דף הבית > מרכז ידע > ניהול עסק משפחתי > נקודות חשובות

נקודות חשובות שחייבות להילקח בחשבון כאשר מחליטים לפטר קרוב משפחה

עסקים משפחתיים נתקלים לעיתים בבעיה צפויה אך לא נעימה. בן משפחה שהצטרף לעסק נמצא לא מתאים לתפקיד ולא מתאים לפעילות העסקית ולכן יש לפטרו. לרוב כשמזהים את חוסר ההתאמה עושים רבות כדי לא להגיע לפיטורין. אם ע"י שיחות, העברת תפקיד, הפחתת סמכויות, אזהרות וכו'. אבל לעיתים אין מנוס מפיטורין, ישנה הרגשה שזהו צעד מחויב המציאות.

למרות חוסר הנעימות, ישנם דרכים לעבור תהליך זה בצורה שתאפשר דיאלוג גם בהמשך הדרך. וגם אם לא תאפשר דיאלוג, היא לא תגרום לך, בעל העסק, להרגשת דכדוך ואשמה. לפניכם מספר המלצות שיעזרו לכם להתמודדות עם הקושי:

♦ הכר בעובדה שזה לא פשוט. פיטורין היא חוויה לא נעימה בתוך המשפחה שצריך להתמודד איתה. התחושה שזה עתה גרמנו לקושי בקרב בן משפחה אינה פשוטה ויכולה לגרום לתחושת מועקה ודכדוך. יש מנהלים אשר חשים תחושה של חריצת גורל, חשים משא כבד שרובץ על כתפם, הרגשת חרטה ואף עצבנות. כאשר מדובר בבן משפחה, העניין הופך למורכב יותר כי בסופו של דבר המפוטר הוא חלק ממך. תחושת הפיטורין לא קלה לאף אחד, לא למנהל ולא למפוטר, האתגר הוא לא לשאת את תחושת המועקה לאורך זמן.

♦ מומלץ כי השיחה תתבסס על העובדות העסקיות בלבד, לערב פחות רגשות ולהיות אובייקטיבי ככל האפשר. הבאת נתונים המוכיחים את טענותיך, מול הציפיות מעבודה זו, יכולה בהחלט לעזור בשיחה זו. הבאת הטיעונים צריכה להיות מפורטת ככל האפשר כדי למנוע את עמימות ההחלטה. לא צריך להתנצל על מהלך הפיטורין הרי בסופו של דבר זוהי אחריותך בניהול העסק. המפוטר יתן ככל הנראה את כל הסיבות שהביאו לתוצאות הפחות טובות שלו. בנקודה זו צריכים להיות החלטיים ולהמשיך בקו שהתחלת.

♦ כאשר מדובר בעסק בו מתקיימת ישיבת מועצת מנהלים, אפשר להביא החלטה זו בפני מועצת המנהלים ואז לנסות לקבל החלטה משותפת. ברגע שזוהי הופכת להיות החלטה של מועצת המנהלים ולא שלך אישית אזי הסיפור הוא פחות אישי. מומלץ לקיים גם פגישה משפחתית שבה תסביר את הסיבות לפיטורין. במידה והמשפחה אכן השתכנעה במהלך הנכון שעשית, יש מקום לגייס אותם לצידך במידה ויתחילו לחצים מצד המפוטר להחזירו.

♦ אפשר גם לעזור במציאת מקום עבודה אחר, לכוון את בן המשפחה לכיוון תעסוקתי אחר, כיוון שבו יכול הוא למצות את מלוא הפוטנציאל שלו. זה הזמן ליצור קשר עם אנשים שאתה מכיר כדי לעזור לו למצוא את מקומו התעסוקתי במקום אחר. בכך שידע בן המשפחה כי הכוונה היא לא רק לפטר אלא לעזור למצוא את מקומו במקום שטוב יותר עבורו, אולי בכך, אם כועס הוא יפחת כעסו.

הצטרפו לניוזלטר והתעדכנו בכל מה שקורה בעולם העסקים המשפחתיים