Photo by Pixabay

דף הבית  >  מרכז ידע  >  תקשורת וקונפליקטים > עסק משפחתי - האם סכסוך מועיל

האם חילוקי דעות פנימיים יכולים להועיל לעסק?

לעיתים אנו עדים למצבים בהם עסקים משפחתיים נסגרים או נמכרים בגלל סכסוכים פנימיים.

 

עסק שמשלב בין משפחה ועסקים בצורה צמודה, מגדיל את הסיכוי לקיומם של מחלוקות או סכסוכים בחיי העסק והמשפחה. 

סכסוכים קיימים בכל עסק ובכל ארגון כל הזמן, אלא שבעסק משפחתי הסיכוי להתפתחותם גבוה יותר.

הדינאמיקה היומיומית מאפשרת במה לסכסוך שכזה, סכסוך שלא בהכרח מתרחש בעסקים אחרים.


מהן הסיבות לחילוקי דעות בעסק?

אם נסתכל לעומק הדברים נמצא שחילוקי דעות בעסק נגרמים בין היתר בגלל:

 

ראיית עולם שונה בין דור ההורים לדור ההמשך שמתבטא לעיתים כגורם לסכסוך. עצם העובדה שנולדנו בדור אחר עם השפעות סביבתיות שונות, לא מאפשרת לעיתים לראות את אותם הדברים בעיין שווה. עוד על נקודה חשובה זו ניתן לקרוא במאמר: כיצד לעבוד באותו העסק כאשר אנחנו מדורות שונים כל כך?

 

גם ​יריבות בין אחים שמקורה בעבר, בהיסטוריה המשפחתית, באה לידי ביטוי בעסק. יריבות שכזו יכולה לנבוע בגלל ארועים בעבר שלא טופלו כראוי וגוררים עד היום כעס ותסכול בין האחים. 

 

יש גם את ההיבט האישיותי, על עצם העובדה שאנחנו שונים האחד מהשני. ראיית עתיד שונה וכיווני התפתחות ופעולה שונים בעסק, וזאת רק מעצם היותנו שונים האחד מהשני, גם אלו יכולים לגרום לסכסוכים בעסק ובמשפחה.
 

אבל אלו הם רק מקצת מן הסיבות שמובילות למחלוקות בעסק.

האם מחלוקת היא בהכרח שלילית? 

סכסוך הוא מצב של חוסר הסכמה, מחלוקת בדעות, בין שני צדדים או יותר. חוסר הסכמה אשר עלול לגרום בסופו של דבר ליריבות, עוינות, תסכול ומתח במערכת היחסים שקיימת.

דבר נוסף שמאפיין מצב זה שלרוב נמנעים הצדדים שנמצאים בסכסוך להקשיב האחד לשני ולנסות ולהבין את הצד השני וכך יוצא בעצם שכל אחד מתבצר בדעתו שלו.

יש לנו נטייה להסתכל על מצב של מחלוקת כעל ארוע שלילי, ארוע שכדאי להימנע ממנו בכל דרך אפשרית, אבל זה לא מדויק וזו לא חייבת להיות ההסתכלות היחידה למצב שכזה.

מה שחשוב במצב זה היא לא המהות בגינה זה החל אלא הדרך שאנו מנהלים את המצב, ועל כך ארחיב בהמשך.

דוגמאות לחילוקי דעות אפשריים

 

חילוקי דעות על בחירת יעדים בעסק

ישנם חילוקי דעות שמקורם בהשגת יעדים, איזה יעדים ראוי להשיג ובאיזו תקופת זמן. לדוגמא,

האם יעד של מכירה לחו"ל הוא יעד ראוי לשנה הקרובה - כן או לא, 

או כדוגמא נוספת,

 

האם להכניס מוצרים חדשים לשוק - כן או לא.

מחלוקת על בחירת יעדים יכולה להיות חיובית ביותר, שכן היא מאפשרת סיעור מוחות ומגדילה את ההבנה לגבי היעד שרוצים להשיג ובעיקר, כיצד להשיג אותו.

 

מעורבות כזו גורמת לכך שכאשר ישנם שינויים סביבתיים אזי לא נרדמים בשמירה, יש פעילות ויש תגובה לשינויים סביבתיים.

בדרך זו נוצרת מחויבות גבוהה יותר של המשתתפים בהחלטה.

סכסוך שכזה הוא בדרך כלל מתון, שכן אפשר להימנע מלערב את התחום האישי בתוכו. אם מנהלים אותו באופן נכון ניתן בסופו של דבר להגיע לשיתוף פעולה.
 

חילוקי דעות לגבי דרך הפעולה 

סכסוך זה מוגדר כחוסר הסכמה לגבי הדרך שבה צריכים לבוא לידי ביטוי ההחלטות שהתקבלו, באיזה שביל או דרך נבחר כדי לבצע זאת.

מחלוקת על דרך הפעולה הוא חשוב בעסק משפחתי בגלל הצורך לשתף במידע ספציפי את בני המשפחה.

 

המחלוקת נגרמת לא כי מסתירים מידע, לא כי קובעים מראש ו"מנחיתים" הוראות מלמעלה, אלא שפותחים לדיון את דרך הפעולה המוצעת וכרגע לא כולם מסכימים עליה. 

בעסק משפחתי מקבלים, בדרך כלל, בני המשפחה, את תפקידי הניהול בעסק, ולכן יש משמעות רבה לבחירת הדרך ולהשפעת הדרך על העסק עצמו.

סכסוך שנגרם בגלל חילוקי דעות ובסופו מגיעים להסכמות תורם בסופו של דבר להרגשת הביטחון של בני המשפחה בעסק. זאת אומרת שבשיתוף הגיעו להסכמות ולא בדרך אחרת.

אין הרגשה שההחלטה היתה מיידית וללא מחשבה, אלא הושקעה בה אנרגיה רבה והיא הושגה אחרי מאמצים רבים למרות הסכסוך וחילוקי הדעות שבדרך.
 

חילוקי דעות על רקע אישי

כל סכסוך יש גם משהו אישי. קשה לנו לעיתים לשים את ה"אישי" בצד ולהסתכל רעיונית על מה שקורה, אבל לעיתים הסיבה לסכסוך היא שולית, והסיבה האמיתית היא האדם שעומד מולך, הוא זה שמרגיז ומעצבן אותך.

 

כאשר סכסוך פורץ על רקע אישי, הוא לרוב מפריע לפעילות השוטפת והתקינה של העבודה, כיוון שמופנים מאמצים רבים לצמצום איומים פנימיים ולבניית קואליציות אחד נגד השני.

 

בעסק משפחתי הסכסוך יכול לצוץ מדומיננטיות של אחד מבני המשפחה בעסק, דומיננטיות שיתכן ומייצרת עבור חלק מבני המשפחה גם אנטגוניזם.

סכסוך על רקע אישי יוצר רגשות שליליים והולך לכיוון של חשדנות וטינה, ומקטין את הסיכוי להבנה הדדית בין בני המשפחה.

 

במקרה זה הסכסוך אינו חיובי, נהפוך הוא, יש לו תפקיד מזיק. הוא משפיע בצורה שלילית על הפעילות העסקית וכולל בתוכו מתח, עוינות, חרדה ותפיסה נגד אחרים.

 

הקשר בין משפחה לעסקים כל כך סבוך בעסק כך שלעיתים אי אפשר להימנע מסכסוכים אלו.
 

 

כמה מילים על אופי המשפחה והקשר למחלוקת

המשפחה היא מעין מערכת חברתית שדואגת לבני המשפחה ומייצרת קשרים עם משמעות של נאמנות ואחריות אחד כלפי השני.

אלטרואיזם (אהבת הזולת) יכולה להשפיע על קיומם של מחלוקות בעסק על רקע אישי ועל מחלוקות בכלל כי קיימת ציפייה כי תכונה זו תמצא יותר בקרב משפחה כלפי בני המשפחה.

 

במשפחה מלוכדת יש הדדיות ועזרה הדדית. במשפחות כאלה תהיה יותר הבלגה ויקטן הסיכוי לסכסוך על רקע היחסים. בני המשפחה ישקלו שוב ושוב את התנהגותם מול ההשפעה של התנהגותם על המשפחה והעסק ולכן ישקלו אם להבליג או להגיב.

 

משפחות פחות מלוכדות פועלות יותר בצורה אינדיווידואליות, יותר דגש על "לדאוג לעצמי". במצב כזה סכסוכים על רקע אישי יגדלו.
 

דומיננטיות

ככל שקיימת ונוכחת שליטה של אדם בודד בעסק, כזה שקובע ומחליט באופן סופי, כך יהיו פחות מחלוקות על בסיס משימתי ועל בסיס תהליכי.

 

יש פחות אנשים שמעורבים בתהליך קבלת החלטות ויש רק בן אדם אחד או שניים שקובעים ומחליטים על הדרך. אין אווירת צוות, הדברים מאוד ברורים, ולכן סיכוי נמוך יותר להימצאותם של סכסוכים על רקע זה.

 

אבל מצב שכזה יגביר את הסיכוי לסכסוכים על רקע אישי. המצב יוצר מתח ואווירת תסכול שמביאים לסכסוכים אלו שכן העובדים ובני המשפחה מרגישים מנוכרים ולא שייכים.

 

מדוע מחלוקת יכולה גם להועיל

מחלוקת אינה דבר שלילי בעסק, ובכלל. מחלוקת יכולה להיות שלילית כאשר לא נותנים במה לכל הדעות, כאשר פוסלים, דוחים או משתיקים דעות מנוגדות. 

מחלוקת מועילה לעסק כי היא, למרות אי הנוחות, מאפשרת לראות צדדים שלא חשבנו עליהם ולתת להם מענה הולם, מענה עבור סוגיה, שאם תתגלה בהמשך הדרך אזי אולי יהיה מאוחר מדי.

מחלוקת בעסק מאפשרת לטפל בחששות של בני המשפחה בצורה מכובדת ומקצועית. למה שאנחנו מכנים כ"התנגדות" לתהליך, אני יכולה לכנות גם כחששות, ולכן התיחסות נכונה לחששות אלו מסייע בפתרון המחלוקות.

הקושי האמיתי שקיים הוא להיווכח ולשמוע את מי שחושב אחרת מאיתנו, זה מעמיד לעיתים בסימן שאלה את דרך החשיבה שלי. אבל צריך גם לזכור ש"האחר לעיתים הוא קול שקיים בי, שאני בוחרת להשתיק, ואם נוכל להתייחס בצורה נכונה, בלי לחץ, לקול הזה, אפשר יהיה להגיע לעמק השווה.

אני מזמינה אותכם לקרוא עוד על פתרון מצבים אלו במאמר: כלים פרקטיים לפתרון קונפליקטים בעסק המשפחתי

 


לסיכום,

סכסוך אינו דבר שלילי בהכרח. הוא יכול להיות חיובי ואף לתרום לעסק במידה והוא גורם לחשיבה מסודרת של המצב ובדרכים לשנותו. סכסוך שהוא על רקע אישי עם רצון להשיג "יותר לי ופחות לך" מחליש בסופו של דבר את חוזקו של העסק. הבחירה בסופו של דבר היא בידי האנשים הקשורים לסכסוך ובכללם בני המשפחה.

בנוסף אולי תרצו לקרוא:

בנוסף אולי תרצו לקרוא:

הצטרפו לניוזלטר והתעדכנו בכל מה שקורה בעולם העסקים המשפחתיים