Image by Toa Heftiba

דף הבית  >  מרכז ידע  >  תקשורת וקונפליקטים > לא הכל אישי

כיצד נשמור על יחסים קרובים עם בני המשפחה למרות שאנחנו כל כך שונים?

 

תובנות מסדרת הטלויזיה "עוד נפגש"

החברה הישראלית מורכבת מפסיפס של קבוצות השונות אחת מהשניה. קבוצות רבות, שחושבות אחרת, ובעלות אורח חיים שונה ואמונה שונה. אם נביא רק חלק מהדוגמאות, הנוכחות בחיינו, ניתן למנות את החילונים והדתיים, ערבים ויהודים, עולים חדשים וצברים, אשכנזים וספרדים, עשירים ועניים ועוד. הרבה שוני וגם שונות גדולה. לפעמים קשה לתפוס כיצד חברה כל כך מורכבת מסוגלת בסופו של דבר לקיים מדינה ולא להתפרק?

 

לצורך המאמר ניקח כדוגמא שתי קבוצות בולטות בחברה היהודית בישראל: את החילוניים מול הדתיים. הרשתות החברתיות והמדיה התקשורתית, על שלל גווניה, עסוקות בניגודים בינהם. כמה פוסטים, מאמרים וכתבות דנו בסוגיה ובמתח בין השניים. למעשה, אין פה צודקים וטועים, אין פה אמת אבסולוטית, יש פה השקפות עולם שונות שצריכות ללמוד לחיות ביחד.

 

ברוח הדברים הללו הוקרנה לפני מספר חודשים סדרה מרתקת בשם "עוד נפגש" בערוץ כאן 11. סדרת דוקו שמתמצתת דרך יחסים במשפחה את המתח בין דתיים וחילוניים, בין מי שבחר במסלול דתי-חרדי למסלול חילוני. שני מסלולים שהולכים בקווים מקבילים ונראה שלעולם לא יפגשו. אלא...כשאנחנו מדברים על המתח ורואים אותו בטלויזיה יש לנו, בדרך כלל, דעה מאוד ברורה ומוצקה מה צריך לעשות וכיצד צריך לנהוג. אבל כשמדובר באח שלנו שחזר בתשובה ונותק איתו הקשר, או על הבן או האבא שאיתם נותק הקשר, זה כבר סיפור כואב יותר.

 

הדמויות בסדרה, דרך אגב, מרתקות ועמוקות. נהנתי לצפות בהן וגם החכמתי על הדרך. את התובנות שלי וההמלצות על שמירת הקשרים במשפחה אני מעלה כאן בפניכם:

 

לא לחפש חוסר הסכמות

כבר אמרו חז"ל כי "כשם שפרצופיהם שונים כך דעותיהם שונות". כשם שאנחנו נראים שונה ובעלי מבנה אישיותי שונה, כך גדלים הסיכויים שיהיו נושאים שנויים במחלוקת, כאלה שלא נסכים עליהם, עם האנשים סביבנו. אם זה בענייני עבודה, גידול ילדים, הוצאות כספיות, טיולים לחו"ל וכ'ו.

אם השנוי במחלוקת כל כך זמין לנו אז בפגישות עם המשפחה תדברו על מה שאתם מסכימים עליו ופחות על מה ששנוי במחלוקת. למה? כי דעות שונות נובעות מתפיסת עולם שונה ומנגד אין תפיסה אחת טובה מהשניה. ניקח לדוגמא משפחה שיש בה גם חרדים וגם חילונים, במשפחה כזו אפשר להימנע מלשוחח על גיוס חרדים, או על עבודה מול לימוד תורה או על עזיבת הארץ – כן / לא. יש מספיק נושאים לדבר עליהם שלא שנויים במחלוקת ולא צריך לחפש את אלו שאין לנו הסכמה לגבם. גם אם אנחנו לא מסכימים על נושאים מסויימים אבל יש רצון אמיתי להיות ביחד אזי אפשר למצוא את נקודות ההסכמה ולהצניע את אלו שלא.

חוט של קשר

אנשים זקוקים לקשר עם בני המשפחה שלהם. זהו קשר של דם שחשוב לנו. קשר שמזכיר את ההיסטוריה שלנו וגם את העתיד שלנו. עם השנים אני מוצאת שלאנשים יש צורך ורצון להתחבר ולשמור דווקא על הקשרים המשפחתיים, יותר מאלו עם חברים. כך שגם אם נדמה לכם שאתם פחות או יותר מסכימים על כלום ואתם חיים בעולמות שונים ונפרדים, לעולם אל תנתקו את הקשר באופן מוחלט.

קשר מנותק קשה מאוד להחיות מחדש. כל כך הרבה שנים חסרים ברצף הכרונולוגי של החיים שקשה מאוד לאחות ולחבר בינהם וכמו להמשיך הלאה. זה אפשרי אך מאוד קשה ודורש מאמצים עילאיים משני הצדדים. אז מה כן? להשתדל לא לחתוך קשר באופן חד, לא להתנתק אף פעם לגמרי, גם אם זה מאוד קורץ ואפילו נמצאה הסיבה המוצדקת לכך. שמירה על חוט דק של קשר תאפשר בסופו של דבר לעבות את הקשר במשמעות ותוכן חדשים בבוא העת.

 

אין צודקים במשפחה

אין צדק אבסולוטי בעולם הזה ואף אחד מאיתנו לא מחזיק בדעה צודקת מול האחרת, גם אם לפעמים ברור לנו שאנחנו צודקים והם טועים. לכבד דעה של האחר מתחיל בהבנה הברורה שאנחנו לא באמת יודעים מהי הדרך הנכונה עבורם. אנחנו כן יודעים שאלו חייהם וכדאי שנכבד את זה.

"אל תדון את חברך עד שתגיע למקומו" אמר הלל הזקן. משמעות המשפט היא עמוקה יותר מכפי שהיא נראית על פניו. אל תדון את חברך עד אשר אתה תהיה במקומו ממש, זאת אומרת, עם אותם הורים, חברים, תכונות אופי, חוויות ילדות, חוויות נעורים, פצעים, כאבים...הכל. והרי ידוע הוא שהאדם הוא עולם ומלואו ואין אדם דומה לחברו, ומכאן שאל תדון את חברך כי אף פעם לא באמת תבין את מקומו.

 

אם אסכם את התובנות העיקריות שלי מהסדרה הרי שאמצא שאנחנו באמת לא יודעים הרבה על הלך נפשו של בן המשפחה שחושב אחרת מאיתנו. נתק לא יגרום לו ללכת איתנו, להיפך, יגרום לו לנתק ואולי גם לכעס. שמירה על קשר, גם אם לא אינטנסיבי, יהווה בסופו של דבר את הבסיס לקשר חזק בהמשך הדרך.

 

 

בהצלחה!

 

בנוסף אולי תרצו לקרוא:

הצטרפו לניוזלטר והתעדכנו בכל מה שקורה בעולם העסקים המשפחתיים