דף הבית  > מרכז ידע > הורשה והמשכיות > עסק משפחתי: מהי

משפחה אומנת

דור המשך של עסק משפחתי מצליח מתחבט בשאלות עתידיות, אלו שעוסקות בין היתר בגורל העסק וצירופם אליו. חלק מהשאלות עוסקות בסוגיות כמו: על פי אלו קריטריונים יוכלו הם לעבוד בעסק? כיצד אמורה המשפחה לקבל החלטות? מי אמור להשתתף בתהליך קבלת ההחלטות? האם להישען על ערכי המשפחה המסורתיים או להקנות לעסק ערכים המודרניים? ועוד.

 

 

פתגם סיני עתיק אומר כי "לפתוח חנות זה קל, להשאיר אותה פתוחה זו כבר אומנות". אם בעסקים משפחתיים עסקינן אז לפתוח עסק זה קל יחסית אבל לדאוג לרווחיותו ולהעברתו לדור ההמשך זה כבר מורכב יותר. כדי להצליח במשימה נדרשת תשומת לב למספר היבטים ובינם תכנון לטווח ארוך אשר יאפשר לעסק להתמודד עם האתגרים העתידיים, אלו אשר יאפשרו לו בסופו אריכות ימים ושגשוג. אחת הדרכים להתמודדות עם תכנון ההעברה לדור ההמשך הוא כינון אמנה משפחתית ומאמר זה יעסוק במסמך הבנות זה. אמנה היא הבסיס למערכת הסכמות, הבנות, ערכים וכללי משחק אשר מונחלים לבני דור ההמשך ולבני משפחותיהם. זו בעצם בונה את הגשר בין הדורות, בין אנשים ובין השותפים העסקיים.

 

 

המטרות העיקריות לבניית אמנה

כפי שחוק הוא כלל התנהגות שנועד ליצור סדר בעולם כך אמנה אמורה לקבוע כללים מוסכמים בתוך העסק כדי לשמור על ההון המשפחתי. זו מהווה בסיס למערכת חוקים אשר קובעים כיצד נוהגים במצבים מסוימים, מהי דרך קבלת החלטות מקובלת, חלוקת המניות בין בני המשפחה, תנאים לכניסת דור ההמשך לעסק וכניסת בני זוגם. מטרות רבות קיימות לבניית האמנה אך העיקריות שבהן כוללות בין היתר:

 

♦ הצהרת תמיכה של בני הדור הוותיק בדור ההמשך אשר מודיע שאין בכוונתו בשלב זה למכור את העסק אלא להעבירו לדור הבא. תהליך הנסמך על תכנון מהלכים לטווח ארוך ולא לטווח קצר.

 

קונפליקטים בין בני המשפחה בעסק משפחתי הם טבעיים ונורמאלים אך יכולים לאיים על שלמותו של העסק ושלמותה של המשפחה. קביעת דרך קבלת החלטות וקביעת סטנדרטים מוסכמים מראש עבור נושאים שונים בתוך האמנה המשפחתית יכולים למנוע מראש חלק מן הבעיות לפני שהן קורות. כך יוצא שזו מאפשרת הפחתה של מתח עתידי בתוך העסק ובתוך המשפחה.

 

♦ המשפחה מהווה מקור עוצמה עבור העסק אך צריך לדעת לנהל ולנתב מקור זה כדי למנוע כישלונות עתידיים. עצם בניית האמנה מהווה תהליך גיבוש משפחתי וזה כשלעצמו מגדיל את הסיכוי להצלחת המשפחה ולהצלחת העסק לאורך זמן.

 

כמה כללים חשובים לגבי בניית האמנה

אמנה משפחתית אינה הסכם שנכפה מלמעלה על ידי הנהלת העסק אלא תוצר של תהליך משפחתי שמגבש מסמך הבנות וכוונות משותף. רצוי להתייחס לכמה נקודות עיקריות שיהוו את הבסיס לבניית האמנה:

 
שותפים לדרך

לא כל בני המשפחה אמורים להשתתף בתהליך ולכן על המשפחה להחליט מראש מי יהיו השותפים בתהליך.

 

 
חלוקת תפקידים

כל בניה אמורה לכלול מספר תפקידים כמו: הנחיית התהליך, משתתפים, אחריות אדמיניסטרטיבית, בחירת מנחה חיצוני או פנימי.

 
האמון בין בני המשפחה

היסוד לבניית אמנה מוצלחת הוא האמון בין בני המשפחה . ללא אמון ויחסי הערכה תהיה האמנה בנויה על קרעים לא אמינים ובעצם לא תתפקד ותצדיק את השקעתה כבר במשבר הראשון.

 

קבלת החלטות

התהליך עצמו גורם לקונפליקטים בין היתר בשל חוסר היכולת להחליט אילו כללים והסכמות יכנסו לאמנה ואלו לא. ההמלצה היא כי בתחילת הדרך מומלץ לקבל החלטה: איך להחליט. האם ע"פ הרוב, ע"פ קונצנזוס והסכמה פה אחד או ע"פ החלטת ראש המשפחה. יכול להיות שבסוף התהליך לא כולם יסכימו על התוצאה אך לפחות הנקודות הועלו, נדונו, ונכתבו והם ברורות אל מול המציאות.

 

שיח פתוח והקשבה

התהליך אמור להיות מנוהל בצורה שמאפשרת שיח פתוח והקשבה אפילו אם ייקח יותר זמן מהרגיל. התהליך כולל דיאלוג פתוח ובמקרים מסוימים יהיה צורך בגישור כדי לפתוח את הסוגיות שעלו. תהליך שלא מאפשר זאת אכן ישיג אמנה אבל קיים חשש שזה יהיה לא יותר מסתם דף נייר חסר ערך.

 

אין הגבלות זמן

לכל משפחה זמן שונה ליצירת אמנה משמעותית ובונה, ובכל זאת, כדי שתחול התקדמות, נדרשים לוחות זמנים לפגישות עתידיות.

 

 

 

נקודות עיקריות בתוכן האמנה

ככלל, מטרת האמנה היא להנחות את המשפחה כיצד לקבוע ולעצב את העסק המשפחתי בעתיד. האמנה תיתן לרוב מענה על השאלות הבאות:

 

איך לפתור בעיות שונות העלולות להתעורר בעסק?

כיצד יש לקבל החלטות בעתיד?

מדוע על המשפחה לקבוע עתיד משותף ביחד?

מי אמור להיכלל בתהליך קבלת ההחלטות?

מתי יש לקבוע את תוקפה של האמנה ואת עדכונה מחדש?

 

המענה לשאלות הללו יבוא לידי ביטוי בנושאים רחבי היקף הקשורים לעסק ולמשפחה. אין שתי אמנות הזהות זו לזו ובכל זאת קיימות דוגמאות רבות של אמנות אשר מכילים נושאים זהים עם תכנים הרלוונטים למשפחה ולעסק הספציפיים. דוגמאות לנושאים אלו הינם:

 

 
חזון

מהו החזון המשפחתי ומהי מחויבות המשפחה לעסק ולהמשכיות המשפחה בתוך העסק. נושא זה מהווה את הבסיס לאמנה ומתווה את דרך העל שבה רואה המשפחה את עתידה בעסק.

 

ערכים

מהם ערכי המשפחה המושרשים בעסק אשר מהווים אבן דרך לעבודה מול כל גורמי החוץ. ערכים אלו רלוונטים ביותר בעיתות משבר ומהווים דרך לגבש את בני המשפחה סביב המשפחה וסביב העסק.

 

מדיניות

קביעת מדיניות עם העובדים ודרך קבלת החלטות בעסק מסייעת לנהל את העסק בצורה מסודרת ולהבין את פני הדברים באופן שוטף.

 

הדור הבא

מהם התנאים ודרישות סף לכניסת דור ההמשך לעסק. תנאים אלו מהווים סינון ראשוני לכניסת בני הדור השני אך גם דרך מקצועית לבניית יורש לניהול העסק.

 

בעלות

מהי מדיניות העברת מניות ומכירת מניות בין בעלי המניות בעסק כך שהמשפחה תוכל לשמור על העסק שלא יעבור לידיים שאינם מבני המשפחה.

 

זמנים

נוהל מפגשים וזמנים למועצת מנהלים ומועצת המשפחה

עוד על נקודות אלו ניתן לקרוא במאמר 7 נקודות עיקריות באמנה משפחתית

 

אופי האמנה

אמנה משפחתית יכולה להיות קצרה ולהכיל דף אחד בלבד אשר יכיל את ערכי המשפחה ואת משימותיה וחזונה העיקרי או שיכולה להיות מפורטת ומשתרעת על פני עמודים רבים וכוללת פירוטים שונים. ככלל אופייה תלוי במשפחה וכיצד זו תופסת את קדימותה מול העסק ולהיפך. עבור עסקים בהם המשפחה קודמת לכל תינתן עדיפות למשפחה על פני העסק והחוקים יישאו אופי גמיש ונזיל יותר. עבור עסקים בהם העסק קודם למשפחה תישא האמנה אופי חוזי-משפטי ללא גמישות.  

 

האם העסק זקוק לאמנה משפחתית?

עסקים משפחתיים רבים מסתדרים ללא אמנה משפחתית והם בפועל מתנהלים ללא מערכת הסכמות מוסדרת. האמנה אינה מסמך הכרחי אך אין ספק שהיא תורמת רבות לעסק ויכולה להוות יתרון מול עסקים אחרים בקביעת מדיניות בהירה ומוסכמת בין בני המשפחה ובהקטנת הקונפליקטים האפשריים למינימום. האמנה לא מבטיחה אפס טעויות בקבלת החלטות או קונפליקטים עתידיים אך דרך מובנית זו מאפשרת להביאם למינימום אפשרי, על כן ההמלצה היא כי עסק אשר פועל שנים רבות ומעוניין להעבירו לדור הבא יעשה צעד זה בצורה מסודרת ומוסכמת ע"י כינון של אמנה משפחתית.

 

 

 

:Sources

The family constitution / Daniela Montemerlo and John L. Ward

 Family business / Ernesto J. Po

 

בנוסף אולי תרצו לקרוא:

הצטרפו לניוזלטר והתעדכנו בכל מה שקורה בעולם העסקים המשפחתיים