דף הבית > מרכז ידע > ניהול עסק משפחתי > האם כדאי לי 

Photo by Sadeq Mousavi on Unsplash

האם כדאי לי לעבוד בעסק המשפחתי?

אנשים צעירים שואלים את עצמם האם להצטרף לעסק המשפחתי שבבעלות המשפחה או לבחור במקום עבודה אחר. לצעירים אלו מציע העסק בטחון כלכלי ופריבילגיות על אלו שמתחילים את דרכם מההתחלה בעסק שאינו שלהם. אבל באותה מידה מהלך זה עלול לסבך את זהותם, את הגדרת מקומם, לגבי מי שהם ומה שהם רוצים לעשות.
 


מומלץ למתלבטים להתייחס תוך שימת לב לנקודות הבאות:

האם אני מקשיב לקול שלי? כדי לשמוע את קולך (רצונך האמיתי) מומלץ ל"חדד שמיעה" ולהאזין לקול הפנימי. לאנשים צעירים בדרך כלל יש קושי לשמוע את הקול הפנימי ולקבל את צפונות לבם. השאלות שהם מעלים כדי לברר מהו רצונם האמיתי יכולות להשפיע על העסק המשפחתי ועל עתידו ולכן לא תמיד קיים עידוד מצד המשפחה לכך. מומלץ בשלב זה של החיים למצוא אוזן אובייקטיבית, חבר קרוב, מורה, מנטור, או יועץ מקצועי שיעזור לצעיר זה למצוא תשובות. אפשר לפנות לפורומים או למקורות מידע אינטרנטים שיכולים לעזור בהכוונה זו.
 


שאלה נוספת: האם מתאים לי לעבוד עם משפחתי?

לפני תחילת העבודה בעסק משפחתי כדאי לחשוב על הצדדים הנוספים הכרוכים בעבודה בעסק זה. מומלץ להתייחס לשאלה: האם קיית קרבה בין בני המשפחה? האם קיימת תקשורת טובה? מדברים ופותרים בעיות בשיחות או שקיים דיסטנס בין אנשים ואין בעצם כ"כ תקשורת. עוד יש לשים לב לסוגיה האם המשפחה גמישה כדי לאפשר התפתחות, האם קיימת סטיגמה על אותו מועמד מאז היותו קטן כך שיהיה עליו לעמול קשה כדי לשנות זאת.
 

האם יש לי מוטיבציה?

המוטיבציה היא תערובת של מחשבות ורצונות במודע (וגם שלא במודע). בבואנו לחשוב על התפתחות תעסוקתית בתוך עסק משפחתי רצוי לבחון האם מעבר לכל ההטבות והנוחות יש לנו מוטיבציה לפעול, יש לנו רצון לעבוד, תחת מערכת היחסים שהיתה לנו עם המשפחה עד רגע הכניסה לעבודה.
 


מהו המחיר שאני עלול לשלם?

ההחלטה להצטרף לעסק משפחתי טומנת בחובה יתרונות רבים אבל גם מחיר מסוים באם קיימת התעלמות משאיפותיהם האמיתיות. במצב שבו אדם מרגיש ששילם את המחיר בעצם הצטרפותו לעסק, אך לא יהיה מוכן להודות בכך, לרוב יאשים אחרים בחוסר שמחה בחייו. יש חשש כי אלו ימנעו מלקחת אחריות על ההחלטה ויאמרו שהיה לחץ מצד המשפחה להצטרפות לעסק.

בעידן של היום אנשים מחליפים קריירות ותפקידים מס פעמים במהלך חייהם למרות שעדיין יש רצון בסיסי שיהיה לנו רק מקצוע אחד שאיתו נצעד עד סוף הקריירה

כאשר אנו מחליטים החלטה בגיל 20 עלינו לדעת שהחלטה זו לרב הפיכה ניתנת לשינוי ומה שלא התאים בגיל 20 יכול להתאים מאוחר יותר.

הצטרפו לניוזלטר והתעדכנו בכל מה שקורה בעולם העסקים המשפחתיים

ד"ר חדוה יוסף

  ייעוץ לעסקים משפחתיים

 

  2020 - Hedva Yosef

054-9039990