Photo by Jordan Ladikos on Unsplash

דף הבית > מרכז ידע > ניהול עסק משפחתי > כיצד לפתור דילמות ניהוליות בעסק המשפחתי

כיצד נפתור דילמות ניהוליות בעסק משפחתי?

אנו יכולים לזכות בעצמאות שלנו כשאנו משקיעים כסף, מוטיבציה וזמן ובונים את העסק עליו חלמנו. עצמאות זו מאפשרת לנו לומר: "זה העסק שלי" וכאשר המשפחה מעורבת אז ניתן לומר: "זה העסק שלנו". העסק המשותף שנבנה לעיתים מנגן כמו נעימה ענוגה ולעיתים שורק כמו סיר לחץ בטמפרטורה גבוהה.

בני המשפחה שעובדים יחדיו באותו העסק מערבים רגשות שעלולים להפריע לתהליך קבלת ההחלטות. התנגשויות עלולות להיווצר בשל זוויות ראייה שונות בקרב בני המשפחה. יש ששמים דגש על ההוצאות השוטפות ויש על הפעילות התפעולית, יש ששמים דגש על כח אדם או כאלה שמתייחסים רק למגמת המכירות. זוויות הראיה השונות יכולות לחיות בהרמוניה ולהוות סיעור מוחות פורה בעסק, אך מאידך יכולות לגרום לניסיון לרתום את האחרים לכיוון אחד בלבד.תפקידו של מנהל העסק מורכב ולא פשוט. הוא למעשה מחויב להיות נאמן לפעילות העסקית השוטפת אך גם לשמירת קשרים טובים עם בני המשפחה. ובכל זאת, במהלך עבודה תקין עולות סוגיות שמצריכות התייחסויות מיוחדות בעסק.

 


מה עושים כשכל אחד מושך לכיוונו?

לרוב נמצא בעסק משפחתי הורים שעובדים עם ילדיהם, אחים שעובדים יחד או אף אחיינים ודודיהם. בכוחם של צמדים אלה להוכיח נאמנות ומסירות לעסק, תשומת לב והשקעה מרובה עד כדי איבוד הזמן הפרטי של כל אחד. אבל אלה גם יכולות להיות שותפויות בהם כל אחד מושך לכיוונו ורוצה שדעתו תנצח.

ניהול עסק כזה מאלץ את המחזיקים בעמדת הניהול להכיר את המימד הרגשי בו. תהליכי הניהול וקבלת ההחלטות צריכים להיעשות תוך שימת לב לכך שיש מי שדעתם לא תתקבל ולכן ירגישו נפגעים. מומלץ להקשיב לכל הדעות שהוצגו - הרי סיעור מוחות, בסופו של דבר, מפתח את העסק ואת המשתתפים בדיון. מומלץ כי ההחלטה שתתקבל תהיה אובייקטיבית ככל האפשר ללא סממנים אישיים. כל החלטה שיש אחריה מימד אישי תגרום לתסכול בקרב חלק מבני המשפחה. ההחלטה צריכה להיות "קרה" ומנומקת כך שאם יפנו לקבלת הסבר יהיה בידי המנהל הסבר משכנע לבחירתה.

 


מה אם גיסך זקוק לעבודה?

"יאיר זקוק לעבודה באופן נואש", רומזת לך אחותך ובעצם מבקשת שתקבלו לעסק. העסק נמצא במצב שאינו זקוק לעובד כרגע אך אתה מעוניין לעזור למשפחה. זהו אתגר ולחץ שמופעל על בעל עסק כאשר הוא מתבקש להעסיק קרוב משפחה, לעיתים חסר כישרון לעסקים או כל מיומנות שמתאימה לעסק, כאשר הסיבה היחידה היא שהוא חסר תעסוקה וגם קרוב משפחה.

מה עושים? נסו לעזור לו למצוא עבודה במקומות אחרים ולצורך כך תשקיע מרץ וזמן, אולי באמצעות קשרים, חברים, קולגות לעסק, ספקים או לקוחות. המאמץ יוכיח שאתם רוצה לעזור אבל לאו דווקא בדרך שחשבו עליה בתחילה אלא בדרך ארחת. אם בכל זאת נופלת ההחלטה לקבלו לעסק אזי יש לקבל את האתגר עם עיניים פתוחות כיוון שבמצב של כישלון יהיה קשה לפטר אותו.

במצב שכזה יש לטפח כישרון שקיים בו אשר בסופו של דבר יכול לתרום לעסק. לעיתים יהיה צורך לספק הכשרה מיוחדת או להקצות לו פרויקטים מיוחדים כדי להפחית את הקשר השלילי שעלול להיווצר עם העובדים האחרים. המפתח הוא להפוך אותו בזמן קצר יחסית לעובד מיומן, מוכשר ופרודוקטיבי לעסק.

 

 


תחלופת עובדים גבוהה שלא מאפשרת עבודה תקינה

אתגר משותף לעסק משפחתי הוא מניעת תחלופה גבוהה בקרב העובדים שאינם מבני המשפחה.
מדוע זה קורה? הסיבות לכך הן רבות ומחייבות התייחסות פרטנית לסוגיה זו אך נדון כאן רק בשתיים מהן. לעיתים הדבר נובע מהתנהגותם של בני המשפחה שאינה הולמת התנהגות ניהולית. זה יבוא לידי ביטוי בהתלהמות, זלזול בעובדים וחוסר אמפטיה כלפיהם. מה עושים? כדאי לשוחח עם המחליטים לעזוב ולהבין את הסיבה לעזיבתם. המידע שהם יספרו, לעיתים שלא במישרין, יכול לשפוך אור ולעזור. נסו להבין ולא להתווכח כיוון ששימוש נכון במידע יכול לגרום לשינוי דפוס התנהגות בעסק וכך גם להפסקת התחלופה.

סיבה נוספת טמונה בעובדה כי ישנם עסקים משפחתיים שבהם רק בני המשפחה יכולים להחזיק בעמדות הניהול ולכן, עובדים יעזבו אם יבינו כי רק בני המשפחה מתקדמים במסלול הקידום ואילו הם נותרים במקום. את זאת ניתן לפתור כבר בתחילת הדרך, בעת ראיון העבודה, על ידי תיאום ציפיות לגבי מסלול הקידום האפשרי בתוך העסק וזאת כדי לא לפתח ציפיות שווא.

 

 


התנהגות לא הולמת של בן משפחה

עסק לעיתים מעסיק בן משפחה ש"עושה צרות", כזה שמתנהג בחוצפה, לא עומד בכללי התנהגות המקובלים בעסק, מזלזל בעובדים, ועושה בעסק כבשלו. בן משפחה שכזה מהווה קושי ניהולי מכיוון שלרוב יבחנו העובדים האחרים את התנהגותו ובמיוחד את היחס והתגובה של צוות הניהול להתנהגותו. עצם התנהגותו תעמיד במבחן את צוות הניהול ולא דווקא אותו כבן אדם.

מה עושים? שיחות שיחות שיחות - חשוב לחזור ולהסביר את חשיבות הדוגמא שהוא משמש. את העובדה שמסתכלים עליו ובוחנים דרכו את התנהלותו העסקית של העסק ולכן לא רק הוא עומד במבחן אלא גם דרג הניהול. אם שיחות אלה אינן עוזרות אזי יש לעודד אותו לפתוח עסק משלו עם תמיכה מצד המשפחה או העברה לסניף אחר או לתפקיד אחר. זאת אומרת, אם לא הצלחתם לשנות את התנהגותו אז שנו את מקום עבודתו.

לסיכום, עסק משפחתי הוא תערובת מעניינת של חום אהבה, אכפתיות ומוטיבציה אך גם של אגו, רצונות אישיים ועבר משותף. עם רגישות ואמפתיה למתרחש בעסק ניתן לנהלו להצלחה גדולה.

בנוסף אולי תרצו לקרוא:

הצטרפו לניוזלטר והתעדכנו בכל מה שקורה בעולם העסקים המשפחתיים