Photo by André Bandarra on Unsplash

דף הבית  >  מרכז ידע  >  תקשורת וקונפליקטים > כיצד להציב

כיצד להציב גבולות בין המשפחה לעסק כאשר מנהלים עסק משפחתי?

אתם בטח שומעים את זה מדי פעם אצל ילדים: "עד כאן זה שלי ומכאן זה שלך" "זה החלק שלי וזה החלק שלך". אני אפילו זוכרת אותי כילדה מעבירה קו עיפרון די חזק ודי בנוקשות לאורך השולחן כדי להגדיר את הגבול מול מי שישב לידי, ואוי לו אם היה עובר אותו. הגדרתי חלוקה טריטוריאלית בצורה ברורה.

 

אז מה יש בו בקו הזה, בגבול הזה, שעזר לי ועוזר לנו? ובכן, בראש ובראשונה הגבול מגביל. הוא מגביל תנועה ואולי גם דיבור, אבל האם זה בהכרח שלילי? בהכרח לא, כי גבול נועד גם לשמור ולהגן עלינו כשאנחנו בתנועה.

אם בעסקים משפחתיים עסקינן, אז עסק משפחתי שמשלב בין עסק, משפחה וגם עובדים מבחוץ  כדאי לו לשמור על גבולות. גבולות של תפקידים, של הגדרות, של התנהגויות, של כללים. יש הרבה יתרונות למשפחה שעובדת יחד, אך סביבת עבודה ללא גבולות בין העסק למשפחה עלולה ליצור קונפליקטים ואי יעילות תפעולית ובכך לפגוע בשניהם. במאמר זה אתמקד בהמלצה לקביעת שלושה גבולות עיקריים על מנת להגן הן על המשפחה והן על העסק.

 

הגנה על זמן המשפחה

אב המשפחה של אחת המשפחות שפגשתי במושב בצפון אמר לי בקול סמכותי ש"אוי לו למי שידבר על העסק בארוחת יום שישי, גם בצהריים וגם בערב. אני רוצה שקט".

 

הפיתוי לחצות את גבולות המשפחה בזמן שהוא "נטו משפחה" הופך להיות אתגר מורכב כאשר שניים או יותר מבני המשפחה עובדים יחד בעסק המשפחתי. העסק יכול לחדור לכל היבט של החיים הפרטיים והמקצועיים ומכאן צריך לקבל החלטה, לא פשוטה לביצוע, ולשמור על זמן המשפחה. הגנה על הזמן הזה עשויה להיראות באופן שונה אצל משפחות. אין נוסחה אחת שמתאימה לכולם, אבל הנה כמה רעיונות שניתן לנסות:

 

 • לקבוע "לא לדבר על העסק" במהלך ארוחת הערב. אם יש ילדים נוספים במשפחה, לשאול אותם הרבה שאלות על היום שלהם או על נושאים אחרים שקשורים אליהם. מחקרים מוכיחים כי ארוחות משפחתיות הן הזמן הטוב ביותר להתעדכן ולבלות עם המשפחה.

 

 • אם אתם בני זוג שעובדים יחד בעסק, אפשר למשל להחליט כי ערב אחד במהלך השבוע יוקדש לבילוי משותף עם בן הזוג מבלי לדבר על העסק.

 

 • לצאת לחופשות משפחתיות משותפות שמאפשרות ל"אוורר את היחסים", אבל גם להיות עם המשפחה בזמנים מהנים ופתוחים ולא רק עסקיים ומקצועיים.

 

 • לצאת מדי פעם עם עוד אחד מהמשפחה שאיתו אתם עובדים בעסק. יציאה לכוס קפה, בירה, ארוחת צהריים משותפת, לבלות זמן איכות ביחד שלא בעסק.

 

הגנה על שלמות העסק

זה לא קל אבל הכרחי לעסק לקבוע סטנדרטים זהים בין בני משפחה לעומת עובדים שאינם בני משפחה. זה אולי נשמע מאוד הגיוני אבל בפועל יש נטיה לבני המשפחה להתעלם מכך והסטנדרטים לעובדים השונים לא תמיד זהים ("כי הוא הבן שלי..."). זה לא קורה מהתעלמות, או מרכרוכיות אלא כי האינסטינקט הטבעי שלנו הוא לשים את היחסים עם המשפחה במקום הראשון.

 

ניקח לדוגמא מצב שבו הבן שעובד בעסק מאחר באופן קבוע לעבודה, לא ממש נמצא כל כולו בעסק, ובנוסף לכל גם עוזב מוקדם. מה עושים? או אם אתם עדים לבן משפחה שלא מכבד עובד אחר, איך מגיבים? התשובה לא ברורה כל כך.

 • כאשר אנו מקיימים את הנחה שבה נוכחות הילד שלי בעסק חשובה יותר מהתנהלות העסק, אנחנו בעצם שמים חלק מהיחסים עם אנשים נוספים בעסק בסכנה. כדי להתגבר על כך ולהגן על היחסים ועל שלמות העסק, אנו יכולים להגדיר ציפיות של התנהגויות לבני משפחה. ציפיות כמו:

 1. זמנים של הגעה ועזיבה את העסק.

 2. מיהי הסמכות המקצועית מול כל עובד בעסק.

 3. כללי התנהגות בסיסיים לשיתוף פעולה מול לקוחות / ספקים / עובדים. העובדים שלא מהמשפחה נוטים להסתכל על דור ההמשך שנכנס לעסק, ואם זה מתנהג בצורה שאינה הולמת ואינה עסקית, נוצרת אווירה שעלולה לפגוע בעסק.

 • לקבוע מטרות ברורות ומדידות עבור כל בן משפחה העובד בעסק. מעבר להיותך "הבן של" אתה גם עובד בעסק. אם במשפחה לא מודדים את התפוקות שלך הרי שבעסק משפחתי יש מקום לבחון זאת. המדידה והצבת המטרות לא נועדה להכשיל ולא נועדה להוכיח כי אם לאתגר את בני המשפחה לעבוד בצורה טובה ואף להוכיח את עצמם.

 

 • לקבוע הנחיות לפתרון סכסוכים. עבודה משותפת עם בני משפחה מייצרת קונפליקטים. מה שלא נעשה, כנראה שאי אפשר לברוח מזה. לכן כדאי לקבוע מנגנונים לפתרון קונפליקטים כמו גישור או כל מנגנון אחר לפתרון סכסוכים.

 

 

קשרי גומלין

זה לא שווה לאבד קשרים במשפחה בגלל העסק, אנשים לעולם קודמים לכך. יחסיים בעיתיים במשפחה בגלל העסק היא בעיה נפוצה, אז מהם גבולות ההתנהלות האישית והבינאישית שאנחנו יכולים להגדיר מראש כדי להגן על היחסים המשפחתיים?

 • לא לרכל כי רכילות מכלה כל חלקה טובה. אומנם יש תחושה טובה בזמן שמרכלים אבל היא מכלה שטחים שלמים של קשרים עדינים וחשובים. לפעמים צריך פשוט להחזיק חזק כדי שזה לא יקרה.

 

 • להתעמת. ישנם מצבים שיכולים להוציא אותנו מהכלים אבל...אנחנו שותקים. כי זה משפחה, כי לא נעים, כי מרחמים על ההורים, כי צריך להיפגש ביום שישי כי..כי.. המשמעות היא שדוחים את הקץ ולא ממש מתמודדים עם הבעיה בעסק. להתעמת זה מפחיד כי אנחנו לא יודעים מה יהיה המחיר לעימות. מחיר כבד שכמדובר במשפחה הוא כואב. אבל דווקא כדי לשמור על היחסים בעסק ובמשפחה צריך ללמוד להתעמת עם מציאות מורכבת, להתעמת בצורה שמכבדת את הצד ההשני. להתעמת כן, לא להתלהם, ולבסוף להגיע לעמק השווה.

 

לסיכום, הגבולות בין המשפחה לעסק לעיתים קרובות מטושטשים. הבנת הסכנות של חציית גבולות אלה היא הצעד הראשון בהגנה הן על המשפחה והן על העסק.