דף הבית  > מרכז ידע > הורשה והמשכיות > כיצד לפתח מנהיגות 

Photo by Steven Lelham on Unsplash

כיצד לפתח מנהיגות עתידית

בעסק המשפחתי?

תכנון המעבר הבין דורי בעסק משפחתי הוא אחד הנושאים החשובים אשר מייסדים ויזמים עסוקים בו בשנים האחרונות. בדרך כלל מדובר באותם בעלי עסקים אשר מעוניינים שהעסק שהקימו לא יימכר לזר אלא ימשיך להתקיים עוד דורות רבים בקרב בני המשפחה.

קיימים אי אילו כשלים בדרך אשר יכולים לאיים על המעבר הבין-דורי, אחד מהם הוא כושר מנהיגות חלש בקרב בני דור ההמשך.

כמו שעסק משפחתי שוקד בקידום ופיתוח העושר הפיננסי שלו, כך הוא אמור לפתח את ההון האנושי שלו. לצערי, תשומת לב רבה ניתנת על תכנון מס והעברת בעלות על העסק, ופחות תשומת לב ל"מי אמור להוביל את העסק" ו"האם הוא בכלל ראוי ומוכן לכך".

מחקרים בנושא וכן ניסיון העבר מוכיחים כי כאשר היורש מוכן וערוך להוביל את העסק אזי המעבר הבין דורי עובר בצורה חלקה, אך יחד עם זאת, כישלון המעבר נעוץ, בין היתר, בחוסר מוכנות של היורשים להוביל את העסק. 

כיצד ניתן לפתח את מנהיגות דור ההמשך?

אחד המרכיבים המשפיעים על יכולות ניהול ומנהיגות מוצלחים של היורש היא היכולת לקחת אחריות.

 

איזו אחריות? ראשית, אחריות על הפעילות העסקית השוטפת והעתידית של העסק. אך לא רק.

 

גם אחריות אישית להתנהגות נאותה בחיי היום יום. כזו שמכבדת את בני המשפחה ואת כל מי שעובד עם העסק. כזו שמאפשרת לכולם להרגיש שיש על מי לסמוך ואין כאן גחמות אישיות ולא רציונליות. כזו אשר מודעת לשינויים בשוק ומתאימה את העסק לקצב השינויים בחוץ.

השאלה היא האם ניתן לפתח נקודות אחריות אלו בקרב דור המשך בעסק המשפחתי או שאלו תכונות מולדות?

כדי לענות על השאלה אתייחס בתשובתי לנקודות הבאות:

יצירת אקלים משפחתי מתאים

אקלים חם ופתוח ויצירת סביבה בטוחה ונוחה מאפשרת בקלות רבה יותר לפתח אחריות מאשר סביבה ביקורתית ושיפוטית.

 

מהו אקלים חם ופתוח? אותה אווירה אשר מתבטאת בתקשורת פתוחה, נורמות משותפות וגם מודעות לחשיבות של הנקודות הללו.

 

לעומת זאת, אקלים משפחתי שלילי, כזה אשר מעורבים בו מתח, ביקורת ושיפוטיות, בדרך כלל נמצא כי המעורבים לא ירצו לקחת בו אחריות ויעשו את המינימום הנדרש.

 

הנקודות הללו תקפות גם עבור בני משפחה וגם עבור עובדים בעסק כך שכדאי לבעל העסק להשקיע בסביבה תומכת ולא בסביבה שמחפשת אחר כישלונות ואשמים.

תפקיד בעסק

ביצוע תפקיד בעסק וביצועו בצורה הטובה ביותר היא דרך נוספת כדי לבחון גבולות של אחריות וסמכות, לבדוק האם יוכל לעבוד תחת תכנון תפקיד, יחד עם צוות עובדים.

כאשר מבצעים תפקיד ניהולי כלשהו בעסק, ניתן לבחון דרכו את ההתנהלות היום-יומית עם צוות העובדים, התנהלות תחת לחץ, תכנון עתידי, התנהלות עם המשפחה. עד כמה התפקיד מאפשר לו שיתוף פעולה עם המשפחה או שמא דווקא זה גורם לו להתרחק מהם.  

הכשרה מקצועית

למרות שלעתים יש תחושה כי מי שצמח בתוך עסק משפחתי יודע הרבה מעבר לאחרים בכל הקשור לעסק המשפחתי, ובכל זאת, להכשרה מקצועית יש מקום כדי לספוג מהידע העדכני שקיים בשוק.

 

הכשרה אינה בהכרח לימודים באוניברסיטה או במכללה, אינה בהכרח הכשרות ארוכות טווח של שנים רבות, אלא יכולה להיות הכשרה מקצועית אשר תיתן מענה לדרישות העסק.

היא כזו אשר יכולה לשדרג את היכולות הניהוליות המקצועיות של היורש.

 

ההמלצה היא שהכשרה תינתן לאורך כל החיים המקצועיים ולא רק בתקופת חיים מסוימת. העולם מתקדם כל הזמן, מתחדש ומתפתח, ומומלץ שנלמד ממי שיש לו כבר את הידע הדרוש לנו.

משוב

כל אדם זקוק למשוב גם אם הוא חושב שהוא יכול להסתדר בלי זה. או שהוא יודע הכל.

 

המשוב בא לסייע לאדם לדעת את מקומו, את צורת התקדמותו, היכן הוא פועל בצורה טובה או סבירה והיכן הוא צריך להשתפר.

 

המשוב הוא מצוין למי שרוצה להצטיין בלקיחת תפקידים עתידיים. כמובן שהוא אמור להינתן בצורה שקולה ועניינית ורצוי שעל ידי אדם מקצועי ואולי אף ניטרלי כך שמקבל המשוב לא ירגיש שיש כאן ניגוד אינטרסים.

להתחיל כמה שיותר מהר

כאשר שואלים אותי מתי אמור בן המשפחה להתחיל להתכונן להיות מנכ"ל או הבעלים של העסק המשפחתי, התשובה שלי היא בדרך כלל - אתמול.

 

למה? כי המציאות מוכיחה שלוקח זמן עד אשר אנשים מסגלים לעצמם יכולות מקצועיות ומנהיגותיות בתוך העסק. בפועל, זה לא רק עניין של החלטה להיות הבעלים או המנכל של העסק, צריך בנוסף גם הרבה ניסיון מקצועי וניהולי, ולכן מומלץ להתחיל את ההכשרה כמה שיותר מהר כדי שזה יהווה בסיס למנהיגות העתידית לעסק.

לסיכום,

תכנון הוא שם המשחק בעסק משפחתי וצריך וכדאי להשקיע זמן וחשיבה כדי שהמעבר יעבור בהצלחה.

בנוסף אולי תרצו לקרוא:

הצטרפו לניוזלטר והתעדכנו בכל מה שקורה בעולם העסקים המשפחתיים