דף הבית  >  מרכז ידע  >  ניהול עסק משפחתי > 5 המלצות

5 המלצות מובילות לניהול עסק משפחתי מצליח

עסקים משפחתיים הם בעלי מסורת וגאווה. בעוד שנראה כי תאגידים מפעילים כיום את עולם העסקים, הרי שעסקים משפחתיים יכולים לשגשג הודות לניהול יציב וחזק. ניהול שכזה מגדיל את הסיכויים כי העסק המשפחתי ישגשג במשך הדורות. המשכיות עסקים אלו מחזקת את ערכי הליבה של המשפחה ומנחה את הדורות הבאים כאשר הם נוטלים על עצמם את תפקיד הניהול.

 

מהו בעצם עסק משפחתי?

זהו עסק שמשלב בין משפחה ועסקים, בין כסף לרגשות, שני המשאבים העיקריים בחייו של האדם. ניהול נכון של משאבים אלו תלוי בגורמים רבים שלא כולם בשליטתנו, אך מניסיוני רב השנים בניהול וליווי עסקים משפחתיים רכשתי לא מעט תובנות שהתבהרו לי כבעלות ערך רב ועשויות לסייע למנהלים של עסקים בבעלות משפחתית. והרי אחדות מהן:

 

חלוקת תפקידים 

אחד הנושאים שמאפיינים עסקים משפחתיים היא חוסר בהגדרות תפקידים לבעלי המשפחה בעסק. למה זה קורה? אני מניחה שזה העתק מודל המשפחה לתוך העסק שבו גם במשפחה אין הגדרות כתובות לתפקיד האבא ולתפקיד האמא. ההנחה היא שהדברים יסתדרו מעצם היותו בן משפחה ושייך לעסק היא הנחה שלא בהכרח תורמת לא לעסק ולא למשפחה. ולכן, לכל העובדים בעסק, בין אם שכירים או בני משפחה כדאי שתפקידם יעוגן בצורה מסודרת.

תקשורת

עסק מצליח מחייב תקשורת זורמת בין העובדים בו, זרימת מידע כך שנושאים חשובים לא יפלו בין הכסאות. תקשורת זורמת כוללת שיחות אישיות, ישיבות עסקיות, או כל דרך שבה האנשים הרלוונטים יהיו מיודעים בנושאים השונים של העסק. כל ויתור על אחת מהאופציות הללו גוררת בדרך כלל ויכוחים מיותרים, מתח, קונפליקטים ובעיות תפעוליות רבות שנובעות בגלל כשלים בתקשורת.

 

תכנון

עסק משפחתי משגשג יכול להתקיים שנים רבות בידי המשפחה תוך השקעת מחשבה ותכנון לאורך זמן. למה הכוונה? לפתח חזון להעברה בין דורית של העסק המשפחתי, להכשיר את דור ההשמך בצורה טובה לניהול העסק, לבנות ביחד אמנה משפחתית שתגן על העסק ותקבע חוקים מוגדרים לנושאים שונים וכן טיפוח תרבות ארגונית שתואמת את ערכי הליבה של המשפחה כמו נתינה, התנדבות, עזרה לזולת, עזרה לאוכלוסיה מוחלשת ועוד.

 

שכר לבני המשפחה

העסק המשפחתי הוא מקור פרנסה לבני המשפחה ולכן מומלץ שרווחתם של בני המשפחה העובדים בעסק המשפחתי לא תחרוג במידה ניכרת מזו של אלה שאינם עובדים בו. ההמלצה במקרה זה היא לשכר הגבוה ב 5-10% מהמקובל במשק למשרה זו ועדיין תנאים ברמה שלא תנקר את עיני העובדים האחרים בעסק המשפחתי.

 

 

לבחור לעבוד בעסק

העבודה בעסק צריכה להיות בחירה של המשפחה, לא כפיה. לא צריכה לנבוע מחוסר נעימות או ממחויבות למשפחה (בדרכ ההורים) שמצפים להמשיך את פועלם אלא מתוך התאמה של בן המשפחה לעסק המשפחתי. מכאן שכאשר אחד מהם לא מתאים לעסק המשפחתי כדאי לסייע לו למציאת תעסוקה חליפית ומקור פרנסה אחר, שכן זה עשוי להיות פתרון חכם וזול יותר למשפחה ולעסק שלכם כאחד.

 

לסיכום, לנהל עסק משפחתי זהו אתגר שאין להקל בו ראש. ישום ההמלצות לעיל יכול בהחלט לשפר את מצב של העסק המשפחתי. בהצלחה

 

הצטרפו לניוזלטר והתעדכנו בכל מה שקורה בעולם העסקים המשפחתיים