PEXELS

דף הבית > מרכז ידע > ניהול עסק משפחתי > איך תנהלו

כיצד תנהלו את העסק במשותף

עם אחיכם? 

קישור לכתבה כפי שפורסם בבלוג של בנק לאומי

בעלי עסקים רבים מכניסים את ילדיהם שבגרו לתוך העסק, אם כדי שישמש עבורם כמקור פרנסה או כדי להכשירם לרשת את העסק בהמשך הדרך. במקרים רבים נוכל למצוא בעסק אחד כמה אחים שעובדים בעסק. כשיש שיתוף פעולה קל יותר להוביל את העסק לצמיחה. אך כשיש ריבים ומתיחויות - הדרך לכישלון נסללת מהר מאד. חדוה יוסף, יועצת לעסקים משפחתיים, משתפת בטיפים מעשיים לאחים המנהלים עסק יחדיו.

 

אחים יכולים להיות מעצבנים. בעצם, הם ברוב המקרים מעצבנים. אבל חשוב לזכור שהם בשר מבשרנו. אחים עשויים לחלוק תכונות דומות (מראה, תכונות אופי, טעמים דומים), אבל בין כל צמד אחים ניתקל בשוני שעלול להביא ליריבויות, התנצחויות ותקיעות, מצד שני – שוני זה עשוי לסייע בהתפתחות האישית ולשמש כקרש קפיצה ביחסים. כל שצריך הוא לדעת ליהנות מהיתרונות שבשוני ולהכיל את החסרונות. הבחירה, כמעט תמיד – בידינו.

 

כיצד נשיג שותפות בין אחים בעסק?

שותפות בין אחים בעסק, כזו אשר תתפקד בהרמוניה, דורשת התחייבות למטרה משותפת, זו אשר גובשה כתהליך משותף בין האחים והובאה לידי ביטוי במסמך מגובש.

כדי להבהיר מהי המטרה המשותפת נדרש מענה לשאלות הבאות:

 

למה אנחנו רוצים להיות בעסק יחד?

מה הם הערכים המשותפים שלנו?

מהו החזון והמטרות הקשורים לעסק ולהצלחתו?

 

מציאת תשובות משותפות לשאלות הללו מאפשרת לאחים למצוא את קולם ומכשירה את הקרקע לתהליך קבלת החלטות המבוסס על שיתוף פעולה. ההצלחה של דור ההמשך בעסק תלויה ביכולתם להתמקד בחזון ארוך טווח ולא רק במטלות השוטפות. יתכן כי תהליך זה יתבטא גם באובדן האוטונומיה, כי החלטות צריכות להתקבל תוך שיתוף פעולה עם אחרים, אך כמו בכל שותפות משמעותית (לדוגמא: בנישואים), כדאי ויהיו חבריה מוכנים לוותר על חלק מהחופש האישי בעסק כדי להשיג את המטרה הגבוהה יותר  – שכן בסך הכול "השלם גדול מסך חלקיו".

 

כיצד מביאים כוחות משותפים אלו לידי ביטוי תוך שמירה על המשפחה והעסק?

 

חלוקת התפקידים

חלוקה ברורה, כתובה ומוסכמת של גבולות האחריות והסמכות של כל אחד מנושאי התפקידים יכולה להביא לעזר למניעת סכסוכים, אי נעימויות, כעסים, ונפילה של נושאים בין הכיסאות. לתפקיד אותו יישא בן המשפחה תתווסף הסכמה על גובה השכר לאותו התפקיד. לדוגמה: ישנם עסקים בהם השכר בין האחים שווה, אך יש כאלו אשר השכר שלהם מותאם לאופי התפקיד ולשכר המקובל במשק לאותו התפקיד.

 

ישיבות משותפות

מפגשים משותפים על בסיס שבועי או דו שבועי יסייעו לתקשורת ברורה, עדכונים שוטפים ויאפשרו קרבה, אכפתיות ותחושה של יחד. המפגשים הללו מהווים מפתח כדי למזער קונפליקטים עתידיים. פתיחות שמאפשרת "לשים דברים על השולחן" מאפשרת בסופו של דבר להקטין את הכעסים ולהגיע לפתרונות רלוונטים לעסק ולמשפחה.

 

מנגנון יישוב סכסוכים

למרות הרצון הטוב יתכן ולא תהיה הסכמה בנושאים שונים. במצב שכזה כדאי להסכים על אדם מהימן ומוסכם על ידי בני המשפחה, אשר יכול לאפשר קול אובייקטיבי בעת ישוב הסכסוכים – אחד ההורים, האחים, הדודים, חבר קרוב וכו'.

בנוסף אולי תרצו לקרוא:

מדריך ניהול עסק משפחתי במתנה!

כתבתי עבורכם את המדריך כללי זהב לניהול עסק משפחתי מצליח.

במדריך תמצאו המלצות מועילות וישימות, כללי זהבשייסייעו לכם לקדם את העסק המשפחתי שלכם צעד אחד קדימה. 

  • כלים פרקטיים היחודיים רק לעסקים משפחתיים.

  • כלים המשלבים בין המשפחה לעסק בצורה מיטבית.

  • אילו מכשולים עלולים להופיע כאשר דור ההמשך נכנס לעסק, ומה אפשר לעשות כדי להתגבר על כך.

  • ועוד המלצות רלוונטיות.

הצטרפו לניוזלטר והתעדכנו בכל מה שקורה בעולם העסקים המשפחתיים