Photo by PIXABAY

דף הבית  >  מרכז ידע  >  ניהול עסק משפחתי > מהן נקודות

מהם החסרונות העיקריים של עסקים משפחתיים וכיצד נתגבר עליהם?

זה ידוע כי עסקים משפחתיים מהווים את הרכיב המרכזי בכלכלות העולם, בין 70-90% מכלכלת המדינות השונות, מה שהופך אותם למנוע צמיחה חשוב ומרכזי בכל מדינה. יחד עם זאת, אנו מוצאים כי עסקים אלו לא תמיד שורדים לאורך זמן. ליתר דיוק, רק 1/3 עוברים לדור ההמשך, מה שאומר שרק עסק אחד מתוך שלושה עסקים עוברים לידי הדור הבא.

זהו, ללא ספק, נתון נמוך למדי שדורש התבוננות מעמיקה יותר, כזו אשר תבחן מהן נקודות התורפה של עסקים אלו אשר בגינן קיים סיכוי להיכשל.

1. היורשים העתידיים לא מוכנים לתפקיד

מעבר מוצלח של בני הדור הבא לעסק לא מתרחש בדרך כלל כאשר צונחים לתפקיד בכיר אלא מוכשרים אליו, מתכוננים אליו. התכנון לתפקיד אורכים זמן רב וכוללים בין היתר רכישת השכלה מתאימה, דרך התנסויות עסקיות ומקצועיות ועד קבלת תפקידים בעסק. זה תהליך שלוקח שנים ולא משהו מיידי.

כאשר נכנסים לתפקיד בעסק משפחתי מעצם היותך "בן של..." או "בת של..." ללא הכשרה, ללא הכנה מוקדמת, גדלים הסיכויים להיכשל בתפקיד. להיות בן משפחה זה לא מספיק צריך גם את הכישורים והתכונות המתאימים לכך. 

נשאלת השאלה, בעל העסק לא רואה את חוסר ההתאמה? האם הוא עיוור למציאות? האם לא יכול הוא לחזות מראש שזה לא יצליח?

התשובה לעולם לא סופית כי כפי שכבר נאמר כאן, כל משפחה וכל עסק משפחתי הוא סיפור שונה וייחודי מהאחר. אבל אני רוצה להעלות מספר אופציות שיכולות לגרום למצב זה ורוצה להניח שיתכן ואחת מהן אכן תואמת את המציאות איתה אתם מתמודדים.

1. לחץ מצד המשפחה גרם לבחירת היורש, מתוך רצון להיות נחמד איתו או לרצות אותו. יתכן וזו תהיה האמא אשר תרצה לתת "מתנה" לאחד הילדים בדמות הורשת העסק מבלי בכלל להכיר בחוסר המסוגלות שלו כרגע לקחת את המושכות, או לחץ מתוך המשפחה אשר מעוניינים שאח אחד יקח את העסק ולא האחר.

מי שמנהל עסק מכיר ויודע את האמת, אבל לא תמיד יש את המסוגלות הנפשית להתמודד עם הגל המשפחתי המבקש כי ילד זה או אחר ינהל את העסק.  

2. לחץ מצד היורש לקחת את המושכות ולהוכיח שהוא מסוגל לנהל את העסק תוך "איומים" שאם זה לא יקרה הוא יעזוב את העסק.

זו תופעה שכיחה ולא בהכרח לא מובנת. 

אנשים רוצים להתקדם בחיים ומקום העבודה נחשב לאחד הביטויים של האדם להתקדמותו. במקום העבודה ניתן להוציא לפועל הרבה מכשרונותיו של האדם. 

כאשר בן משפחה עובד בעסק המשפחתי הוא יכול למצוא את עצמו עובד באותו התפקיד שנים רבות, גם כי אין אופק התקדמות כי העסק לא גדול מדי, וגם כי השלב ההיררכי הבא הוא ניהול העסק שתפוס על ידי בן משפחה אחר. 

אלו אנשים אשר מגיעים לכדי רצון לעזוב את העסק כי מרגישים בהרבה מהמקרים שהיו מצליחים בחוץ יותר מאשר בעסק, אבל ההיסטוריה המשפחתית והרצון לעזור השאירו אותם בעסק. 

מצד המשפחה, הרצון שיעזוב את העסק מפחידה אותם והם מוכנים לתת לו את התפקיד.

3. מציאות מורכבת של חוסר יכולת של בעל העסק לתפקד בזמן נתון (מחלה, חוסר תפקוד זמני...) ולכן התפקיד ניתן למי שלא הוכשר לתפקיד. 

כיצד נפתור סוגיה זו?

במאמר כיצד לבחור יורש מתוך המשפחה לעסק המשפחתי? אני מציעה את הדרך בה ניתן לבחור יורש לעסק בצורה שתבטיח את עתיד העסק. לא מדובר בהחלטה פשוטה אלא כזו שמחייבת תכנון ארך טווח.

2. קונפליקטים משפחתיים

 

זהו אחד הנושאים המובילים במחקר בתחום עסקים משפחתיים אשר מוכיח כי קונפליקטים משפחתיים פוגעים בביצועי העסק.

אם נסתכל לצד שמנגד, הרי שתמיכה הדדית, אמון ופתיחות בין בני המשפחה, הם היתרונות העיקריים של עסקים משפחתיים לעומת עסקים שאינם משפחתיים. אבל לא תמיד ההרמוניה שורה בעסק, לא תמיד זה קיים בצורה כזו שמאפשרת התנהלות תקינה של העסק.

אנחנו יכולים למצוא מעל דפי העיתון שמות של משפחות מובילות בארץ ובחו"ל אשר קונפליקטים פנימיים פגעו בסופו של דבר בעסק המשפחתי, ראו לדוגמא את משפחת אייזנברג או את משפחת עופר אשר הקונפליקטים הפנימיים פגמו באחדות המשפחתית.

במאמר חמשת הקונפליקטים העיקריים בעסק משפחתי אני מציגה את הקונפליקטים העיקריים בעסקים אלו והם:

  • הרצון לשליטה ללא ביטוי לאחר

  • גמול כספי על העבודה בעסק

  • תחרותיות בין אחים

  • חוסר בהירות בתפקידים

  • היסטוריה משפחתית עכורה שמעיבה על היחסים בעסק.

המאמר מפרט את כל אחד מהקונפליקטים הללו בהרחבה.

 

כיצד נפתור סוגיה זו?

במאמר חמש שיטות לפתרון קונפליקטים בעסק משפחתי אני מציעה שיטות בדוקות לפתרון הקונפליקטים בעסק, כאשר שיתוף פעולה או פשרה הם אחדים מהם. גם גישור עסקי היא אופציה ראויה במצבים מסויימים.

3. פערי דורות בתוך המשפחה

כאשר אנחנו מדברים על עסק משפחתי אנו מדברים בין היתר גם על עסק של הורים וילדים, הורים וילדים שנולדו בדורות שונים. לרוב אנחנו נמצא כי הם באים מתפיסת עולם שונה, עם דגשים שונים לעולם העבודה והמשפחה.

 

לדוגמא, הורים מדור הבייבי בומרס (אלו שנולדו בשנות ה 50-60) ייטו יותר לטובת העבודה על חשבון המשפחה. חוויות הילדות הלא פשוטות בתחום הכלכלי נצרבו בתוכם כך שביטחון כלכלי עבורם הוא לעיתים ראשון במעלה. 

 

לעומת זאת, בני דור ה X או לאחריו מבקשים דבר אחר, הם ייטו לאזן בין המשפחה לעסק וירצו להיות יותר עם המשפחה ופחות בעבודה.

 

הקונפליקט הזה לא מאפיין רק את העסקים המשפחתיים, אנחנו פוגשים אותו בכל עולם העבודה, אבל הוא לא מדלג עליהם, גם הם נפגעים ממתח זה. 

שעות העבודה לעומת שעות עם המשפחה הוא רק פן אחד בסיפור, לכך יש עוד הרבה מאוד דוגמאות.

קונפליקטים שמקורם בפער הבינ-דורי יכולים לעכב את צמיחתו של העסק, במיוחד אם יש חילוקי דעות בערכי הליבה ובביצוע המשימות.

כיצד נפתור סוגיה זו?

במאמר עסק משפחתי - הורים מנגה וילדים ממאדים מתואר בצורה מפורטת הקושי בהתמודדות יומיומית עם הפערים הללו, וגם כלים לפתרון והתמודדות.

4. נפוטיזם

כאשר מעדיפים לתפקיד בעסק בן משפחה, רק מעצם היותו מהמשפחה ולא בגלל כישוריו ויכולתו לבצע את התפקיד, זה בהכרח פוגע בעסק.

אסביר...

אין טענה לא להעסיק את בני המשפחה בעסק המשפחתי אבל קיימת דרישה לגיטימית להתאמה עסקית בין התפקיד לבין מי שממלא את התפקיד. אם מי שלא מתאים ממונה לתפקיד לא לו, העסק בהכרח נפגע.

 

למה? כי התפקיד לא מבוצע בצורה הטובה ביותר.

שתי סיבות לפגיעה בעסק,

 

האחת, בסבירות גבוהה שאותו בן משפחה לא מרגיש טוב בתפקיד שהוטל עליו כיוון שלא נמצא במקום שמתאים לו.

 

השניה, העובדים האחרים מקבלים מעין מסר סמוי שאומר – העסק דואג להתקדמותם של בני המשפחה על חשבון התקדמותם של עובדים ראויים.

 

בפועל, העסק לא עובד בצורה יעילה מבחינה עסקית ולכן לא בהכרח יצמח לאורך זמן. מצבים שכאלו מדליקים נורה אדומה בקרב העובדים שאינם מבני המשפחה ומהווים שיקולי רציני האם להישאר בעסק או לעזוב.

כיצד נפתור סוגיה זו?

במאמר כיצד בוחרים את המנהל הבא בעסק משפחתי? ניתנו המלצות לבחירת מנהל לעסק בדרך הראויה.

5. לא מתכננים את הורשת העסק

הסקרים מראים, נכון להיום, כי לפחות מ 40% מבעלי העסקים המשפחתיים קיימת תוכנית להורשת העסק.

 

אם נביט לרגע על התנהלות יזמית טיפוסית נמצא כי יזמים עסוקים מאוד באתגרים היומיים והשנתיים של העסק.

 

לעומת זאת, תכנון הורשה דורש תהליך רב שלבי של מעורבות משפחתית גוברת, מעורבות רגשית שלא תמיד נוחה ופשוטה וגם לעיתים דורשת את בחירתו של ילד אחד על האחר. לא נוח ולא פשוט לשים את הדברים על השולחן ולהתחיל לדון בהם, מה גם שתכנון לא יכול להיעשות בבידוד של המשפחה, אי אפשר לתכנן לבד.

מכאן שאנו מוצאים הרבה מבעלי העסקים המשפחתיים אשר דוחים את התכנון ל"אחר כך". אלא שכשלא מתכננים את ההורשה מבעוד מועד עלולים להתמודד עם משברים בעסק שנותרים ללא מענה מיידי.

 

כיצד נפתור סוגיה זו?

במאמר עסק משפחתי: 5 השלבים להעברת העסק לדור הבא מתוארים בפירוט השלבים לתכנון מוצלח של העסק לדור ההמשך.

6. העדר תכנון אסטרטגי

תכנון אסטרטגי לעסק כולל יעדים ומטרות לתקופה הקרובה.

נהוג לתכנן לשנה - שנתיים לפחות ובמקרים של השקעה כספית גם לחמש, ולעשר שנים.

תכנון אסטרטגי טוב יוצר מוטיבציה בקרב העובדים הן ברמת המשפחה והן ברמה העסקית.

 

כשאין תכנון אסטרטגי, אין אופק עסקי, ההתנהלות היא יותר לכיבוי שריפות וניהול השוטף, רמה שלא בהכרח תאפשר להחזיק עובדים טובים לאורך זמן.

כיצד נפתור סוגיה זו?

קביעת תוכנית אסטרטגית רב-שנתית אשר מכילה את השינויים הפרסונלים הצפויים, שינוי במבנה העסק אך גם שינויים בהשקעות ובמכירות.

 

לסיכום, לנהל עסק משפחתי זו אומנות. זו אומנות המצריכה את היכולת לשלב בין המשפחה והעסק בצורה אופטימלית. זה לא בלתי אפשרי אך נדרשת תשומת לב רבה כדי לא ליפול בנקודות המועדות לכישלון.

בנוסף אולי תרצו לקרוא:

מדריך ניהול עסק משפחתי במתנה!

כתבתי עבורכם את המדריך כללי זהב לניהול עסק משפחתי מצליח.

במדריך תמצאו המלצות מועילות וישימות, כללי זהבשייסייעו לכם לקדם את העסק המשפחתי שלכם צעד אחד קדימה. 

  • כלים פרקטיים היחודיים רק לעסקים משפחתיים.

  • כלים המשלבים בין המשפחה לעסק בצורה מיטבית.

  • אילו מכשולים עלולים להופיע כאשר דור ההמשך נכנס לעסק, ומה אפשר לעשות כדי להתגבר על כך.

  • ועוד המלצות רלוונטיות.

בנוסף אולי תרצו לקרוא:

הצטרפו לניוזלטר והתעדכנו בכל מה שקורה בעולם העסקים המשפחתיים