Photo by Unsplash

דף הבית  > שינוי ארגוני > התוכניות לא תמיד

התוכניות לא תמיד מועילות אבל התכנון הוא הכרחי

מי מאתנו לא תכנן תוכניות לפרטי פרטים, השקיע זמן, כסף, ותשומת לב לפרטים, ואז ברגע השתנתה הסביבה והתוכניות הפכו באחת ללא רלוונטיות. זה קורה לנו בחיים האישיים ובוודאי בעולם העסקים. הינה דוגמא נוספת. הוכנה תוכנית שיווקית לקראת יציאה של מוצר חדש לשוק, תוכנית שעבדנו עליה ימים רבים, כזו שכוללת ניתוחים ורגישויות ומועדים ועלויות, ואז ברגע השתנתה הסביבה והיא  הכריחה אותנו לתכנן את הכל מחדש.

הנשיא אייזנהאואר אמר כי "בהכנות לקרב תמיד מצאתי שהתוכניות אינן מועילות, אך התכנון הוא הכרחי."

 

האירוניה בבניית תוכניות

הנה האירוניה שמתסכלת אותנו: אנחנו משקיעים כל כך הרבה זמן ומאמץ בתכנון השלבים בתוכנית, והמציאות מוכיחה כי התוצאות לא תמיד זהות למה שאנחנו מתכננים. אי-הסדר מתערב. האמת היא שגם אם לא נתכנן אי הסדר מתערב. האם זה אומר שלא כדאי לנו לבנות תוכניות? בפירוש - לא. התכנון הוא חלק מה DNA שלנו. אנו מתכננים כל דבר בחיים שלנו. את הארועים המשמחים בחיינו, את החופשות, את סופי השבוע ואת הימים עצמם. יש יתרונות בקביעת תוכניות: די ברור מה צריך לעשות כדי להשיג את המטרות וזה גם מאפשר להפחית סיכוי לשיבושים שניתן לצפות מראש.

 

ובכל זאת, תוכניות הן חשובות אבל לא תמיד הן מועילות. מה שמועיל ויכול לסייע הוא התכנון.

 

Image by Glenn Carstens-Peters

ההבדל בין תוכניות לתכנון

תכנון היא דרך פעילה לדון במטרות, ביעדים, באסטרטגיות ובמשימות הכלליות שעלינו לבצע. תוכנית

היא, בדרך כלל, רשימת השלבים עם פירוט הזמנים והמשאבים לצורך השגת התכנון. היא גם רשימה סדורה של משימות לביצוע אשר מסייעת לנו להביא לידי ביטוי את התכנון. תוכנית דומה למתכון של תבשיל. היא כוללת את רשימת המצרכים ואת פירוט הפעולות כדי שהתבשיל אכן יבוצע. תכנון זה שלב מוקדם יותר, זהו שלב הרעיון. זה הקונספט. המטרה. היעד. הרצון שאותו אנחנו רוצים להגשים. התוכנית זה ה"איך" אבל התכנון זה היעד. הנה לפניכם עוד מספר נקודות עיקריות המדגישות את ההבדל שבין השניים:

 

1. תכנון מאפשר השראה כדי לבנות פעילות

תכנון היא פעולה מודעת לדבר כלשהו שאתם רוצים להשיג. בדרך כלל מגיעה אחרי בדיקות רבות, התלבטויות, התאמה פנימית שבוחנת עד כמה אתם באמת רוצים להשיג את המטרה. לא מדובר כאן בשליפה מהמותן אלא ברעיון שאתם מתעדים ליישם. הנה כמה דוגמאות לתכנון:

חיסכון חודשי במשפחה בגובה של 2000 שח

כניסת העסק לתחום מוצרים חדש

כניסת העסק למגזרים חדשים, לא מוכרים, כמו המגזר החרדי / הערבי.

עכשיו, כשיש תכנון, כשאתם יודעים בגדול מה אתם רוצים, יהיה יותר קל עבורכם גם לגזור את דרכי הפעולה השונים לפני שהתחלתם לבצע. קל יותר לגזור פעולות לתוכניות. 

 

2. תכנון מאפשר נקודת התחלה

תכנון מאפשר לבחון בבירור את נקודת ההתחלה. נקודת המוצא. על פניו זה נשמע טריוולי וברור, לא בדיוק. נקודת המוצא היא כמו זרע של צמח בו טמון כל כח הצמיחה שלו. כאשר נקודת המוצא מדויקת, התוכניות תהינה בהתאם. גם אם הסביבה תשתנה, גם אם התנאים ישתנו, לא תווצר פאניקה וכאוס, היעד עדיין ברור וצריך להתאים את הפעולות לסביבה החדשה. 

 

לדוגמא, אתם מתכננים להקים קו יצור במפעל. נקודת ההתחלה הם: סכום ההשקעה, השווקים הרלוונטים, תוכניות עסקיות, בדיקות כדאיות וכו. מי שהקים דבר בחייו יודע שהמציאות תמיד תתערב בדרך והתוכניות משתנות. אבל כאשר נקודת המוצא ברורה, כאשר ברורה נקודת ההתחלה, אזי גם אם חל שיבוש בדרך, אפשר לחזור ול"חשב מסלול מחדש". נקודת ההתחלה בתכנון היא נקודה יציבה.

3. פרקטיקה, בניית תהליכים

תכנון ברור מאפשר מעבר קל לבניית משימות, הן די אינטואיטיביות לתכנון. קל יותר להסתנכרן ו"לחשב מסלול מחדש" כאשר אור התכנון ברור. לעומת זאת, אם רק נעבוד לפי תוכניות, בלי תכנון, ובלי יעדים לא נתקדם ודי נלך לאיבוד. דומה לאדם שמטייל ללא מפה וללא מצפן. הוא יגיע למקום כלשהו אבל לא ברור לאן. תכנון מהווה מפה עבור המשימות הקטנות שניתן לגזור לאחר מכן בפועל.

בנוסף אולי תרצו לקרוא:

בנוסף אולי תרצו לקרוא:

הצטרפו לניוזלטר והתעדכנו בכל מה שקורה בעולם העסקים המשפחתיים