Image by rupixen.com

דף הבית  >  מרכז ידע  >  ניהול עסק משפחתי > על ארבעה סוגים

כיצד לחלק את רווחי העסק המשפחתי בצורה הוגנת

חלוקת הרווחים של עסק בין בעליו משקפת בדרך כלל את תרומתם הכוללת של הבעלים לעסק. עם זאת, בעסק בבעלות משפחתית המצב לא תמיד פשוט כל כך. לדוגמא, יתכן כי בעסק משפחתי  הבעלים יצטרכו לחלק את הרווחים תוך שהם לוקחים בחשבון את מעמדם ואת תרומתם של בני המשפחה לעסק. כיצד אפשר להעריך את תרומת בני המשפחה השונים והאם זה בכלל יכול להוות שיקול כשמדובר בעסק משפחתי? נושאים אלה הופכים למורכבים יותר אם בעלי משפחה מסוימים פעילים בעסק ואחרים לא, כך שלבעלי העסק הפאסיביים אין בכלל תרומה ישירה לפעילות העסקית.

 

אם כן, כיצד ניתן לחלק את רווחי העסק בצורה הוגנת? על שאלה זו ניתן לתת מענה במספר דרכים שונות:

 

פיצוי עבור ביצועים, לא עבור צורך

בעלי עסק משפחתי לעיתים לוקחים תחת שיקוליהם את הצרכים הכלכליים האישיים של בן משפחה בעת הקצאת הרווחים. לדוגמא, אם בן משפחה זקוק להכנסה משמעותית נוספת כדי לקיים אורח חיים כלשהו (קניית רכב חדש, בית חדש) או להתמודד עם אירוע לא צפוי. יתכן וזה יפוצה בעת חלוקת הרווחים ויקטין את הסכומים הנותרים בעסק. התיחסות ל"צורך" ולא ל"ביצועי חברה" מניעה חלוקה לא הוגנת ולא מטיבה לעסק לטווח הארוך. כמו כן, הקצאת סכומים בקרב בני המשפחה על פי צרכיהם יכול להוליד טינה בקרב בני משפחה אחרים. אם הדבר אפשרי עדיף להתמודד עם מקרים מיוחדים של צורך אישי מחוץ לכספי העסק, אם על ידי מתנות או הלוואות אישיות.

 

תגמול עבור יעדים מדידים

הגדרת הסדרי בונוס או חלוקת רווחים בקרב בני המשפחה תבוסס - לפחות בחלקה - על השגת יעדים הניתנים להגדרה באופן ברור. זה עשוי לעזור להפחית את הסיכון לסכסוכים בין בני המשפחה. לדוגמא: השגת יעד מכירות כפי שנקבע בתחילת השנה, או השגת יעד לרווח נקי, או רווח גולמי וכו. יעד מדיד אשר ניתן להגדרה, אשר מוגדר בתחילת תקופה ונמדד בסופה. אם הושג היעד המבוקר יוכל בן המשפחה לקבל את הפיצוי כפי שהובטח לו.

 

מרכזי רווח

אסטרטגיה נוספת להתאמת תגמולים וביצועים היא להקים מרכזים עסקיים נפרדים לבני משפחה השונים במידה והעסק מאפשר זאת. זה עובד הכי טוב עבור עסקים משפחתיים שמתחלקים באופן טבעי למרכזי רווח נפרדים, כמו סוכנות רכב, מוסך, חנות למכירת חלקי חילוף וכו. טכניקה זו אולי לא מסייעת לפתור נושאים המשפיעים על העסק בכללותו, אך היא יכולה להפחית מאוד את החיכוכים היום יומיים. בן המשפחה מקבל בונוס עבור הפעילות הרווחית של מרכז הרווח עליו הוא אחראי ובכך קטנים הסיכויים לחיכוכים בתחום זה.

שמירת פעילות העסק המשפחתי על בסיס פיננסי שמרני, עם מינוף נמוך יחסית, יכול להועיל מאוד במניעת משברים כלכליים המעיקים על יחסים משפחתיים ומסכנים את העסק. מריבות בין בני המשפחה יכולות להתרחש בכל עת, אך לרוב הן מתרחשות כשאין מספיק כסף - והבעלים מרגישים את הקושי בנושא - או כאשר התוצאות טובות מהצפוי, מה שגורם לחלק מהבעלים להיות לעיתים מעט חמדניים. הימנעות מהלוואות מוגזמות יכולה לסייע לחברה משפחתית להימנע ממחסור במזומנים בעת משבר פיננסי לצד המתח והפוטנציאל לסכסוך בעלים.

 

בהצלחה!

בנוסף אולי תרצו לקרוא:

מדריך ניהול עסק משפחתי במתנה!

כתבתי עבורכם את המדריך כללי זהב לניהול עסק משפחתי מצליח.

במדריך תמצאו המלצות מועילות וישימות, כללי זהבשייסייעו לכם לקדם את העסק המשפחתי שלכם צעד אחד קדימה. 

  • כלים פרקטיים היחודיים רק לעסקים משפחתיים.

  • כלים המשלבים בין המשפחה לעסק בצורה מיטבית.

  • אילו מכשולים עלולים להופיע כאשר דור ההמשך נכנס לעסק, ומה אפשר לעשות כדי להתגבר על כך.

  • ועוד המלצות רלוונטיות.

בנוסף אולי תרצו לקרוא:

הצטרפו לניוזלטר והתעדכנו בכל מה שקורה בעולם העסקים המשפחתיים