הורשת העסק לדור ההמשך

מתכננים היום עבור הדורות הבאים

אחד האתגרים החשובים בעסק משפחתי הוא הבטחת מעבר רציף של העסק המשפחתי לדור ההמשך. אחד הפתרונות המוצעים הוא תכנון ההורשה במעבר הבין דורי.

זהו תהליך טעון אתגרים בו בעלי העסק צריכים להתמודד עם החלטות קשות של מתי, איך ולמי להעביר את המושכות של העסק עם מינימום נזקים לעסק ולמשפחה.

מה קורה כשאין תכנון בין דורי

עסקים משפחתיים רבים מתכננים את ההורשה לדור ההמשך כפתרון עבור הבטחת היציבות של העסק המשפחתי. עם זאת ישנם אחרים אשר לא מתכננים זאת אלא מתייחסים לכך כאל אירוע יומי, יום בחייו של העסק, שביום זה ימסרו המושכות לילדיהם. בעולם מושלם, בעלי העסק משלימים עם הפרישה או עוזבים את החברה מרצון מסיבה אחרת. בפועל אנו מוצאים שהם עשויים לומר שהם מוכנים למסור את המושכות לבני משפחה אחרים, אך בסופו של דבר וויתור על שליטה יכול להיות מעבר קשה. זאת הסיבה לכך שתכנון שנים מראש עבור רצף עסקי הוא הכרחי.

כמה מילים על התהליך

בניגוד להנחה הרווחת, זה לא תהליך שקורה באופן טבעי או בלי תכנון. העברת העסק המשפחתי לדור ההמשך יכול להטמיע בקרב חלק מהאנשים תחושות לא נוחות, פגיעות ונטייה לסכסוכים. זו הסיבה לכך שהתהליך אורך זמן כי צריך לשאול את השאלות הקשות על מי הוא המתאים ביותר להוביל, איך יהיה המעבר, ומה הוא העיתוי הטוב ביותר. גם אם התהליך אינו פשוט יש לפעול כדי להפוך את התהליך נוח, וכבד את היחסים במקום.

תכנון המשכיות מאפשר עיצוב תכנית מותאמת אישית למשפחה ומכין את היורשים לאחריות ומנהיגות. זהו תהליך פעיל ואקטיבי ומנוהל ביחד. יישום התוכנית דורש אמון, תכנון ארוך טווח, וגישות מיוחדות העוסקות בנושאים רגישים וגורמים קריטיים עבור העסק. גישה מקיפה מעוגנת באמונה היסודית שמשפחה ועסקים קשורים בקשר בל יינתק. המשך קשרי המשפחה חיוניים חייבים להילקח בחשבון הן בשלבי התכנון והן בביצוע.

המלצות מעשיות,

צעדים מדידים שניתן ליישם.

תוכנית שנקבעת ביחד, בהתאם לצרכים והיכולות.

ליווי כדי לבדוק שהדברים אכן עובדים.

שימת לב לעומק הרגשות כי כשמדובר במשפחה יש להתייחס לניואנסים הקטנים ביותר 

צור קשר

   054-9039990

הודעתך נשלחה בהצלחה