Image by Tierra Mallorca

דף הבית  > נכסי המשפחה > מלכודת

מלכודת חוסר הוודאות בעת

חלוקת נכסי המשפחה

העברת נכסי המשפחה מבעל נכסים יחיד למספר יורשים עשויה להיות אחד הנושאים המאתגרים ביותר שעומדים בפני משפחה בכלל, וכזו שהיא בעלת עסקים בפרט. בעלות משותפת על נכסים עשויה להיות מלווה בתחושה של חוסר ודאות ואי בהירות לגבי השאלה: כיצד יחולק הרכוש בין בני המשפחה ובאילו נסיבות? בין אם הנכסים מכילים עסק פעיל, תיק ניירות ערך, אחזקות נדל"ן או אחזקות משותפות אחרות, מעבר לבעלות משותפת יכולה לעורר חוסר וודאות במשפחה.

 

נניח לדוגמא כי במשפחת כהן, הורים אשר להם חמישה ילדים בוגרים, יש רכוש רב הכולל גם עסק פעיל. לאחרונה עלתה במשפחה סוגית חלוקת הירושה. הילדים כבר בגרו, כולם רכשו השכלה אקדמית ושנים מהם עובדים בעסק בתפקידי ניהול. העברת הבעלות מבעלי שליטה יחידים (ההורים) למספר יורשים (הילדים) עשויה להוביל לתקופה של אי ודאות במשפחה. כיצד זה בא לידי ביטוי?

 

1. אי בהירות כיצד תחולק הירושה בין היורשים

החלטת חלוקת הרכוש אינה החלטה קלה. היא מערבת בתוכה שיקולים רציונלים ורגשיים ונתפסת כמורכבת ביותר. אם נמשיך עם הדוגמא שלנו, הרי שבמשפחת כהן, בנוסף לרכוש הרב שצברו עם השנים, מעורב גם עסק משפחתי פעיל. הסוגיה המרכזית שעולה היא 'האם לכל ילד במשפחה יש זכאות לקול שווה בקבלת ההחלטות בעסק או חלוקה אחרת. החלטה בנושא כה רגיש כאשר המשתנים בו רבים (בדוגמא שלנו רק שניים מהילדים עובדים בעסק והשלושה האחרים מחוץ לעסק ולכן פחות מעורבים) הופכת בהכרח להחלטה מורכבת ולא פשוטה. מן הסתם לוקח זמן רב לגבש החלטה כזו, זמן בו שורר אי ודאות וחוסר בהירות במשפחה המלווים גם במתח ולחץ.

 

2. כאשר כללי הדמוקרטיה לא מקוימים בפועל

נניח לדוגמא כי במשפחת כהן בוצע המעבר בעסק המשפחתי מדור ראשון לדור שני, לידיהם של חמשת הילדים. על פניו קיימת ההנחה כי בני הדור השני הם הבעלים והמנהלים של העסק על פי כללים שקבעו מראש. חוקי הדמוקרטיה שולטים ואין כפיה בנושא. בפועל מתגלה מציאות פחות נוחה ופחות ברורה. המערכת, למרות המעבר, נותרה אוטוקרטית. המייסד, האב במשפחת כהן, עדיין מקבל את ההחלטות באופן מובהק ובלעדי. מבחינה סוציו-תרבותית מערכת מסוג זה נושאת דמיון ל"דמוקרטיה לא ליברלית", זאת אומרת, דמוקרטיה בה מתקיימות בחירות אך ההחלטות מתקבלות בפועל על ידי רשות מרכזית אחת, ובמקרה זה, המייסד. חוסר הוודאות המתפתח מדמוקרטיה לא-ליברלית עלול לגרום למתח, סכסוך או התנתקות של נציגי המשפחה מתוך המערכת.

 

השלכות של אי וודאות על המשפחה

לתקופת אי הודאות יש השלכות והשפעות על המשפחה, אמנה כמה מהן:

 

1. תחרות וסכסוך בין בני המשפחה

נניח לדוגמא שאנחנו נוהגים ברכב שלנו וכרגע שורר ערפל כבד בחוץ. ערפל הוא מאותם תנאי הטבע שגורם לנו להאט בנסיעה, להיות יותר חשדניים לגבי הרכב שנוסע לפנינו כי לא ברור מתי זה יחליט להשתמש בברקס בגלל בעיות ראות. הנסיעה לא זורמת וזו מכניסה אותנו, כנהגים, למתח ודריכות. נדרשת הקשבה רבה יותר ושימת לב לפרטים שבדרך, כמו לדוגמא, הקו הצהוב בצידי הדרך. אנחנו לא רואים רחוק כי חסרה לנו הבהירות שבמרחב. כך בדיוק יכול להרגיש מי שבמשפחתו מועלת סוגייה חשובה שאינה מבוררת ואינה בהירה. חוסר בהירות מוביל למתח ודריכות, התנהגויות שיכולות להוביל לסכסוך ותחרות במשפחה, בניגוד לבהירות שמניחה את הדברים במקומן.

 

2. רצון להתנתק

אי ודאות וחוסר בהירות שמעוררים בנו מתח ולחץ לא מאפשרים לנו לתפקד בצורה טובה. זה מעיק, זה קשה ומכביד ובעיקר פוגע בתפקוד היומיומי. תחושת אי ודאות לתקופה קצרה, מספר שבועות, הופכת לנסבלת ואנחנו מסוגלים להתמודד עם זה. לעומת זאת, אי ודאות לאורך תקופה ארוכה יותר הופכת למתישה ומעייפת. כבר ראיתי בני המשפחה אשר העדיפו להתנתק ולעזוב את הקשר המשפחתי ובלבד שהתקופה הלא נעימה הזו תסתיים מבחינתם.

 

אם כן כיצד מפזרים את ערפילי אי הודאות ומכניסים מעט בהירות בתוך המשפחה? אם נודה על האמת, תקשורת בתוך המשפחה היא הדרך היחידה ואין בלתה.

 

תקשורת במשפחה

חוסר וודאות משלב בתוכו את הצורך לדבר על נושא הירושה, וזה כשלעצמו עשוי להיות לא פשוט אף יותר ממה שנראה. משפחות בדרך כלל נמנעות משיחות טעונות רגשית מחשש ששיחות אלה יפרו את ההרמוניה המשפחתית. אך כשזו נכנסת למשוואה הופכת לעיתים הדינמיקה במשפחה למתוחה, נוצרים סיעות פנימיות, תחרות וחוסר נעימות.

 

במאמר "תשכחו מסכסוכים. כיצד מגיעים להסכמות בעסק משפחתי" מתוארת הדרך בה ניתן להגיע להסכמות בעסק המשפחתי בפרט ובמשפחה בכלל הכולל. ובכל מקרה, כיצד ניתן להוסיף בהירות במציאות בה קיימת אי ודאות מתמשכת?

 

ראשית, דיסאינפורמציה.

לעיתים אנחנו מפרשים את המציאות על פי המקום הרגשי שאנו נמצאים בו ולא על פי עובדות. עובדה היא משהו שקיים במציאות, ממש. רגש הוא תחושה פנימית המבוססת על חוויה אישית, לא בהכרח משהו שקרה בפועל, במציאות. לצורך הדוגמא, נניח וראש המשפחה אמור לקבל החלטה לגבי חלוקת הרכוש ועדיין לא קיבל. המשפחה במתח, לא ברור כיצד תתבצע החלוקה ומה כל אחד יקבל. לפתע, מודיע ראש המשפחה כי החליט לקחת את בן הזקונים לטיול סקי משותף. למה? ככה, אין ממש הסבר מעבר לכך שהוא רוצה לבלות זמן איכות עם הילד הקטן שלו. להזכירכם, מדובר במשפחה בה בן הזקונים הוא אחד מתוך חמישה. במצב שכזה יכולות לרוץ די במהירות ספקולציות בראשם הקודח של שאר בני המשפחה לגבי ההעדפה של האב בחלוקת הרכוש. הידיעה על הנסיעה מבלבלת אותם, מוציאה אותם משיווי משקל, כאשר בפועל ידיעה זו לא מהווה עובדה או חיזוק כלשהו המתייחס לחלוקת הירושה. הימנעות מפירוש המציאות שלא על פי עובדות היא המומלצת ביותר למרות שדורשת כוחות נפש רבים לשם כך.

 

שנית, להיות אקטיבי, לא פאסיבי.

אקטיביות אינה דרישה אל עשיה ממש, לעיתים אקטיביות היא דרישה פנימה. נמשיך עם הדוגמא של משפחת כהן וחמשת ילדיהם. אקטיביות אינה בהכרח פניה של הילדים אל ההורים או אל בעל המשפחה בדרישה לקבל חלק מהירושה, אלא יכולה להיות אקטיביות פנימית. מה הכוונה? בירור הרצון הפנימי שלהם, להבין מה כל אחד רוצה או מצפה מהמשפחה. האם חלוקה שווה נתפסת כהוגנת בעינהם? אם לא, איזה חלוקה הם מציעים כך שיקבלו את חלקם באופן הוגן ביחס לאחרים. זאת אומרת, בסיטואציות מורכבות כדאי להנמיך ציפיות מההורים ולנסות להביט על המשפחה בראיה הוליסטית ולא נקודתית, ומתוך כך, להשתתף ב"משחק חשיבה" והצעות לפתרון המצב.

 

שלישית, לכבד את האחר.

נניח לצורך העניין שההורים אמורים לקבל החלטה לגבי חלוקת הרכוש במשפחת כהן. הם מודעים לכך אבל מתמהממים, ההחלטה עדיין לא התקבלה, הם לא באמת יודעים מה לעשות. הילדים מצדם, רוצים בהירות, רוצים להסיר את מסך הערפל בנושא ולהיות יותר בטוחים במקום שנמצאים בו. לחץ על ההורים לא תמיד משחק לטובתם. לעיתים לחץ יביא לקבלת החלטות פחות טובה למשפחה. לעיתים ההורים זקוקים לזמן כדי "לישון" על זה. הם רוצים להיות בטוחים בהחלטה שלהם וזקוקים לזמן כדי לעכל את ההחלטה ואף להתמודד עם התנגדויות פנימיות. הזמן לו הם זקוקים מהווה מעין זמן לצורך גיבוש פנימי. ולכן סיטואציה כזו צריך לכבד את מקבלי ההחלטות, לשים את עצמנו במקומם, ולהבין שמדובר כאן בהחלטה לא פשוטה הדורשת זמן ומחשבה כדי שזו תהיה בסופו של דבר החלטה טובה ונכונה.

 

בהצלחה!

 

בנוסף אולי תרצו לקרוא:

בנוסף אולי תרצו לקרוא:

הצטרפו לניוזלטר והתעדכנו בכל מה שקורה בעולם העסקים המשפחתיים