דף הבית  >  מרכז ידע  >  ניהול עסק משפחתי > על ארבעה סוגים

על ארבעה סוגים של עסקים משפחתיים וכיצד כדאי לנהל אותם ביעילות

עסקים משפחתיים נהנים מיתרונות רבים לעומת עסקים אחרים ומשמשים כגורם חשוב לצמיחת המשק בארץ ובעולם. עם זאת ניתן לומר כי עצם המבנה הייחודי של העסק המשפחתי, שילוב של משפחה ועסקים ביחד, גורם למבוך של מורכבויות אשר מביא איתו סיכונים פוטנציאלים לשני הגורמים. לדוגמה, מספר גדול מדי של בני המשפחה בעסק מבלי לבחון את התאמתם, כישורם ויכולת העסק להעסיק אותם, יכול בקלות לגרום לסכסוכים משפחתיים מחד, ולהתנהלות לא יעילה של העסק מאידך. כל הזנחה וחוסר התייחסות בנקודות כאלה ודומות להן, עלולה לגרום לכך שבעל העסק יכול למצוא עצמו יום אחד ללא עסק ועם סכסוכים משפחתיים עמוקים. אין בתיאור הזה כדי ליצור בהלה אלא להצביע על הסיכונים הקיימים כאשר בוחרים לשלב משפחה ועסקים ביחד.

 

בספרות ובעולם העסקי אנו מוצאים טיפוסים שונים של עסקים משפחתיים, אלו שהם בעלי אוריינטציה עסקית, העסק קודם למשפחה, ואלו בעלי אוריינטציה משפחתית, המשפחה קודמת לעסק. במאמר זה אתמקד בארבעה טיפוסים שונים המאפיינים את מרבית העסקים כאשר לכל טיפוס המאפיינים הרלוונטים בהקשר של יחסים משפחתיים ולאופי העסק וכן המלצות לאתגרים היחודיים לו.

 

עסקים קטנים ופשוטים לתפעול - יחסי משפחה טובים

בדרך כלל מדובר בעסק קטן כמו חנות קמעונאית, בית מלאכה זעיר, משק חקלאי וכדומים לאלו. העסק כשלעצמו פשוט לתפעול ומצריך ידיים מקצועיות טובות. הניהול כולל את היצור או המסחר עצמו יחד עם ניהול לקוחות וספקים וניהול כספי נבון. בדרך כלל מכיל עסק שכזה מספר מועט של עובדים, עד 10 עובדים לערך. יש חלוקת תפקידים ברורה, והויכוחים, אם בכלל, הם על דברים קטנים ולא מהותיים.

מעבר לניהול השוטף נמצא כי אף כללי העברת העסק לדור ההמשך נקבעים על פי חוקיות מסוימת, לדוגמא, החוק הקובע כי הבן הבכור מקבל לידיו את העסק. במודל שכזה, תפקידו של היורש ברור ובלתי מעורער והאחים בדרך כלל אינם מעורבים בניהול.  

המלצות

 • למרות ההרמוניה שמצטיירת ואף על פי שנראה שאין מה לחשוש עדיין רצוי לקחת בחשבון את העובדה הקבועה כי מצבים מטבעם יכולים להשתנות, אין סטטיות במציאות, ולכן לבחור לשמר את הטוב הזה. כיצד? על ידי חוזה המבטיח מי ממשיך את העסק, מהי האחריות שלו לעסק המשפחתי וגם מהי חלוקת הרכוש העתידית לבני המשפחה. החוזה יכול להיות צוואה כתובה או הסכם פנימי אחר.

Image by Blake Wisz

עסקים קטנים ופשוטים לתפעול - יחסי משפחה מורכבים

כעת ניקח לדוגמה עסק שמנוהל או שנמצא בבעלות של שלוש משפחות כאשר עבור כולן זהו מקור הפרנסה היחיד. גם כאן, יכול העסק להיות פשוט מבחינה תפעולית, למשל חנות קמעונאית גדולה, מרכז למכירת ריהוט או כלים לבית ולגן, ניהול מסחרי יחסית פשוט אך מורכבות ביחסים בין המשפחות.

חלק מבני המשפחה עשויים להרגיש זכאים להטבות מבלי בעצם לתרום לעסק, או שתרומתם זניחה עד אפסית, האחרים יכולים לחוש מנוצלים ולרצות בכל רגע לעזוב את העסק.

 

נמצא בטיפוס כזה של עסק כי קיימת תחרות בלתי פוסקת על מידת התרומה של כל אחת מהמשפחות לעסק ועל מידת הנזק של האחרות. במקרים מסוימים בהם הסכסוכים המשפחתיים עמוקים מאוד נאלצים בעלי העסק לפרק את העסק או למכור אותו לצד אחר. הטיפוס העסקי הזה תקף גם אם מדובר בשותפות של כמה משפחות כאשר אין קשרי דם בין המשפחות.

המלצות

 • אמנה משפחתית המגדירה בבירור את הערכים המשפחתיים, חלוקת התפקידים, אפשרויות הכניסה לעבוד בעסק, חלוקת המניות בין המשפחות, כללי עבודה תקינים וחלוקת רווחים בהתאם.

 

 • יעוץ חיצוני מקצועי אשר יכול לפתור אד הוק את היחסים המורכבים במשפחה, לבחון את המבנה הארגוני הקיים ולהציע חלוקת תפקידים יעילה, מעין יישור קו עסקי ומשפחתי כדי לנהל את העסק בצורה טובה יותר בעתיד.

 

Image by JESHOOTS.COM

עסקים מורכבים - יחסי משפחה טובים

כאן אנחנו מדברים על עסק שמוגדר בדרך כלל כבינוני-גדול ודורש כישרון ניהולי כדי להפעיל אותו.

העסק במצב שכזה מונה עשרות עובדים ואולי אף מאות. הפעילות מכילה יותר מאפיק אחד של פעילות עסקית שוטפת, נמצאים בדרך כלל מגוון רחב של מוצרים, פניה לשווקים רבים ומגוונים כולל מעבר לים. במקרים מסוימים מוקמים חברות-בת כדי לשרת בצורה טובה יותר את הפעילות של החברה. לדוגמה: חברה יצרנית ליצור מוצרי חשמל אשר חברת הבת שלה מתמחה בשיווק מוצרי החברה אך גם במכירת מוצרים משלימים.

בנוסף, ניתן להצביע כי היחסים בין בני המשפחה טובים, ישנם מבני המשפחה המעורבים בעסק ויש שלא קשורים לעסק. כל אחד יודע את תפקידו והגדרתו בעסק, והניהול מקצועי ולא רגשי.

המלצות

 • על פניו אם יחסי המשפחה טובים אזי אין מה להתערב, ובכן, זוהי הנחה לא מדויקת. כפי שהוזכר לעיל, גם אם יחסי המשפחה טובים עכשיו ראוי לשמור עליהם ככאלה גם בעתיד. כיצד? לעגן את העבודה ואת מערכת היחסים תחת הסכמים וחוזים של כללים כך שישמרו גם בעתיד. אנשים משתנים ורצונותיהם משתנים עימהם, כך שאם בן משפחה שעובד בעסק מרוצה מאוד ממקומו אין זה אומר שכך זה ישאר בעתיד ואין זה אומר שהתסכול, אם יגיע לא יעיב על האווירה העסקית בהמשך. אמנה משפחתית יכול להיות חוזה אופציונלי במצב שכזה, אך גם חוזי עבודה אישיים עם כל אחד מבני המשפחה המגדירים את תפקידו ושכרו הם מחויבי המציאות.

 

 • במקרים בהם אין מועמד ראוי מבני המשפחה להוביל את העסק כדאי להעביר את הניהול לידיים חיצוניות ומקצועיות, מנהל חיצוני ברוח ערכי החברה והמשפחה. במקרים של עסק גדול אף הקמת דירקטוריון מקצועי ופעיל אשר יסייע בניווט היעדים האסטרטגים של העסק.

 

 • בני המשפחה מחוץ לעסק, גם אם לא מדברים, ילטשו עיניים לעבר בני המשפחה ש"נהנים" מהעסק. יש פחד סמוי או אף גלוי, אך לא מדובר, בדבר חלקם בעסק בעתיד, בעת חלוקת הרכוש. אם הם מחוץ לעסק אין זה אומר שהם מחוץ לירושה ואין זה גם אומר שלא צריך ליידע אותם לגבי הנכס האסטרטגי של המשפחה. ניתן לקיים פגישות משפחתיות אשר נועדו עבור בני המשפחה מחוץ לעסק כדי שאלו יקבלו עדכונים שוטפים וגם יוכלו לשאול שאלות. בדרך זו הם יוכלו להרגיש חלק מהעסק המשפחתי על אף שאין הם עובדים בעסק.

Image by Romain V

עסקים מורכבים -  יחסי משפחה מורכבים

כאן אנחנו מדברים על חברות גדולות, מספר עובדים רב, ניהול מקצועי בדרך כלל ברוב הרמות. חברות שמעסיקות מאות ואף אלפי עובדים, חברות בית, פעילות ענפה של יבוא ויצוא ואף מקומות יצור מחוץ למדינה. יחסי המשפחה מורכבים ולא פשוטים ולרוב מדובר כבר בעסק שבו שזורים מספר דורות שעובדים בעסק. ניהול חברות גדולות אלו מחייב ניהול מקצועי של ממשל תאגידי (בעלות מוגדרת בחוזה בעלי המניות, דירקטוריון פעיל ומקצועי, צוות יועצים מוסמך).

המלצות

 • כאשר המורכבות בעסק המשפחתי היא בגין יחסי משפחה לא פשוטים או לא ברורים, חשוב יהיה לקבוע מנגנוני ממשל כמו אמנות משפחתיות שכבר הוזכרו לעיל וכן הקמת  family office אשר אמון על שמירת המשפחה בתוך העסק המשפחתי.

 

 • במקרים של עסקים בסדר גודל שכזה יהיה למציאת היורש משמעות רחבה ביותר, גם מבחינת היוקרה והמעמד המשפחתי אך אולי אף בהקשר הרחב יותר של אחזקת בעלות על החברה. מכאן שיש לבחון את ההגדרות לגבי מציאת יורש להובלת העסק, יתכן שבמצבים מורכבים מדי כדאי לקחת ניהול מקצועי חיצוני ולא ניהול מתוך המשפחה. ראה לדוגמא: סיפור משפחת קרסו.

 

לסיכום, משפחה ועסק הולכים ביחד תחת שמירה על כללים והגדרות. כאשר עסקים חורגים מכללים אלו מתחילות המלחמות וגם ההתדרדרות העסקית. כל שנותר הוא לשמור על כך כדי שלמור גם על העסק וגם על המשפחה. בהצלחה!

בנוסף אולי תרצו לקרוא:

מדריך ניהול עסק משפחתי במתנה!

כתבתי עבורכם את המדריך כללי זהב לניהול עסק משפחתי מצליח.

במדריך תמצאו המלצות מועילות וישימות, כללי זהבשייסייעו לכם לקדם את העסק המשפחתי שלכם צעד אחד קדימה. 

 • כלים פרקטיים היחודיים רק לעסקים משפחתיים.

 • כלים המשלבים בין המשפחה לעסק בצורה מיטבית.

 • אילו מכשולים עלולים להופיע כאשר דור ההמשך נכנס לעסק, ומה אפשר לעשות כדי להתגבר על כך.

 • ועוד המלצות רלוונטיות.

בנוסף אולי תרצו לקרוא:

הצטרפו לניוזלטר והתעדכנו בכל מה שקורה בעולם העסקים המשפחתיים