דף הבית  >  מרכז ידע  >  הורשה והמשכיות > כיצד נשמור על אחדות

כיצד נשמור על אחדות המשפחה

בהעברת העסק לדור ההמשך?

ניתן להניח שזה די מפחיד להעביר עסק לידיים שהם לא אתה, אפילו אם מדובר בבן שלכם, או בבת או בני הזוג שלהם. עדיין, כמי שהקימו את העסק או לפחות עובדים בו עשרות שנים, אתם מכירים את העסק לפני ולפנים, בטח ובטח לא כמו הדור הבא.

העברת הניהול או הבעלות היא לעתים החלק הקל בתהליך ובדרך כלל החלק הסופי והאחרון, אך קודמים לתהליך זה הכנה של העסק ושל המשפחה.

המשפחה היא גורם דומיננטי בתוך התהליך כי ברוב המקרים ניתן לומר כי העסק נועד בעבורה, משרת אותה, ויש לנו כבעלי העסק עניין לשמור עליה.

מצד שני, לא תמיד מובנים או מוסכמים ההחלטות העסקיות שלנו או הבחירות שלנו בעסק. האי וודאות גורמת לחששות, אי ידיעה שגורמת לעתים גם להתנהגויות לא ברורות. כל אלו הם מצבים אשר עלולים להשפיע לרעה על המשפחה ועל מצב היחסים בה. ובכל זאת, כדי למנוע מצב של פילוג או קרע ביחסים המשפחתיים קיימים מספר כלים אשר יכולים לסייע בשמירת אחדות המשפחה בהעברת העסק.

בניית אמנה משפחתית

 

זהו מסמך אשר מגובש באמצעות הליך משותף בין הדור הראשון והשני (או בין הדורות השונים) ונועד להגיע להסכמות בדבר מי ינהל את העסק, חלוקת מניות, איך אפשר להשתלב בעסק, גובה משכורת מקובל, חלוקת דיבידנדים ועוד נושאים.

 

תהליך בניית האמנה בדרך כלל אינו קצר וכולל מספר מפגשים אשר בסופם אפשר להגיע למסמך הבנות מוסכם על בני המשפחה.

 

כאשר הכללים ברורים לכולם, גם למי שעובד ופעיל בעסק וגם למי שלא, הרי שזה כשלעצמו יכול להקטין את החיכוכים האפשריים אשר היו עולים לולא הסכמות אלו.

עוד מידע על בניית אמנה משפחתית ניתן לקרוא במאמר הבא.

Image by Helloquence

ישיבות משפחתיות

 

קיום ישיבות משפחתיות, עד כמה שתישמע טריוויאלית, היא חשובה ומאחדת את הקשר בין בני המשפחה, ואין זה ברור ומובן מאליו שזו אכן תתקיים. ישיבה משפחתית היא זו אשר רק בני המשפחה נוכחים בה, אלו שעובדים בעסק ואלו שלא.

תדירות אחת לחודש או אחת לרבעון יכולה להיות אופציה אשר מסירה ענן של ערפל מעיניי אלה אשר אינם שותפים בעסק באופן פעיל אבל כן רוצים לדעת מה קורה בעסק ולאן פניו מועדות.

ישיבות אלו אינן רק מפגש חברתי אלא מחויבות להיות ישיבות מובנות ומנוהלות בצורה קבועה ומכובדת. הדיווח יהיה דיווח עסקי מתוך מטרה לשתף את בני המשפחה בדברים חדשים בעסק אך גם בהתלבטויות שונות שעולות במשך הזמן.

כל מהותה של הישיבה היא שבני המשפחה לא ירגישו ממודרים, לא ירגישו שיש סיכוי כי ידירו אותם מהירושה, או לא ירגישו שהם כבר לא חלק מהמשפחה.

ישיבת דירקטוריון

 

יש נטייה לחשוב שדירקטוריון קיים רק בעסקים הגדולים, חברות ציבוריות וכדומה, פחות רלוונטי לעסקים קטנים - בינוניים, אך לא כך הדבר.

 

גם עסק קטן-בינוני יכול להקים דירקטוריון אשר בנוי מדירקטורים חיצוניים ופנימיים, בהם גם דירקטורים שהם בני משפחה.

 

אין הכרח לצרף דירקטורים חיצוניים כפי שמחייב החוק מחברות ציבוריות אבל זו המלצה שכן כדאי לשתף אנשים עם זווית ראיה שונה מזו של המשפחה, יש בזוויות ראיה אלו תרומה להתנהלות העסקית השוטפת.

 

אך זו גם ההזדמנות להכניס לגוף זה בני משפחה אשר אינם עובדים בעסק אך יכולים לשאול, להציע הצעות ולהוות גוף אסטרטגי מוביל של החברה. הזדמנות זו תאפשר שיתוף וחיבור גם בין אלו שעובדים בעסק אבל גם עם אלו שלא, מתוך מטרה להגיע להבנות משותפות לעתיד העסק.

 

לסיכום, כדי לשמור על אחדות המשפחה יש לפעול לכך, פעולות אשר יכולות להמעיט את עננת אי הוודאות בקרב בני המשפחה ולהוסיף לאחדות המשפחתית.

 

בהצלחה

בנוסף אולי תרצו לקרוא:

הצטרפו לניוזלטר והתעדכנו בכל מה שקורה בעולם העסקים המשפחתיים