוכח באישיותו של האדם, והוא רוצה שימשיכו את מה שהקים, שיהיו לו תולדות.

 

כך גם בעל עסק משפחתי.

 

הוא לרוב ירצה שימשיכו את העסק שבנה, את היזמות והרעיונות שהשקיע בהם זמן כה רב. לא האקזיט הוא המעניין אותו אלא התולדות, והצפייה היא כי בני דור ההמשך הם אלו שיישאו זאת.

נקודות חשובות להחלטה

ובכל זאת, כדאי לבחון מספר נקודות בצורה עמוקה לפני שמאפשרים לדור ההמשך במשפחה ליצור המשכיות בעסק המשפחתי.

 

החופש לבחור לאן ללכת 

ככל שלילד יש תחושה שיש לו חופש לבחור בין העסק ובין תעסוקה מחוץ לעסק, כך יגדל הסיכוי כי יגבר הרצון להיכנס לעסק.

 

קיימת חשיבות, מצד ההורים, בהכרת הרצון של הילדים למצוא את נתיב חייהם כאשר הם צריכים לקחת בחשבון שכל הנתיבים פתוחים, לאו דווקא הנתיב המפנה לעסק.

 

כמובן שכדאי להדגיש בפניהם את היתרונות הקיימים בעבודה בעסק המשפחתי. כמו כן כדאי לאתגר אותם לתוך העסק על ידי התוויה של ציפיות אפשריות כמו: מסלול לניהול ולקיחת אחריות מגיל צעיר, שכר מתגמל ובונוסים, קבלת החלטות ברמה גבוהה, לוחות זמנים גמישים, ויזמות ויצירתיות בצורה גמישה ומעודדת עשיה.

 

ניסיון מחוץ לעסק

רבים מבעלי העסקים המשפחתיים חוששים שאם הילדים יצאו מחוץ לעסק הם לא יחזרו אליו, תחושה ששם בחוץ ימצאו מענה טוב יותר מאשר אלו שהעסק המשפחתי מעניק להם.

 

אין ספק שמדובר בסיכון שצריך ושווה לקחת, כיוון שהסתגרות בתוך העסק המשפחתי לא בהכרח תתאים לאורך זמן.

 

היציאה מחוץ לעסק, לפחות בתחילת הדרך, היא בסופו של דבר מבורכת כי היא מאפשרת לדור ההמשך להבין בצורה מדויקת יותר מה הם רוצים. האם הם רוצים מסלול שעולם העבודה בחוץ מאפשר להם או אולי תפקיד שיכול להתקבל בתוך העסק המשפחתי.

 

ויתור על שליטה

חייבים להודות, אני נתקלת לרוב במצבים בהם ההורים מושכים את הילדים לתוך העסק ולאחריו המצב נתקע.

 

ההורים (וכאן אני אציין שמדובר לרוב באבות, פחות באימהות) לא משחררים אחריות וסמכות לילדים וממשיכים להחזיק את הקלפים די קרוב לחזה.

 

התפתחות מתרחשת רק כאשר מאפשרים לדור ההמשך להתמודד עם אתגרים, עם כישלונות, עם פחדים.

כאשר נמנעים כל אלו מבני המשפחה זה מוביל לרוב לתסכול שיכול בסופו של דבר לגרום להם לעזוב את העסק.

 

תוכנית גיבוי 

אחד הקשיים שיש לנו כאנשים הוא חוסר היכולת לעתים לראות אלטרנטיבות של מצבים. זה משול למצב בו קיימת עבורנו תוכנית אחת ואליה צריך להתכנס, וכל אפשרות אחרת אינה רלוונטית למצב הקיים.

 

חלק מהעברת העסק לדור המשך או הכנסת דור המשך לעסק המשפחתי היא גם לבנות אפשרויות לתסריטים נוספים אפשריים ולחיות איתם בשלום. שלא יהיו אלו תסריטי אימה אלא כאלו אשר יאפשרו לבעל העסק לחיות בשלום עם כל מצב שהוא.

לסיכום, 

השתלבות של בני דור ההמשך בעסק המשפחתי יכול להיות הזדמנות טובה להתפתחות במספר רבדים גם עבור הבעלים, בני המשפחה בכלל והעסק. כל העניין הוא להתמודד עם האתגרים שאלו מביאים בצורה שקולה ומתונה. בהצלחה.

בנוסף אולי תרצו לקרוא:

הצטרפו לניוזלטר והתעדכנו בכל מה שקורה בעולם העסקים המשפחתיים