Photo by Annie Spratt on Unsplash

דף הבית  >  מרכז ידע  >  תקשורת וקונפליקטים > גישור עסקי, זה כל הסיפור

כיצד עוברים מפירוד לאיחוד בעסקים המשפחתיים?

לנהל עסק משפחתי כרוך ביותר מאשר רק בניתוח מספרים, זה להתנהל בתוך משפחה, רגשות וזכרונות של היסטוריה משותפת. הם לא מנותקים האחד מהשני, הם שלובים. לעיתים היחסים זורמים על מי מנוחות עם ויכוחים מדי פעם אשר לא פוגמים בהלך הרוח העסקי והמשפחתי, אבל לא תמיד זה כך. לעיתים מערכת היחסים רק נראית בריאה מעל פני השטח אך הסכסוך מחלחל מתחת ופוגם בעסק ובמשפחה.

 

הנה דוגמא לעסק משפחתי שבו עובדים ארבעה מבני המשפחה, אבא ושלושה בנים בוגרים. משפחה חמה ושורשית שקבלת הפנים על הבוקר תהיה תמיד מלווה בהכנת קפה לכולם ועוגה שהביאו מהבית. העסק כבר קיים 30 שנים, ידע עליות ומורדות אבל "ברוך השם, הכל בסדר עכשיו". אם הכל בסדר אז מה בכל זאת לא בסדר הנכון?

 

ברובד העליון אני מוצאת שלא מתקבלות החלטות חשובות ואם רוצים לשנות דברים קטנים, מינוריים, נדרשים מאמצים עצומים שדומים להזזת הרים. אסביר. הסכסוך לא תמיד ברור לאנשים מבחוץ או אפילו לאלה שבפנים.  כלפי חוץ הנימוס נראה לכל, תמיד מתייחסים זה לזה במילות נימוס ובקודים חברתיים ראויים לשבח. אבל בפועל, כאשר רוצים ליישם תוכניות חדשות עבור מיזמים עסקיים חדשים נתקלים בקשיים ולא מתקדמים. אף אחד לא חולק על התוכניות אבל ממשיכים למצוא סיבות לעכב את הפגישות כדי לא לדון בהן או להצביע עליהן. מתחת לפני השטח מבעבעת טינה.

ברובד העמוק יותר מתחולל מאבק בין האחים. מאבק  על כבוד, על תשומת הלב של ההורים, ועל אכזבה בחוסר שיוויניות ביחס לאחים. המחשבות לעזוב את העסק כל הזמן עולות.

 

סימני אזהרה מוקדמים

מתח במשפחה לאורך תקופה עלול להוות סימן אזהרה מוקדם וברור לתחושת פירוד בין בני המשפחה, כזה אשר בו מתחילים לסגת מהמשפחתיות והאיחוד. גם הפצת שמועות רעילות מהווה סימן נוסף. במקרים אחרים, בני המשפחה עשויים להתחמק מכללים רגילים של תקשורת בתוך העסק המשפחתי כמו הגעה לישיבות משפחתיות, איבוד זכרון רגעי כאשר צריך להגיע למפגשים משפחתיים או חוסר יכולת להתגמש בקביעת מועד המוסכם על כולם. המפגשים המשפחתיים נעשים מביכים ומתוחים וקבלת ההחלטות עשוייה להידחות מעבר להתנהלות נורמטיבית בעסק.

 

ההזדמנות לשינוי

אפשר לראות בסכסוך גם הזדמנות. דווקא מתוך הקושי, מתוך הסכסוך, יכולה להיווצר הזדמנות לעיצוב מחדש של קווי תקשורת, שיפור שיתוף הפעולה, יצירת הסכמה וחיבור מחדש של בני משפחה בצורה פרודוקטיבית ומשמעותית. האופן שבו ניגשים לניהול קונפליקטים מתייחס ישירות גם לרמת האמון של בני המשפחה, בינם לבין עצמם. תהליך ההבנייה מחדש של אמון מתחיל במידע הזורם אל בני המשפחה וממנה, וכיצד מידע זה מתקשר בין בני המשפחה.

 

הסגנון האוטוקרטי של הנחיות מלמעלה למטה היה נהוג בדרך כלל על ידי בעלי עסקים משפחתיים בדורות הקודמים אך כבר לא עובד היום. הדורות הצעירים מצפים להשתתפות פעילה ופתוחה יותר. בעסקים משפחתיים בהם לא קיימת תקשורת טובה ומערכת אמון בריאה עלול סכסוך אחד - לפעמים אפילו קטן – להסתחרר ולצאת משליטה. זה, למרבה הצער, יכול לגרום לפילוג במשפחה.

 

כיצד ניתן למנוע קונפליקטים עתידיים

יש קונפליקטים שלא ניתן למנוע, את אלו היומיומיים, הקטנים אשר לרוב נובעים מחוסר תשומת לב או מחוסר הבנה של הדברים באותו הרגע. הם חלק מעסקת חבילה שלנו כאשר אנחנו נמצאים עם אנשים. אבל הם גם לא עמוקים ולא משפיעים על מערכת היחסים לטווח ארוך. ובכל זאת, קיימים כלים אשר תפקידם למנוע סכסוכים עמוקים, כאלו אשר יכולים לגרום למשברים וכאבים משפחתיים ארוכי טווח.

 

• הגדרת תפקידים. כל כך פשוט ולפעמים לא קל לביצוע. הגדרה והבהרה של התפקיד כאשר זה כתוב ומוסכם יכול למנוע העמסת יתר על האחד והקטנה מהאחר אבל גם נושאים חשובים לא יפלו בין הכיסאות. בהירות תפקידים מבטל את הפוטנציאל לניגוד עניינים בעתיד.

 

• לפתח מדיניות וכללים ברורים להתנהלות משפחתית, או בשמה המקצועי 'אמנה משפחתית'. זהו מעין לוח עזר אשר מסייע לשפר את התקשורת ולקבוע כללים של מדיניות העסקת בני משפחה, חלוקת רווחים, ותפקידים למי שהוא מחוץ למשפחה. כמו כן קובע כללים הרלוונטים למשפחה עצמה ואותם היא רוצה להסדיר באופן גלוי וכתוב.

 

• מתן כלים למשפחה לתקשורת יעילה. ברמה האישית מדובר בהקפדה על מיומנויות תקשורת אפקטיביות הכוללות שימוש חיובי במילה "אני" והימנעות משימוש במילת האשמה "אתה". וברמה העסקית-כללית מדובר בקיומן של ישיבות משפחתיות על בסיס קבוע תוך עמידה בלוחות זמנים ומעקב אחר מטלות.

 

לסיכום, כאשר ישנם סכסוכים משפחתיים לא ניתן יהיה לברוח מהם, במוקדם או במאוחר, יש להתעמת עם השדים. תהליך זיהוי מקור הסכסוך והתמודדות עם זה בצורה פתוחה וכנה יכול להיות זרז לעזור למשפחה להשיג רמה טובה של חיבור ואמון בעסק המשפחתי.

 

הצטרפו לניוזלטר והתעדכנו בכל מה שקורה בעולם העסקים המשפחתיים