Photo by Alvin Mahmudov on Unsplash

דף הבית  > מרכז ידע > הורשה והמשכיות > כיצד לבחור

כיצד לבחור יורש מתוך המשפחה

לעסק המשפחתי?

אין ספק שאחת הדילמות הגדולות והמשמעותיות אשר איתה אמור להתמודד בעל עסק משפחתי ביום מן הימים הוא - מי הולך לרשת את העסק? או, מי הולך לנהל אותו אחרי שהדור הנוכחי יוצא ממנו? האמת, מדובר בדילמה סבוכה ומורכבת ובכלל לא פשוטה, בעלת השפעה גם על העסק, גם על העובדים בתוכו אך גם על היחסים בתוך המשפחה.

לעתים הפתרון פשוט ונראה כאילו היורש צמח ביחד עם העסק ודי ברור מי הולך לנהל את העסק כדור המשך, אך לרוב העניינים סבוכים יותר, לא סרט הוליוודי מתקתק, וזאת כאשר מדובר במספר ילדים שרוצים במשרת הניהול וכל אחד מושך לכיוון אחר.

עסקים רבים בישראל עומדים בתקופה זו בפני המעבר הבין דורי, מעבר אשר בגינו צריך להחליט מי יוביל את העסק תוך כך שהם סומכים על אותו יורש שאכן יוכל לעשות זאת טוב כפי שהם עשו זאת. השאלה היא – האם זה אפשרי? ואם כן, כיצד עושים זאת בצורה שתביא למינימום טעויות אפשריות.

הסכנה בדחיית ההחלטה

זה אך טבעי שנושאים שקשה לנו להתמודד איתם נדחים למועד נוח יותר. נדחים למתי? למועד נוח יותר שבו נוכל להתמודד עם המצב. דחייה לפעמים נחוצה אך לעתים גם יוצרת מצבי לחץ אשר היה אפשר למנוע מראש.

העולם העסקי הוא עולם דינמי שמושפע גם מהמצב הכלכלי בכלל אך גם ממי שמנהל את העסק. כאשר הגיל מתחיל לשחק פונקציה בהובלת העסק שווה להתמודד עם הנושא ולא לברוח. ככל שתקדים לעסוק בתחום כך יפתחו יותר אופציות בפניך כיצד ולמי להעביר את העסק.

 

אחת הסיבות לכך היא שהיורש מקבל את העסק כי הוא היה שם, כי צריך להעביר את העסק, זאת אומרת לא מתוך התאמה אלא מתוך כורח המציאות. זו בעצם אחת הבעיות הקריטיות כי יורש לעסק צריך לזכות בו ולא לקבלו כמתנה. רק מי שזוכה בעסק בזכות הכישרון והיכולת, יכול להוביל את העסק לחוף מבטחים ולא לאובדן וסגירה.

לעבוד מחוץ לעסק

 

אין ספק שזה לעתים נוח לעבוד בעסק המשפחתי. 

זה נוח אם מאז הילדות "מובטח" לכם מקום עבודה ליד ההורים. אין צורך ל"שווק" את עצמכם בחוץ או להתמודד עם אנשים שאנחנו לא מכירים, או להתחיל מהתחלה.

 

אולי זה נוח לעבוד במקום המוכר והבטוח, ליד מי שאוהב אותך הכי הרבה בעולם, המשפחה שלנו.

 

מומלץ? ממש לא.

 

אחת ההמלצות שהוכחו כנכונות, בריאות, ומביאות הישגים היא דווקא העובדה שהילדים, גם אם בסופו של דבר לא ירשו את העסק, יצאו לעבוד מחוץ לעסק, במיוחד לאחר הלימודים או הצבא.

 

כמה זמן לעבוד בחוץ? לפחות שנתיים

 

הסיבה? האפשרות לבחון את עצמך במקום לא מוכר ולהוכיח, בעיקר לעצמך, שאתה שווה גם מחוץ למקום הבטוח.

 

ישיבות משפחתיות

עסק רגיל מנהל ישיבות על בסיס כמעט קבוע, עסקים משפחתיים פחות.

אחת הסיבות הוא הזמינות שבו כל בני המשפחה יחד, והראיה כי כשאנחנו מתראים זו "מיני ישיבה" ואין צורך לזמן אחת כזו במיוחד.

 

זה מתאים גם לגבי ישיבות עסקיות אך גם לישיבות של בני המשפחה בלבד.

 

ישיבות משפחתיות קטנות הם פתרון מצוין לבעיות שיכולות להתעורר כאשר רוצים להוביל את העסק.

עוד על ישיבות משפחתיות אפשר לקרוא במאמר הבא.

 

לדאוג להכנסות נוספות

בדרך בעל עסק משפחתי הוא היזם אשר הקים את העסק המשפחתי והעסק הוא ה"בייבי" שלו בהרבה מאוד מובנים.

 

חלק מהזהות שלו, ממי שהוא, מהחלומות שלו שהוא מגשים גם מבחינת המוצר אך גם מבחינת ההתפתחות וההכנסות.

 

כאשר העסק עובר לידיו של יורש, גם אם סומכים עליו וגם אם נמצאים בשלבים הראשונים די צמודים לו, הרי שקיימת אי וודאות לגבי העתיד וכדאי להבטיח עתיד זה באפיקים נוספים.

 

האפיקים יכולים להיות בנדל"ן, בשותפות לא פעילה בעסקים נוספים או ברעיונות אחרים אשר יהוו פיתוח הכנסות נוספות מחוץ לעסק.

לסיכום,

עסק משפחתי, גם אם הוא עסק קטן, בסופו של דבר רוצה וצריך להרוויח כדי להצדיק את קיומו. העניין הוא שלא תמיד התנאים האלו מתאפשרים, לא בגלל מצב כלכלי אלא בגלל שאין מי שימשיך לנהל את העסק.  ההעברה ליורש לא תמיד מתאפשרת בגלל שאין יורשים או שהם לא מתאימים לרשת את העסק.

במצב שכזה לפעמים מכירת העסק, למרות הקושי והכאב, על להשאיר אותו בידיים לא מיומנות לניהול עסק.

בנוסף אולי תרצו לקרוא:

הצטרפו לניוזלטר והתעדכנו בכל מה שקורה בעולם העסקים המשפחתיים