דף הבית  >  מרכז ידע  >  ניהול עסק משפחתי > תוצאות סקר

תוצאות סקר: מהן הנקודות החשובות למנהלים בעסקים משפחתיים?

בסקר שנערך בקרב מנהלים שאינם מהמשפחה ועובדים בעסקים משפחתיים הועלו הנקודות הבאות כחשובות ונדרשות בקשר מול בעלי העסק המשפחתי:

 

הגדרת מטרות ברורות

הגדרה ברורה של מטרות עסקיות בכל שנה וגם עבור תוכניות רב-שנתיות (3 שנים / 5 שנים) כדי שיהיה ברור למה בעל העסק שואף להגיע ולהשיג. האם כוונתו לשמור על הקיים או לגרום לצמיחת העסק. כאשר המטרות ברורות ניתן לגזור מתוכן גם כח אדם רצוי, השקעות, מימון וכו'.

מחויבות של המשפחה כלפם

קיים בדרך כלל מתח בין בני המשפחה לבין בעלי תפקידים בעסק: מי חשוב יותר,

מילה של מי נחשבת יותר,

מי בכיר יותר,

זהו בעצם מתח על ליבו של בעל העסק.

לא פשוט לשכבת הניהול בתוך העסק להתמודד עם בני המשפחה שאינם הבעלים ולכן חשוב להגדיר תחום זה למרות הקושי שבהגדרה. כללים ברורים אשר יגדירו מהן הגבולות של המשפחה בעסק ובאילו נקודות אין הם רשאים להתערב.

תגמול על בסיס הישגים אישיים

תוכנית תגמול על בסיס הישגים אישיים אשר תאפשר למנהל להינות מפרי מאמץ בעסק כפי שהוגדר לו על ידי הבעלים.

 

הגדרה תפקיד הבעלים מול המנהלים

מתח מובנה קיים בין המנהלים ובין בעלי העסק באופן תמידי, מתח על בסיס אינטרסים שונים. ראוי לציין שאלפי מחקרים חקרו מתח זה על בסיס התאוריה שנכתבה על כך (תיאורית סוכן- מנהל). מכאן הדרישה שכדי שהעסק יתפקד בצורה טובה כדאי שתהיה הגדרה ברורה מהו גבול תפקידו של מנהל העסק ומהו תפקיד בעלי העסק.

 

חופש לפעול עסק

לאחר הגדרת תפקידים ברורה לגבי מהות העסק וגבולות פעולותיו צריך לאפשר חופש פעולה כדי להגשים מטרות ויעדים כפי שהוצבו למנהל. בנקודות אלו רצוי לא לפעול כ"גננת" ולחפש ולבקר אחר כל פעולה שהמנהל עושה.

דיונים משותפים בין הבעלים למנהלים

אלו פגישות בדרכ על בסיס רבעוני אשר מאפשרים לבעלים לקבל דיווחים של כל שהתרחש במהלך הרבעון מבחינת העסק אבל גם מאפשר למנהל להתבטא ולהביע את שהוא חושב לגבי צדדים נוספים בעסק. זוהי אחת ההזדמנויות לדוגמא לדון בתוכניות השקעות בעסק / מכירת העסק / ביצוע של רה-אורגניזציה וכו.

תוכנית להתפתחות אישית

תוכנית שמאפשרת צמיחה אישית של המנהל בעסק, בדרך כלל ניתנת כאן עזרה על ידי מאמן אישי / עסקי כך שיוכל לפתח במקביל לניהול העסק גם את יכולותיו וכישוריו הניהוליים.

הצטרפו לניוזלטר והתעדכנו בכל מה שקורה בעולם העסקים המשפחתיים

ד"ר חדוה יוסף

  ייעוץ לעסקים משפחתיים

054-9039990

  • Flipboard
  • LinkedIn - Black Circle
  • Facebook - Black Circle
  • Google+ - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Pinterest - Black Circle

 

    2010-2019 - Hedva Yosef