דף הבית > מרכז ידע > ניהול עסק משפחתי > עסק משפחתי: דור ההורים ודור הבנים

עסק משפחתי: דור ההורים ודור הבנים

פורסם בעיתון "יתד נאמן" ב 26/11/15

אם יש בעולם עסקים מרתקים, מעניינים ושונים, עסקים שאין רגע דל בהם, הרי ודאי שאלו הם עסקים משפחתיים. פגשתם פעם משפחה שבה השקט והרוגע שולטים כל הזמן? לרגעים אולי כן, אבל לא באופן קבוע. כאשר בני משפחה עובדים יחד באותו העסק הרי שאין ספק שהפעילות המשותפת הופכת למאתגרת ומעניינת.

מחקרים רבים הוכיחו כי כאשר היזם נמצא בעסק, אם כמנהל או כבעל שליטה, העסק מצליח ומשיג רווחים מעבר לאלו של עסקים לא משפחתיים. אבל כאשר דור ההמשך נכנס לעסק מתחילים האתגרים המורכבים. מחקרים שנערכו בשווקים שונים בעולם מצאו כי רק 33% מעסקים אלו עוברים לדור השני ופחות מ 10% לדור השלישי. אין הכוונה שעסקים שלא עוברים לדור ההמשך בהכרח נסגרים אלא שקיימת אפשרות כי הבעלות לא עוברת לידי המשפחה אלא לידיים אחרות.

למה זה קורה?

הרבה סיבות לכך כאשר חלקן הן כורח המציאות אבל ברובן הן תלוי אישיות ונסיבות אישיות שיתכן וניתנות לשינוי. להלן מקצת מהסיבות מדוע לא מתרחש מעבר בין דורי בעסק המשפחתי.

 

אין דור ההמשך

יזם, שהוא גם בעל העסק, יכול למצוא עצמו בשלב מתקדם בחייו שבו אף אחד מילדיו לא מעוניין להמשיך לעבוד בעסק. יש אשר לא מעוניינים לעסוק בעסקים משום הרצון לעסוק רוב שעות היום בלימוד, יש הרוצים לעסוק במשלח יד מסוג אחר (חינוך, טיפול וכו). יש המגלים חוסר עניין בגלל חוסר כישורים והתאמה לתחום וכן מכל סיבה אישית אחרת שלא הוזכרה לעיל. במצב שכזה אחת האופציות היא מכירת העסק לאחר או סגירת העסק.

שליטת בעל העסק

יש להודות, חלק מהצלחת העסק תלויה בצורת הניהול והשליטה של בעל העסק. שליטה שפירושה ידיעה ברורה במתרחש בעסק, הכרה את הלקוחות הספקים והעובדים, ושליטה בניהול הכספים וברזי העסק. ככזה, יכול הוא לנהל בצורה יעילה וטובה את העסק כאשר העסק קטן. אולם כאשר העסק גדל ואליו נכנסים בני דור ההמשך ישאפו הם לקבל תפקיד מוגדר הכולל אחריות וסמכות. יש בעלי עסקים המאפשרים זאת לילדיהם אבל יש כאלו שלא. יתכן וניתקל בבעלי עסקים ה"מאפשרים" לקבל תפקיד בעסק אך לרוב יהיה הוא נטול אחריות וסמכות. השליטה האבסולוטית בעסק מבלי לאפשר אחריות סמכות (ואף אפשרות להיכשל) גורמת לבני דור ההמשך לחוש שהם לא לומדים, לא מתנסים וגם לא תורמים, ולרוב בסופו הם גם עוזבים.

 

הבדלי דורות

אנחנו שונים מההורים שלנו וזו עובדה. תפיסות העולם שונות והראיה שונה. לרוב היכולת לראות שונה רק תורמת לעסק, היא מעשירה אותו ומעצימה את האופציות שהוא יכול לראות, וכל שנותר בפועל הוא ליהנות מכך, אבל לא תמיד זה כך. ניקח לדוגמא עסק שנוהל בהצלחה במשך 30 שנים בשיטת מעקב ידנית באמצעות מחברת ועט. כניסת הבן הביאה לכניסתה של מערכת ממוחשבת אשר ייעלה את ההתנהלות העסקית ובסופו הביאה להגדלת רווחים וזמן פנוי למציאת שווקים חדשים. התייעלות אשר יכולה להתרחש גם על ידי ההורים אך מתרחשת בצורה טבעית יותר על ידי הילדים. אך לעיתים שינוי מבורך זה לא מתרחש וכך יוצא שהתעקשות של צד אחד לדבוק בדרכו מבלי לראות את יתרונות הצד השני יכולה לגרום להפסקת העבודה המשותפת.

 

יחסים בין אחים

קשר בין אחים הוא הקשר הארוך ביותר שקיים לאדם. האחים יכולים להרגיז אבל גם להיות לעזר רב בשעות קשות ורגישות. בעסקים רבים בני דור ההמשך נכנסים לעסק יחד אבל לא תמיד מצליחים להסתדר, כמו שני עולמות שדרים יחד באותו העסק ולא מצליחים ליצור קשרים נאותים יחד. אחד אוהב חם והשני קר, אחד חסכן ואחד בזבזן, אחד כעסן והשני רגיש. כאשר אין מטפלים ביחסים אלו בצורה מקצועית ורגישה אלא משאירים אותה על כנה יכולים יחסים אלו להתיש את אחד הצדדים ולגרום לעזיבתו.

לסיכום, עסקים משפחתיים בונים את כלכלות העולם ואין זו הנחת עבודה אלא עובדה. כל  שנותר לכם כבעלי העסק הוא לשמור עליו כך שיעבור בשלום לדור הבא.

בנוסף אולי תרצו לקרוא:

מדריך ניהול עסק משפחתי במתנה!

כתבתי עבורכם את המדריך כללי זהב לניהול עסק משפחתי מצליח.

במדריך תמצאו המלצות מועילות וישימות, כללי זהבשייסייעו לכם לקדם את העסק המשפחתי שלכם צעד אחד קדימה. 

  • כלים פרקטיים היחודיים רק לעסקים משפחתיים.

  • כלים המשלבים בין המשפחה לעסק בצורה מיטבית.

  • אילו מכשולים עלולים להופיע כאשר דור ההמשך נכנס לעסק, ומה אפשר לעשות כדי להתגבר על כך.

  • ועוד המלצות רלוונטיות.

הצטרפו לניוזלטר והתעדכנו בכל מה שקורה בעולם העסקים המשפחתיים