Photo by Inês Ferreira on Unsplash

דף הבית  >  מרכז ידע  >  הורשה והמשכיות > עסק משפחתי: כשההורים לא משתפים...

מה ניתן לעשות כשההורים לא משתפים בתוכניותיהם לעתיד העסק המשפחתי?

כשאומרים "משפחה" מתכוונים, בדרך כלל, להמשכיות, מתכוונים לעבר הווה ועתיד, לסבים וסבתות, הורים, נכדים, נינים. המשכיות של דם שזורם בכל הדורות. כשאומרים "עסק משפחתי" מתכוונים למשפחה שמנהלת את העסק עכשיו, אולי גם בעבר, אבל בטוח שכאן ועכשיו.

אבל מה לגבי העתיד?

 

האם המשפחה תמשיך להחזיק בעסק ולנהל אותו? לא בטוח

האם ההורים יעבירו את העסק לידיהם של הילדים? לא בטוח

האם יש לידי מי להעביר? אותה התשובה

 

יש משהו מאתגר כאשר מקבלים מן המוכן עסק פעיל, בועט, מרוויח. זו לא קלישאה כי אם הנחה נכונה, שלבנות עסק זה לא פשוט. עסק חי זו עבודה של שנים. שנים של בניית תשתית של לקוחות, ספקים ועובדים.

כשמקבלים משהו מן המוכן לא צריך להזיע כי כבר הזיעו עבור זה.

 

יחד עם זאת, התחושות בנושא יכולות להיות צולבות וסותרות.

 

מחד, יש משהו מרגיע בהבטחה "שיום אחד כל זה יהיה שלך", מתנה יפה שתקבל במהלך החיים. מאידך, זה די מפחיד שצריך לקבל כזו מתנה ולדאוג שהיא תמשיך לפעול, לחיות, להרוויח.

אבל המציאות לא תמיד בהירה.

ההבטחות בדרך כלל לא נאמרות בצורה ברורה. הזמן עובר וכלום לא קורה, לא מדברים, לא דנים בנושא.

העתיד לא ברור מצד מי שאמור לקבל, אבל מאידך, לא כל כך נעים לפתוח את הנושא בפני ההורים.

עסק משפחתי

איך נולדות הבטחות להעברת העסק?

  • יש הבטחה הנולדת מאמונה שלמה ביכולות של הדור הבא לנהל את העסק, כך שלאורך כל הדרך ישנה השקעה, למידה שוטפת וצבירת ניסיון כדי לקבל את העסק בבוא העת. זה במצב אידיאלי ויפה, אך לא כך תמיד הם פני הדברים.

  • יש הבטחה להעברת העסק אשר נולדה כדי להפסיק איזשהו רחש שהיה בעסק, "מה יהיה איתי?" "מה אתה נותן לי בתמורה כדי שאשאר בעסק ולא אעזוב למקום אחר". זהו מעין רחש פנימי שלא דובר או נפתר. הדברים לא היו סדורים, לא נקבעו כללים והדור הבא באמת רוצה לדעת מה יהיה איתו. אך במקום להתמודד עם המציאות, ההורים מחליטים לדחות את ההתמודדות על ידי הבטחה עתידית להעברת העסק מתישהו...

 

  • יש הבטחות עמומות יותר מאשר "יום אחד העסק יהיה שלך" והן ההבטחות המותנות. לדוגמא, "אם תלמד לתואר ראשון / תואר שני /....." כי רק אז תקבל את העסק. או, "אם תעבוד 10 שנים או יותר בעסק כי רק אז תקבל את העסק". כך קורה שהדור הבא אכן מקיים את חלקו בהבטחה ואכן הולך ללמוד ומשיג את התואר, או עובד לאורך הזמן שהתבקש אך אין מימוש או דיונים בנושא מצד ההורים.

בסיפור הזה ישנן שתי נקודות מבט שאשמח להתעכב עליהן מעט:

מנקודת מבטם של ההורים

אצל רוב ההורים שפגשתי, העסק הוא פרויקט חשוב מאוד. מעבר להיותו מקור פרנסה של המשפחה ואולי מקור פרנסה של הדור הבא, הוא גם יצירה של מי שייסד אותו. כמו אומן, אשר יוצר יצירה מוצלחת, מצד אחד הוא רוצה לשמור את היצירה לעצמו ולא להעביר, אך מאידך חייב להתפרנס.

כך אצל ההורים. אין ספק שישנם רגעי סיפוק בלהעביר את העסק לדור הבא, אבל הם לא פשוטים וכוללים בתוכם גם חששות.

מנקודת מבטם של הילדים

הבטחה זה משהו שצריך לקיים וקיימת ציפיה דרוכה שאכן ההורים יקיימו את הבטחתם.

יותר מכך, לאורך תקופה ארוכה חיים בעמימות מסוימת לגבי העתיד המקצועי. מצד אחד, לא נעים לשאול את ההורים "מה" ו"איך מתקדמים" כדי שלא ישמע חלילה שהם רוצים להזיז הצידה את ההורים, מאידך, הם לא רוצים להיתקע בעסק שבסופו לא יקדם אותו, הם בסהכ רוצים להבטיח את עתידם.

למה ההורים לא מקיימים את הבטחותיהם?

מכירים את הפתגם "מה שרואים משם לא רואים מכאן", אז זה תקף גם כאן.

היה רצון לפני 10 שנים ויותר לתת בסופו של דבר את העסק לילדים, לא רצון מדומה אלא אמיתי, אבל בדרך המציאות השתנתה.

יתכן שבעל העסק עדיין בכושר להמשיך לעבוד ולא ממהר כל כך למסור את העסק.

יתכן כי גם ברבות השנים הבינו ההורים כי הילדים לא מתאימים לניהול העסק, ויכול והעסק ימסר לידיהם אך לא יחזיק מעמד זמן רב.

עסק משפחתי

מה עושים במצב שכזה?

המלצה הראשונה, היא לפתוח את הנושא ולדבר עליו, לשים את הנושא "על השולחן". יש משפחות שהשיחה אצלם זורמת וקולחת יותר יחסית לאחרות, ויש משפחות שפחות מדברות. הדיבור ידוע כפותר הבעיות הטוב ביותר.

על מה לדבר? על כל הדברים העמומים, הלא ברורים. לא תמיד יוכלו ההורים לספק תשובות ברורות, כי גם עבורם המצב לא תמיד בהיר אבל אפשר לקבוע זמנים לשיחה הבאה שתוכל לסייע בקביעת החלטות. עצם העלאת הנושא וקביעת זמנים גורמת לצדדים לחשוב על הנושא מאספקטים שונים.

עצם העלאת הנושא מהווה איתות להורים שהנושא חשוב לכם. אולי הם לא היו מודעים לכך שזה בסדר יומכם, אולי טרדות יומיומיות לא אפשרו להם לעצור לרגע ולחשוב גם על התוכניות לעתיד. זה אולי מפחיד ומרתיע אך לפעמים אנחנו המומים עד כמה התגובה היתה פחות מפחידה ממה שדמיינו.

המלצה שניה, לעיתים זו משימה לא פשוטה לפתוח ולדון בנושא, שמכיל אלמנטים רגשיים רבים ולכן נדרש סיוע מבחוץ. זה יכול להיות איש מקצוע המכיר את הנושא ומתמחה בו, אך לא בהכרח, זו גם יכולה להיות דמות משפחתית מתווכת, כמו אמא, דוד, אח, דמויות מחוץ לעסק אשר אמונים על שני הצדדים. 

המלצה שלישית. לפעמים, גם אחרי שיזמנו שיחה וגם אחרי שנעזרנו באנשים שונים, עדיין ההורים לא ברורים לגבי תוכניותיהם לעתיד. העמימות וחוסר הוודאות יכולה להפוך את התקופה הזו לבלתי נסבלת, כמו שחייך אינם עוד בשליטתך אלא בשליטה של אחרים. אני מאמינה שאף פעם לא מאוחר לתכנן בכל מציאות קיימת PLAN B, תוכנית מגירה שאפשר כבר עכשיו להתחיל לבחון ברצינות. זה אומנם יכול להיות אתגר מקצועי לו תקבל את ניהול העסק בעתיד אך כרגע תוכניותיהם לא ברורות ואתה רוצה להתקדם בחיים, יתכן ומשרת ניהול מחוץ לעסק יכולה להיות אופציה טובה לא פחות. לא תמיד המתנה היא המתנה הנכונה עבורך, לפעמים מה שנחוץ הוא פעולה אחרת.

בהצלחה!

 

בנוסף אולי תרצו לקרוא:

בנוסף אולי תרצו לקרוא:

הצטרפו לניוזלטר והתעדכנו בכל מה שקורה בעולם העסקים המשפחתיים