שאלות ותשובות

כיצד מתבצע תהליך  של גישור

האם יש עוד סיבות לבחירת גישור על פני הליך אחר?


אפשר למנות לפחות עוד שתי סיבות לבחירת נתיב של גישור על פני הליך אחר, האחד, כי בכל שלב אפשר לפנות לבית המשפט ולחכות לפסיקתו בנושא המחלוקת אבל כשמדובר בעסק משפחתי, ובעצם מדובר במשפחה שלך, כדאי להשקיע כדי להגיע להסכמות משותפות מבלי שאלו נכפו עליכם מגורם חיצוני וכך לשמור גם על המשפחה וגם על העסק. השני, הליך הגישור, בדרך כלל, מאיר את עיניי הצדדים ומאפשר לכל אחד מהצדדים לראות כיצד השני חושב, במה הוא מאמין, מה הוא הרגיש, דברים שלא בהכרח שהיו נאמרים לולא נוכחותו של צד שלישי. צדדים אלו בדרך כלל יכולים לסייע בריכוך ההגעה להסכמה.
האם שני הצדדים צריכים להסכים להליך זה?


התשובה היא:כן. שני הצדדים צריכים לרצות בהליך של גישור כדי שזה יצליח. אם אחד הצדדים אינו מעוניין בכך, רוב הסיכויים שהליך זה לא יצלח.
היכן יתקיים הגישור?


ההעדפה היא שהמפגשים יתקיימו במידת האפשר בעסק המשפחתי שלכם. מפגשים בעסק מאפשרים להתחיל את התהליך בסביבה המוכרת לכל בני המשפחה ולאחריו אפשר להחליט היכן יתקיימו הפגישות האחרות.
כמה זמן אורך התהליך?


מדובר במספר פגישות אך אין אפשרות לנקוב במספר מדויק כיוון שזה תלוי בהתקדמות הצדדים להגיע להסכמה.

כיצד מתבצע תהליך  של ייעוץ ארגוני

כמה זמן לוקח תהליך של יעוץ ארגוני בעסק משפחתי?


אם נודה על האמת, אין תשובה חד משמעית לשאלה הזו כיוון שזו תלויה באתגר העומד בפני העסק, וכגודל האתגר כך הצורך של העסק בליווי וביעוץ. בנוסף, שיתוף פעולה פורה מצד כל הגורמים בעסק יכול להקטין את משך זמן הייעוץ לעומת התנגדויות שונות אשר יכולות להאריך את משך הזמן (ובהזמנות זו אני מציינת שהתנגדות היא לא דבר רע, אבל להחזיק בה מבלי אפשרות להקשיב ולהיפתח לדברים אחרים יכולה להזיק לתהליך). לאחר כל זאת אציין כי תהליך יעוץ ארגוני בדרכ משתרע על פני מספר חודשים.
האם רק בני המשפחה משתתפים או גם אנשים מחוץ למשפחה


התשובה הפשוטה לשאלה זו היא: תלוי. תלוי במה? תלוי בנסיבות שאליו הוזמן הייעוץ. אם הייעוץ הוזמן עבור הקשרים המשפחתיים, הגדרת התפקידים, חוסר התקשורת וכו' אזי רוב הסיכויים שבני המשפחה שעובדים בעסק יהיו מעורבים בתהליך. אך אוסיף ואומר שבתהליך היעוץ אני נעזרת בכל דמות שלדעתי יכולה לסייע כמו: דמות מפתח בעסק (עובד שאינו מהמשפחה) או בן משפחה שאינו עובד בעסק.
מי אמור להשתתף בתהליך, את מי מערבים ואת מי לא


לאחר שמגדירים את הצורך, את הבעיה, שלשמה הוזמן הייעוץ, בודקים בעצם מיהם האנשים המעורבים ויכולים לתת את מירב המידע בנושא. ההשתתפות כוללת את כל אנשי המפתח אשר מעורבים ויכולים לתרום מהידע שלהם כדי שבסופו של דבר הבעיה תיפתר. אנשי מפתח הם לאו דווקא אנשי הניהול בעסק, בעלי העסק או השותפים. אלו יכולים להיות אנשים מהדרג הנמוך יותר בשרשרת העסקית אך עדיין אלו אשר יש להם מה לומר לגבי הבעיה ואולי אף הצעות כיצד לשפר את המצב.
אני סומך על היועצים שלי (רו"ח, עו"ד, וכו), למה אני צריך גם יועץ


היועץ לעסק המשפחתי אינו מתחרה באף אחד מאנשי המקצוע כמו, רואה החשבון או עורכי הדין של העסק. אני לא מכינה דוחות של החזרי מס או מבצעת ביקורת, אני לא כותבת חוזים משפטיים ולא מוכרת ביטוח, מוצרי השקעה או שירותי בנקאות. העבודה שלי היא בעצם שותפה לזו שנעשתה על ידי אנשי מקצוע אחרים וזאת כדי לפתור את הבעיות שלא ניתן לפתור על ידם וקשורים למשפחה. במקום להתמקד בחלק צר יחסית של משוואת העסק בבעלות המשפחתית, אני נוקטת בגישה רחבה יותר להבנת המשפחה והעסק. כמו כן, חלק מהשירותים הם שיפור יכולות התקשורת שלהם ויצירת אסטרטגיות עסקיות מקיפות.

שאלות נוספות

achievement-3390228_1920 COM.jpg

למה באמת צריך יועצים לעסקים משפחתיים?

deniz-altindas-38128.jpg

מה תפקידו של היועץ הארגוני?

Team Meeting

ייעוץ עסקי - מיותר או נחוץ

ד"ר חדוה יוסף

  ייעוץ לעסקים משפחתיים

 

  2020 - Hedva Yosef

054-9039990