alvin-mahmudov-181255-unsplash-com.jpg

Photo by Alvin Mahmudov on Unsplash

דף הבית  > הורשה והמשכיות > כיצד בוחרים מנהל

בעלי עסק משפחתי -

כך תבחרו את המנהל הבא בעסק 

כשהורים מכניסים את הילד לגן, לבית הספר, כשמלווים אותו לצבא או לכל מקום שיחפץ, הם רוצים לראות אותו גדל ומתפתח ומוגן, שלא יפגעו בו, שלא יזיקו לו, שהחוויות שיצבור תהיינה טובות, וגם את הפחות טובות שיוכל לעכל בצורה בריאה וטובה.

 

כמו שומר מלמעלה הם מסוככים עליו, לא מתערבים, רק כשצריך, והעיקר שיהיה מוגן ויצליח.

אותו הדבר בדיוק לגבי העסק המשפחתי.

עסק משפחתי מוקם בדרך כלל מתוך רעיון יזמי של המייסד ועם השנים נכנסים בני הדור השני.

 

כניסת הדור השני נועדה, בדרך כלל, להעביר אליהם, בבוא העת, את העסק.

 

נשמע פשוט, אבל זה ממש לא פשוט. אפשר להסתכל על עסק בדימוי של ילד, אפילו של תינוק. קשה מאוד להעביר אותו לידיים שאתה לא בטוח שיטפלו בו טוב ונכון. נזהרים בבחירת האנשים, נזהרים בבחירת העובדים, רוצים בהצלחתו. 

 

מכאן שאחד הקשיים שאיתם מתמודדים מייסדי העסק הוא לידי מי להעביר את ניהולו של העסק כאשר המייסד עוזב.

קיימות מספר אפשרויות כיצד להמשיך כאשר זה עוזב:

ניהול בשותפות

אפשרות שבה הדור השני, שמחליט לעבוד בעסק, מנהל אותו יחד, בשותפות וכל אחד מהם אחראי על תחום אחד. האחד שיווק, השני כספים, או, כח אדם, מכירות, יצור וכו. ההחלטות מתקבלות במשותף. בדרך כלל זו אופציה שקיימת עבור אחים אשר קיימת הרמוניה בינהם, אמון ותמיכה האחד בשני.

לחלק את העסק

חלוקה של העסק למספר עסקי משנה כך שכל אחד מהם מקבל נתח שונה מהעסק תחת חסותו.

 

לדוגמא, עסק שעוסק במכירת סוגים שונים של טרקטורים וטרקטורונים, אזי מחלקים את העסק לשניים, כאשר אחד מנהל עסק למכירת טרקטורים והשני למכירת טרקטורונים. מעין יצירת שני מרכזי רווח כאשר כל מרכז רווח הוא תחת אחריות אחד מהאחים.

הכל טוב ויפה אבל מה עושים כאשר רוצים שאת העסק ינהל רק בן ממשיך אחד ולא שניים, או שמחליטים שאי אפשר / לא רוצים לפצל את העסק לעסקי משנה?

מדובר בדילמה לא פשוטה שגורמת לקונפליקטים רבים בעסקים משפחתיים. ובכל זאת, ישנם מספר צעדים שניתן לעשות בנדון.

הערכות מראש

לבחור יורש לעסק המשפחתי זו החלטה לא פשוטה ולכן כדאי להערך לה מבעוד מועד. זאת אומרת, לא להגיע להחלטה בדקה ה 90, רק כשהמייסד מחליט לעזוב. במצב שכזה, רוב הסיכויים שהמועמד שלא נבחר יפגע רגשית מהמהלך ומידת הפגיעה שלו תלויה כבר באופיו.

אפשר להקדים ולתת לכל אחד מהילדים בעת כניסתם לעסק תחום התמחות שבהם יצטרכו להוכיח את עצמם.

 

במשך השנים ניתן יהיה לעקוב ולראות את מידת ההצלחה של כל אחד מהם ובהתאם להחליט מי ממשיך להוביל את העסק. במקרים כאלו ההחלטה של בעל העסק תהיה באופן יחסי קלה יותר.

 

דירקטוריון פעיל

בקרב עסקים משפחתיים בחו"ל, בעיקר בארה"ב, אנחנו יכולים למצוא ישות בתוך העסק אשר נקראת: "דירקטוריון מייעץ" או בלעז ADVISORY BOARD. ד"ר עלי בוקשפן ביחד עם עו"ד אילון ידין פרסמו מאמר בתחום המסביר מהו גוף מייעץ זה.

זהו גוף של שלושה - ארבעה אנשים שלא קשורים לעסק, אנשים מן החוץ, אשר אמורים בכל פעם לטפל בסוגיה אחת ולהגיש לבעל העסק את המלצתם. לדוגמא, אם הסוגיה כרגע היא בחירת יורש, הם יכולים לקיים ראיונות, דיונים, לבדוק נתונים וכל זאת כדי להגיש המלצה מנומקת וטובה לבעל העסק.

כדי שהחלטת הדירקטוריון תהיה אפקטיבית, צריך וכדאי ששימוש בדרך זו תהיה מוסכמת על כל הצדדים, שהחלטתם תשקל בחיוב ולא תהיה עוד דו"ח למגרה. 

התייעצות עם בני המשפחה

אפשר להתייעץ עם בני המשפחה מחוץ למשפחה הגרעינית, כאלו שאין להם בהכרח נגיעה אישית-רגשית עם בני המשפחה, אך בכל זאת מכירים אותם מספיק זמן כדי לבחון את המועמד כמועמד פוטנציאלי לניהול של עסק.

 

גם כאן, כדי שההתיעצות תהיה אפקטיבית צריך לתת כח לדעה שלהם, במובן שמאפשר לשקול בצורה עניינית את הדברים שהם אומרים ולא לבטלם במידה והם לא תואמים את דעתך.

 

לקחת סיכון ולבחור

להחליט את מי מבן הילדים אתה ממנה ליורש לעסק, מי המועמד המוביל מבחינתך, היא החלטה לא פשוטה.

 

מי אוהב החלטות לא פשוטות? סביר שאף אחד,

אבל בחיים כמו בחיים, אנחנו לא תמיד מחפשים את הקל אלא את המתאים או הנכון. אולי זה ישמע מופרך אבל כשמציבים מראה בפני המועמד שלא נבחר, זו לעיתים יכולה להיות החלטה שדווקא תקל עליו.

 

אולי בהתחלה תהיה תחושה של חוסר נעימות כיוון שלא נבחר, אבל מי אמר שאם היה נבחר היה מצליח או היה מרגיש טוב עם עצמו.

מלבד זאת, אין זה אומר שהוא מחוץ לעסק, זה אומר שהוא לא מוביל ומנהל אבל בהחלט יכול להיות חלק מבעלי העסק ולהיות שותף בדירקטוריון של העסק. 

לסיכום, לבחור מועמד מבין הילדים להוביל את העסק זו משימה לא פשוטה אך לא בלתי אפשרית. בכל נקודת זמן כדאי להפעיל שיקולים שונים כדי לבחור את המועמד הראוי. בהצלחה!

 

בנוסף אולי תרצו לקרוא:

בנוסף אולי תרצו לקרוא:

הצטרפו לניוזלטר והתעדכנו בכל מה שקורה בעולם העסקים המשפחתיים