דף הבית  >  מרכז ידע  >  הורשה והמשכיות > מדריך: איך להכניס את דור ההמשך

מהם התנאים הדרושים להמשכיות העסק המשפחתי? 

אין ספק  שלראות את דור ההמשך במשפחה צומח, מתפתח וגדל לתוכה מסב לנו רגעי נחת. ההשקעה הרבה במשך השנים מקבלת ביטוי מוחשי ויציב, וזו בהחלט מביאה לתחושת סיפוק עצומה.

 

לעתים הורים, בעלי עסק, חולמים כי דור ההמשך ייכנס לעסק וימשיך את המפעל המשפחתי הלאה, אם כנכס משפחתי ואם כמקור פרנסה עבורו ועבור כולם. דור המשך, אשר נכנס לעסק ומצליח להשתלב בו בצורה עסקית-מקצועית, אך גם חברתית, תורם להתפתחות העסק הן באופן ישיר והן באופן עקיף.

כניסה לעסק המשפחתי 

בעסק משפחתי פועלות שתי מערכות בו-זמנית: מערכת פנימית, אשר כוללת את בני המשפחה ואת שדרת הניהול של העסק, ומערכת חיצונית, הכוללת את לקוחות העסק, ספקים, עובדים שאינם מהמשפחה, בנקים, יועצים ועוד.

 

עסק פועל כראוי כאשר בעל העסק מצליח ל”נווט את הספינה” ולהשיג ביצועים טובים ורווחים לעסק.

 

כאשר דור ההמשך נכנס לעסק, אז ייתכן כי בשלב מסוים הוא יקבל לידיו תפקיד ביצועי-ניהולי בעסק, תפקיד שיהיה כרוך בקשר יומיומי עם גורמים חשובים המרכיבים את העסק.

לקוחות, ספקים, עובדים

הלקוחות והספקים, אשר עם רובם נוצרו קשרי עבודה המבוססים על יחסים של שנים רבות, יכולים לחוש ביציבות העסקית שהעסק מייצר. דור המשך, אשר נכנס לעסק המשפחתי ומצליח לפעול בו ביעילות, משדר ללקוחות ולספקים כי העסק מתכונן לבסס כאן “אי של יציבות עסקית”. בעולם מתמשך של אי וודאות ועם עסקים כאלו אנשים אוהבים ומעדיפים לעבוד.

עובדי העסק מהווים גורם משמעותי וחשוב בעסק משפחתי, כאשר אנו מוצאים כי בעסקים רבים הם מביאים את האיזון אל תוך העסק. מערכת היחסים שנבנתה עם העובדים לאורך השנים מבוססת לרוב על אמון, הדדיות, הכרה ונאמנות.

דור המשך, אשר נכנס לפעילות העסקית ובאופן טבעי הופך לממשיך דרכם של דור הוריו, נוסך בקרב העובדים תחושת ביטחון ומקטין את תחושת אי הוודאות שעלולה להיווצר בשל השינוי המבני, והם  חשים לרוב שיש המשכיות לעסק ושפחתה סכנת הסגירה או המכירה של העסק. יחד עם זאת, אל לנו להתעלם מכך שמצב זה עלול לגרום לרגשי תסכול בקרב מספר עובדים אשר שאפו להתקדם לתפקידי ניהול בעסק, וכעת נכנס הדור השני ו”תופס” את מקומם.

כניסה מוצלחת, אם כן, של בן דור ההמשך לעסק המשפחתי מבססת את הביטחון, היציבות והקשרים בתוך העסק, מבססת את המשך קשרי העבודה הפוריים עם הלקוחות והספקים, ואלו תורמים, אם במישרין או בעקיפין, לרווחי העסק.

המצב שתיארתי אינו נתון לגורל או למזל אלא לניהול אפקטיבי של התהליך על ידי בעל העסק המשפחתי וראשי המשפחה. יש ביכולתם לפעול למען פיתוחו של דור ההמשך על מנת שזה יידע לקדם ולפתח את העסק לאורך זמן, לאחר שקיבל אותו לידיו.

משפחה תומכת

אחד הממצאים אשר אומת במחקרים שונים ותורם רבות להכשרת דור ההמשך הוא האקלים המשפחתי. ה”אקלים” היא אותה סביבה תומכת ובטוחה, אשר מאפשרת לדור הבא לקחת אחריות על ההצלחות, וגם על הכישלונות הבלתי נמנעים, שמגיעים עם תרגול המנהיגות.

 

אקלים המשפחה מאופיין בתקשורת פתוחה, בבניית ערכים ונורמות משותפים, ובדור בכיר שמקדיש תשומת לב לרווחה, לצרכים ולדאגות של הדור הצעיר. בצורה זו, קיים סיכוי לבנות את מנהיגי הדור הבאים, כך שילמדו לקבל החלטות ולקחת אחריות על מעשיהם, ואלו, מצידם, צריכים לעבוד קשה על מנת לבנות קשרים משפחתיים חיוביים כדי ליצור תוצאות עסקיות חיוביות.

שדרת ניהול

בניית שדרת ניהול ראויה של דור ההמשך מבוססת גם על כך שהמשפחה הקדישה במשך השנים זמן ומאמץ בפיתוח מערכות משפחתיות אפקטיביות, לרבות ישיבות בקרב בני המשפחה, מנגנון אפקטיבי ליישוב סכסוכים, הקניית ערכים משפחתיים משותפים, ועידוד  תקשורת פתוחה תוך כבוד הדדי.

בעלי עסק משפחתי צריכים להעניק לדור ההמשך הזדמנויות לקבלת אחריות, סמכות וקבלת החלטות, כדי לסייע להם לצבור ניסיון מנהיגותי מוקדם, הכולל גם את הסיכון לכישלון. הלימוד והניסיון יהיו רלוונטיים במיוחד עבורם בתקשורת העתידית שלהם מול צוות עובדים של העסק ויסייע להם במצבים של לחצים וחוסר ודאות. לשם כך, מומלץ לתת להם לטפל בתחום מסוים בעסק, במסגרתו הם  יוכלו לקחת אחריות אישית ולתת דין וחשבון לאחרים.

קבלת משוב

לעתים, ה”מטרייה” של ההורים מגוננת מדי, כך שדור ההמשך אינו נחשף לביקורת חיצונית ואז המציאות עלולה להיתפס בעיניהם כטובה מדי. במובן זה, כדאי לדור ההמשך להקשיב גם לקולות זרים, על ידי קבלת משובים מעובדים שהנם בעלי ותק בעסק ואשר אינם נמנים על בני המשפחה. בכך הם יכולים לקבל משוב אודות דרך ניהולם או תפקודם בעסק.

בנוסף אולי תרצו לקרוא:

 • Judge's Table

  7 הנקודות העיקריות באמנה משפחתית

 • neonbrand-395901.jpg

  10 הטעויות הנפוצות בהורשת העסק המשפחתי

 • Rugby Players

  כיצד נשמור על אחדות המשפחה בהעברת העסק לדור ההמשך?

הצטרפו לניוזלטר והתעדכנו בכל מה שקורה בעולם העסקים המשפחתיים

 • LinkedIn - Black Circle
 • Facebook - Black Circle
 • Pinterest - Black Circle

הרשמה לקבל עדכונים

 

  2020 - Hedva Yosef

ד"ר חדוה יוסף

ייעוץ לעסקים משפחתיים

נייד9039990 - 054