כיצד נפתור סכסוך משפחתי בין אחים?

עדויות לסכסוכים משפחתיים אנחנו מכירים עוד מילדות, עת בבית הספר, בכיתה ב', לימדו אותנו את סיפורי התנ"ך של ספר בראשית.

 

הסכסוך הראשון היה מבוסס על הקנאה שבין קיין להבל, קיין רצה את תשומת הלב של "ההורים" לעצמו, בלי לחלוק אותה עם אחרים. ואיך, אתם זוכרים, הסכסוך המשפחתי הזה הסתיים? ובכן, לא עלינו, אבל הוא הסתיים ברצח.

הסכסוך הבא היה בין יעקב ועשיו, זה כבר היה סכסוך על הבכורה (במציאות שלנו - מקביל לקבלת שליטה על העסק המשפחתי בגובה של 51% מהמניות), וכיצד סכסוך זה הסתיים? יש אומרים שהוא לא הסתיים וקיים עד היום אבל יעקב קיבל את הבכורה עם שנאה עזה מצד עשיו.

 

ויש עוד אחד נוסף, הסכסוך המשפחתי שבין יוסף לאחיו, סכסוך רב שנים שבסופו יוסף גם שלט עליהם במצרים, ועל מה זה היה? על תשומת הלב של אביהם, יעקב.

סיפורי התנ"ך הם לא נרטיב דמיוני, הם לא סיפורי על אלים יוונים, אלו הן דוגמאות למה שקורה ביננו כאן ועכשיו. הסיפורים הללו ממחישים שסכסוכים בין אחים קיימים מאז היווצרותו של המין האנושי. זה כנראה חלק מהגנום שלנו ואל לנו להתעלם מהם. יחד עם זאת, מערכת היחסים בין האחים היא מערכת יחסים הארוכה ביותר שיש לאדם, יותר מאשר עם הוריו, ילדיו, או בני הזוג.

 

מכיוון שבעסקים משפחתיים עסקינן, אני אבהיר את השפעתם של הסכסוכים הללו על העסק המשפחתי.

 

השפעת הסכסוך על העסק המשפחתי

לעסק משפחתי יכולים להיות יתרונות חיוביים רבים, ערכים של לכידות, מחויבות משותפת להצלחה, אמון, וגם היסטוריה משותפת. אבל באותה נשימה יכולים להפוך היתרונות הללו גם לחולשות של העסק.

ניהול עסק עם בני משפחה יוצר אתגרים לא פשוטים שיכולים להוות גם איום על הישרדותו של העסק. כבר הוכח במחקרים כי פחות מ 30 אחוזים של עסקים משפחתיים עוברים בהצלחה לדור השני ורק 10 אחוזים לדור השלישי.

 

בין הנושאים השונים המביאים לכשלים ולחוסר הצלחה זו נמצאים הסכסוכים המשפחתיים בין אחים המעורבים בעסק, אשר יכול להיות מזיק במיוחד.

מחקרים מוכיחים כי ליריבות בין אחים יש שני מקורות שונים: (1) מקור רגשי ו(2) תפיסה אסטרטגית שונה את העסק. במאמר זה אני מבדילה בין שני הסוגים הללו ומציגה פתרונות אפשריים להתמודדות.

 

נצלול מעט פנימה כדי להבין את מקור הסכסוכים, כאשר הסוגיה הראשונה שבה ארצה לדון היא הסוגיה הרגשית שעוסקת בקנאה בין אחים, זאת אומרת, סכסוך משפחתי שמהותו בקנאה.

 

מקור הסכסוך המשפחתי – קנאה בין אחים

הקנאה בין אחים יכולה להתחיל עוד בילדות, כמו רגש מאוד חזק שמנהל את האדם ולא טופל דיו.

 

זה יכול לנבוע ממאבק כדי לזכות בתשומת הלב של ההורים, בהכרה ובאהבה שלהם.

 

ההורים, במודע או שלא במודע, הראו בעבר (ואולי עד היום) את העדפתם רק לאחד מהם. הרצון לזכות בהכרה ובאהבה שלהם מוביל לתחרות בין האחים גם כאשר הם מתבגרים, גם כאשר הם עובדים יחד בעסק המשפחתי והם בעצמם אולי אפילו כבר הורים. ועל מה הם נלחמים? על המשאב של אהבת הוריהם.

המאבק על החיבה ותשומת הלב של ההורים יכול להיות כל כך חזק עד שלעתים קרובות הוא מוביל לסכסוכים לא בריאים בעסק המשפחתי. בחלק מהמקרים היריבות פשוט נעשית בלתי נסבלת עד כדי כך שלא ניתן להמשיך לעבוד באותה סביבה יחד עם האחים. במקרים מסוימים, זה יכול אפילו לגרום לכשלון העסק.

 

אבל יש עוד נקודת מבט לקנאה.

כיצורים אנושיים אנחנו מחקים אחרים. חיקוי היא הדרך שלנו להתקדם. אנחנו מחקים אחרים בגיל קטן כדי להתקדם והיא נכונה להתפתחות שלנו, אלא שיש לה גם הבטים פחות טובים.

 

ניקח לדוגמא את עולם הפרסום, איך פרסומת טובה עובדת? מציגים מודל מוצלח שאנחנו רוצים לחקות ולהיות כמוהו כי אז נרוץ ונקנה את המוצר מתוך תקווה שזה כבר יעשה את העבודה.

דבר נוסף, אנחנו תמיד נרצה לחקות את מי שקרוב לנו ולא רחוק מאיתנו. לדוגמא, לא נחקה את ביל גייטס או את מארק צוקרברג כי הם רחוקים מאיתנו בכל בחינה, כן נרצה לחקות את האח שלנו או את הבן דוד שהצליח יותר מאיתנו כי הוא קרוב יותר, כי אז גם יש סיכוי טוב שנצליח.

 

קנאה שמקורה ברצון לחקות מי שנחשב בעיננו כטוב יותר, כמוצלח יותר, זורעת זרעים של תסכול וכעס, פוגמת במערכת היחסים התקינה בעסק ובכלל זה, גם בפעילות העסקית.

 

פתרונות אפשריים למצבים הללו

פרופ' Ivan Lansberg, מומחה בעל שם עולמי לעסקים משפחתיים, כתב בספרו: Generation to Generation: Life Cycles of the Family Business כי אחת האופציות הטובות במצבים הללו היא פשוט להפריד פעילות. זאת אומרת, עסק משפחתי אשר מורכב מכמה יחידות שונות של פעילות (יצור ברגים וגם יצור סירים, מכירת כבלי חשמל וגם חנות לכלי בית וכו), אלה יחולקו לשתי אופרציות שונות וינוהלו באופן נפרד על ידי כל אחד מהאחים.

 

עבור עסקים גדולים יותר שבהם קיימת הפרדה בין ניהול לבעלות, תהיה ההמלצה במקרים הללו להפריד את הפעילויות כך שבני המשפחה לא ישאו את תפקידי הניהול אלא רק את תפקיד בעלי העסק. תפקיד בעלי העסק מאפשר להסתכל על העסק בצורה אסטרטגית ופחות להתחכך בניהול עם האחים.

 

כאשר מדובר באחים שהם עוד בתחילת דרכם, בגילאי 20-30 לערך, כי אז אפשר לעודד ולכוון אותם דווקא שלא יעבדו בעסק המשפחתי. כמובן שלא מתוך כוונה להוציא אותם מהעסק, אלא להיפך, לעודד אותם לתפקיד מאתגר יותר בחוץ.  חוויות מחוץ לעסק יכולים לעזור להם לזהות את הערך שלהם ואת האמון ביכולות שלהם, כי אז הם מרוויחים יותר ביטחון בעצמם ומבינים שהם כבר לא זקוקים לאהבה והכרה מהוריהם. גם כאשר מדובר באחים בגיל מבוגר יותר (40-50) אפשר לעודד אותם להגשים את חלומותיהם האמיתיים, הגשמה אשר תתן ערך למי שהם באמת ללא השוואה לאחים שלהם.

שיטה נוספת למניעת בעיה זו היא להכווין את האחים עוד בעת הכניסה לעסק למומחיות שונות בעסק. לדוגמא: אחד שעוסק בכספים והשני ביצור, או בשיווק. בדרך זו, הם לא יוכלו להשוות את עצמם אחד לשני כי כל אחד בא לידי ביטוי בדרך אחרת.

הפתרון הזה, הוא מסוג הפתרונות הזמניים ולא הקבועים כיוון שלאורך כל העבודה המשותפת, גם אם אינה חופפת אחת לשניה, יתגלו נקודות משיקות שיכולות לעורר את הקנאה בקרב אחד האחים.

 

שיטה נוספת היא להעזר באיש מקצוע, סוג של אימון עסקי או רגשי אשר יכול להוביל את שני האחים למקום אחר. איש מקצוע חיצוני ייטה להחזיק בעמדות אוביקטיביות יותר יחסית לאנשים מתוך העסק או המשפחה.

 

מקור הסכסוך המשפחתי - ראיה אסטרטגית שונה

אפשר לצפות גם בסכסוכים מסוג אחר, כאלו שבהם כל אחד רואה בצורה אחרת את העסק ואת עתידו. לדוגמה, האחים לא יכולים להסכים על מטרות עסקיות, על רמת הסיכון של העסק, על הגדרת תפקידים בינהם, על קליטת עובדים או השקעות שונות. כשאין הסכמה אז גם לא מקבלים החלטות.

אבל זה גם יכול להיות קשור בבעיות התנהגותיות של אחד האחים, כמו לדוגמא, איחור כרוני לעבודה, חוסר תשומת לב לנושאים חשובים בעסק, או חוסר תשומת לב לביצוע החלטות. אלה לא מהווים בעיה כשרואים את האחים רק בארועים משפחתיים או אפילו בארוחת שישי אבל יכולים להוות בעיה רצינית כאשר עובדים יחד.

ממה יכולים לנבוע הבדלים אלו?

בעיקר מהבדלי אישיות שונים. כל אחד הוא בעל אופי אחר, עם ראייה שונה את המציאות בכלל ואת המציאות העסקית בפרט ועל כן קשה להם לעבוד ביחד.

כאן תבוא שאלה נוספת אז למה הם עובדים בכל זאת ביחד?

כי יתכן וקיים פחד לקום ולעזוב את העסק, יש משהו בשהות המשותפת למרות הסכסוכים, שמגן עלינו מפני ה"בחוץ" ולכן נעדיף לעיתים את הקשיים והסכסוכים על פני העזיבה.

פתרונות אפשריים למצבים הללו

פיתוח פורום משפחתי. זהו פורום של בני משפחה שמבינים את העסק וגם ברי סמכא מבחינת האחים. זאת אומרת, האחים סומכים על דעתם המקצועית. אלו יכולים להיות בני משפחה קרובים או רחוקים (דודים שאין להם קשר לעסק, כדוגמא). במצבים של סכסוכים אפשר לפנות אליהם עם סוגיות מסוימות כדי לקיים דיון רחב יותר ולקבל החלטה מושכלת ומוסכמת בנושא.

הפורום מתאים יותר למצבים שבהם האחים מנהלים את העסק אבל גם בעלי עניין בו. כי אם הם רק נושאים בתפקידי ניהול אבל אין להם מניות בעסק, כי אז במצבי סכסוך אפשר להעביר את ההחלטה לבעלי העסק.

הקמת דירקטוריון מקצועי (Advisory board) – עבור חברות בינוניות וגדולות ניתן להקים דירקטוריון מקצועי אשר מתכנס כאשר קיימת סוגיה אקוטית על השולחן וקשה להגיע להסכמה לגביה. הדירקטוריון מורכב מאנשי מקצוע חיצוניים מחוץ למשפחה ולעסק, אנשי מקצועי אשר יש להם ידע עסקי ומשפטי בניהול עסקים. עוד בנושא אני ממליצה לקרוא בקישור משפחה ועסקים

לסיכום, כאשר קיימים סכסוכים משפחתיים בין האחים, כדאי יהיה להבין לעומקם של דברים את מקור הבעיה, האם הקושי הוא רגשי או בגלל הבדלי אישיות. לכל אחד מהמצבים הללו ניתן למצוא פתרונות אפשריים. בהצלחה.

בנוסף אולי תרצו לקרוא:

הצטרפו לניוזלטר והתעדכנו בכל מה שקורה בעולם העסקים המשפחתיים