מודל הייעוץ בעסק משפחתי

דף הבית  > מודל העבודה 

עסק משפחתי מורכב משלושה חלקים חשובים ומרכזיים בחייו של העסק: המשפחה, העסק, והפרט אשר בתוך העסק. נתבונן מעט בכל אחד מהתחומים הללו בצורה יותר מעמיקה כדי להבין את קשרי הגומלין בין כולם וכיצד הם משתלבים יחד.

עסק צריך להרוויח בשביל להתקיים וזו הנחת יסוד שאין עליה עוררין. עסק אשר לא מרוויח לא יכול להתקיים לאורך זמן. כדי שהעסק ירוויח צריכים להשתלב בהצלחה מספר תחומים בבת אחת:

מכירות ללקוחות, מכירת מוצרים רווחים, התייעלות תמידית בתוך העסק, חלוקת תפקידים ברורה של כולם כך שכל אחד יודע מה הוא עושה בעסק, יצירתיות, הבנה השוק בו העסק פועל, להכיר מקרוב מיהם המתחרים של העסק, שיווק ופרסום העסק.

ניהול העסק

הפרט
העסק
המשפחה
הפרט

המשפחה בתוך העסק דואגת לשמור על צביונה כדי שזו לא תעלם. מתוך רצון לשמור על שלמות המשפחה היא תדאג להקטין את הסכסוכים והויכוחים למינימום אפשרי.

המשפחה לעיתים תשאף להכניס כמה שיותר מבני המשפחה בתוך העסק מתוך מטרה להגן על בני הדור הבא, לדאוג להם לפרנסה ולמקום מוגן וגם לדאוג לכך שהכסף ישאר בתוך המשפחה ולא יצא החוצה.

המשפחה

בן המשפחה שנכנס לעסק יחד עם בני משפחה נוספים פועל לעיתים מתוך מניעים של רצון להגשמה עצמית, פיתוח אישי, רצון להמשיך את העסק, בקשה של ההורים אך לעיתים מניעים אלו יכולים להיות מניעי נוחות.

האתגר הגדול של בן המשפחה אשר נכנס לתוך העסק הוא היכולת לשלב בן הרצון להגשמה עצמית, הרצון למצוא ביטוי של עצמו בעסק אל מול הדרישות של העסק, שיתוף הפעולה עם המשפחה והעובדים האחרים ושמירה על הזהות העצמית שלו בתוך כל אלו.

הפרט

השילוב המנצח

שילוב של כל הפרטים הללו, עסק, משפחה ופרט, יוצרים את השלם שנקרא: עסק משפחתי, התעלמות מעצם קיומו של אחד מחלקים אלו עלול להביא בסופו של דבר לכרסום העסק. למה? כי כאשר מתעלמים מחלק אחד מהפזל הוא מתחיל בסופו של דבר להתדרדר ולהתפורר ומושך מטה את כל העסק. זה לא משנה אם הכוונה לצד העסקי שזקוק לחיזוק, או לקשרים בתוך המשפחה שזקוקים לחיזוק או לבן המשפחה שלא מוצא את עצמו בתוך העסק ומרגיש אבוד. הכלל הוא - לא נותנים לבעיות לתפוח לידי משבר אלא מטפלים בהם כשעדיין מוקדם ולא מאוחר מדי!

שלבי תהליך הייעוץ בעסק משפחתי

 

זהו שלב חשוב ביותר שמטרתו לזהות את מצב העסק, את יתרונותיו של העסק מול חולשותיו, את הדינמיקה המשפחתית הקיימת בין בעסק ובין מחוצה לו, כל זאת תוך התייחסות לליבת הנושא עליו אנו מתדיינים. זהו השלב בו נאסף כל המידע הרלוונטי ההתחלתי על העסק המשפחתי.

שלב האיבחון

לאחר שלב האבחון ולאחר שהועלו סוגיות מסוימות בתהליך זה, אנו מחדדים שוב את השאלה - מה אנחנו באמת רוצים להשיג. מה הרצון של בעל העסק, בני המשפחה, מול המציאות העסקית ומול המציאות המשפחתית. ההגדרה הזו עוזרת לכל הצדדים להגדיר ציפיות ריאליות, רצונות אישיים ומשפחתיים ואולי לחדד לכל הצדדים היכן הדברים עומדים.

שלב המטרות

לאחר שהשלב השני מוגדר בצורה המוסכמת על בני המשפחה אנו עוברים לשלב שבו מתכננים כיצד ניתן להשיג את מה שאנו קבענו בסעיפים הקודמים. בשלב זה מוצעת ללקוח תוכנית פעולה הכוללת לוחות זמנים ריאליים. לעיתים נדרשת יותר מתוכנית אחת להצגה מול הלקוח בשל שיקולים שונים. 

שלב התכנון

זהו שלב מאתגר שכן זהו השלב בו מוציאים לפועל את כל מה שדיברנו עליו עד כה. מניסיון אוכל לומר שלאורך הדרך יתכנו שינויים רבים, התאמות אפשריות לתכנון הראשוני, וחשיבה מחודשת כאשר מתרחשים שינויים בלתי צפויים (עזיבת עובדים, החלטות עסקיות שונות וכו). החיים דינמיים וכך גם הביצוע.  

שלב ליווי התוכנית

 מסלולי ייעוץ נוספים

 

תהליכי יעוץ רוחביים דורשים זמן והרבה מאוד מוטיבציה כדי להניע את התהליכים וכדי להינות, בסופו של דבר, מהפירות. יחד עם זאת, ישנן סוגיות עיסקיות אשר לא נדרשות עבורן תהליכים רוחביים וארוכי טווח אלא תהליכים קצרי מועד. בנקודות אלו אני מציעה מסלולי יעוץ נוספים אשר יכולים להתאים למגוון מצבים שונים בניהול העסק:

יעוץ רחב היקף לעסק משפחתי הכולל את כל השלבים שתוארו בשלבי היעוץ לעסק משפחתי ובינהם אבחון העסק, הגדרת מטרותיו, ביצועי שלבי התוכנית וליווי התוכנית תוך התאמות במהלך הביצוע.

אפשרות ראשונה

מתן שעות יעוץ כחלק מסיעור מוחות בעסק המשפחתי. ליווי מקצועי זה יבוא לידי ביטוי בהצטרפות לישיבות הנהלה של העסק המשפחתי או לישיבות המשפחתיות. הייעוץ במקרה זה מאפשר להביא זווית נוספת, חיצונית ומקצועית, למשפחה ולעסק המשפחתי.

אפשרות

שניה

יעוץ פרטני לבעל העסק או למי שהוא חלק מהעסק המשפחתי (עובדים, בני משפחה וכו). במקרה זה המשפחה לא מעורבת בתהליך הייעוץ והנועץ מקבל כלים כיצד להתמודד עם האתגרים בעסק המשפחתי.

אפשרות שלישית

צור קשר

מעוניינים לקבל עוד פרטים? לבדוק אם מתאים?

אני מזמינה אותכם לפנות אלי בטלפון או במייל

או שלחו לי הודעה ואחזור אליכם בהקדם.

   054-9039990

הודעתך נשלחה בהצלחה