דף הבית  >  מרכז ידע  >  תקשורת וקונפליקטים > חמשת הקונפליקטים העיקריים

חמשת הקונפליקטים העיקריים בעסקים משפחתיים

כאשר מספרים לך בני משפחה בעסק משפחתי כי "אצלנו הכול בסדר, יש הסכמה על הכול והכול טוב", יתכן, לא בטוח, שהם כנראה לא מספרים לך את כל האמת.

 

זה אך טבעי ואנושי לא להסכים עם אחרים, להתווכח לעיתים, ולהחליט שונה עבור עצמך. יכולת זו באה בנשימה אחת עם הרצון לשאת דעה משל עצמך, לדמיין ולתכנן עבור עצמך, להיות אופטימי או פסימי ולהתחכך עם הפוליטיקה העסקית או המשפחתית.

כאשר מדובר בעסק משפחתי, נפגשים במקום אחד תפיסות עולם ודעות של כל אחד מבני המשפחה, וזה כשלעצמו יכול להפוך את המפגש ללחוץ וצפוף.
 

 


למה חשוב שיהיו אנשים בעלי דעות שונות בעסק משפחתי

 

ההבדלים בין בני המשפחה יכולים לשמש לתועלת ומנוף בעסק משפחתי. כפי שקבוצת כדורסל לא יכולה לנצח רק משחקנים שהם סנטרים בלבד, כך עסק משפחתי לא יכול להצליח בהתבססו על אנשי יצור בלבד ללא השלמה של אנשי רכש כספים ומכירות.

 

יותר מכך, מחקרים מצאו שהעסק הוא יעיל ובעל פריון רב יותר כאשר הוא מעסיק אנשים שונים בעלי דעות שונות, כי אז הם מביאים זויות ראיה רבות לעסק ולא רק זוית ראיה אחת. 

עסק בעל זווית ראיה שוות וזהות לכולם לא יצליח בסופו של דבר להתמודד עם מורכבות של ניהול והישרדות עסקית. לא רק שצריך להקשיב ולשקול את דעתו של כל אחד אלא אף צריך לעודד ההבדלים בגישות.


הבדלי גישות בין אנשים מובילים בדרך כלל לחוסר הסכמה בולט, ואלה יכולים להוביל להרמת קול מעבר לרגיל. מאידך, יש אנרגטיות טובה כאשר מתווכחים וכאשר לא מסכימים. אנרגיה שגורמת לכל צד לפעמים גם לחשוב על מה שנאמר לו ולא רק להתבצר בעמדותיו. הפעולה הנבונה היא לתעל זאת כך שתצא בסופו של דבר החלטה שטובה לכולם.

ניתן לסכם עד כה כי ההבדלים בין בני המשפחה חשובים לקיומו של עסק משפחתי, הם מפרים אותו ושומרים על הימצאותו בשוק לאורך זמן. אבל ההבדלים האלו מובילים גם לקיום קונפליקטים, קונפליקטים אשר אם אינם נפתרים מיד יכולים אף להיות מונצחים לאורך זמן.

 

במאמר זה אני רוצה לדבר על חמשת המאפיינים העיקריים של סכסוכים משפחתיים בעסק משפחתי.
 

שליטה

שליטה נתפסת לרוב בעולם העסקי בהקשר חיובי, כזו שעוזרת לנהל את העסק בצורה יעילה רווחית וחוקית. השליטה מאפשרת ידיעה בתזרים הפיננסי, ברמות המלאים, בניהול עובדים ובעצם בניהול העסק עצמו.

 

בעסקים משפחתיים מקבלת השליטה משמעות נוספת, משמעות שבה בעל כוח במשפחה שולט על פעולותיהם של בני המשפחה האחרים.

 

לעיתים ההורים לא סומכים על יכולות הילדים שלהם ועל מחויבותם של אלה לעסק. הורים אלו ישימו את ילדיהם בתפקידי מפתח אבל את כל ההחלטות החשובות יחליטו בעצמם.

 

ישנם הורים שכה חוששים לעתידם האישי ולכן לא יעודדו את העברת העסק לדור ההמשך. כך יוצא שאף יורש לא מוכשר למלא את מקומם. אם קיים כבר "יורש" והם עדיין נוכחים בעסק הרי שעלול להיווצר מצב של שליטה כפולה עבור העובדים הקיימים, שני בוסים על אותו עובד. מצב זה מייצר קונפליקט, קונפליקט על השליטה והניהול של העסק.

הפתרון המוצע הוא יצירת הסכמים וגבולות אחריות המגובים במסמכים המסבירים תפקידו של כל אחד, סמכויותיו ומרחב פעולתו.
 


גמול כספי

גמול כספי הוא התגמול הכולל בתוכו את השכר, את הבונוסים, הטבות כספיות שונות וכן את החלק היחסי בסך מניות החברה.

 

הקונפליקט בעסקים משפחתיים בהקשר לסוגיה זו מתבטא לרוב בהתאמה בין גובה הסכום לבין התמורה שהעסק מקבל משירותיו של בן המשפחה. נושא זה יכול להקצין כאשר בני זוג מחוץ לעסק מתחילים להתערב, לדוגמא:

"מדוע לאח שלך יש מכונית מרצדס על חשבון העסק כאשר העסק יכול להרשות לעצמו רק סובארו?"

 

או

 

"מדוע יש לכם שכר שווה כאשר אחותך לא תורמת בכלום?"

 

כאשר לא ניתן מענה הגיוני ומניח את הדעת אז המצב יכול להוביל להסלמה וסכסוך בין המשפחות.

 

עניין נוסף קשור לבני המשפחה העובדים בעסק לעומת אלו אשר מחוצה לו. אלו אשר בתוך העסק טוענים כי להם מגיעות הטבות רבות יותר בגין המאמץ, הטבות כמו: שכר, רכב, בונוסים, הרי אחרי הכול הם אלו ששומרים על העסק כדי שלשאר בני המשפחה יהיה ביטחון כלכלי.

 

הפתרון למצב זה הוא הטבות כספיות לפי ביצועים בעסק. זאת אומרת בעלי תפקיד ניהולי בכיר יקבלו שכר גבוה יותר מבעלי תפקיד ביצועי שאינו ניהולי וכו', מכאן שלא מומלץ כי תהיינה רמות שכר זהות.

כמו כן, מומלץ כי תהיה התאמה כלשהי בין רמת השכר שמקבל בין המשפחה לבין רמת השכר המקובלת במשק.
 


תחרותיות

תחרותיות מהווה, בסך הכל, אבן חשובה להתפתחות בעסק אך מהווה גם קונפליקט בעסק משפחתי.

עסק צריך להיות תחרותי ולהתייעל כל הזמן כדי להתקיים בשוק. עסק מצליח רק בזכות העובדה שהוא לוקח את המוחות הכי טובים כדי להצעיד את העסק.

לעומת זאת, משפחה אמורה לתמוך ולעודד את בני ביתה. היא אמורה לחבור יחד כדי לשמור על המשפחה וליצור המשכיות.

 

בפועל, כאשר משלבים בין עסקים למשפחה עלולה להיווצר תחרות פנימית כזו אשר תגרום ליריבות. התחרות יכולה לבוא לידי ביטוי בין האחים, בני דור ההמשך, אך גם קיימת תחרות בין הדורות, בין דור ההורים לדור הבנים. דור ההמשך לעולם ירצה להוכיח כי הם יכולים להצליח בעסק בדרך ששונה משל המייסדים, בדרך הייחודית להם.

 

הפתרון במצב כזה הוא יצירת כללים בעסק אשר ישימו את מטרת העסק כחשובה ביותר ורק לאחר מכן את הפרטים ואת רצונותיהם האישיים.

בני המשפחה צריכים לשרת את העסק כדי שזה יצליח ורק לאחר מכן העסק ישרת את האינטרסים האישיים שלהם.

הפתרון יכול לבוא בדמותה של כתיבת אמנה משפחתית.
 


חוסר בהירות

חוסר בהירות היא סיבה נוספת לקיומם של קונפליקטים בעסקים משפחתיים ומתבטאת בחוסר בהירות ובלבול ביחס להגדרת תפקידים, יחסים בין העובדים בעסק, תקוות שונות שאינן מוגדרות מול ציפיות וצרכים שונים.

 

הקונפליקט נוצר לרוב כאשר התקשורת היא דלה ואין שקיפות אמיתית. לדוגמא, כאשר ההורים לא משתפים בכוונתם האמיתית לגבי המשכיות העסק או כאשר בני דור ההמשך לא מוכנים לשתף האם בכוונתם להמשיך בעסק או לא.

 

בשני המקרים נמנעת אמירת האמת.

 

שמירה על עמימות היא סוג של שליטה בבני המשפחה האחרים וזו יכולה ליצור קונפליקט. הקונפליקט נוצר מתקשורת דלה ומעצם העובדה שאף אחד לא באמת מבין את צרכיו של השני. אנחנו כבני אנוש פוחדים מהלא ברור והלא מובן, וכשזה קורה אנחנו בדרך כלל תוקפים. זהו שורש הקונפליקט.

 

הפתרון הוא חלוקת תפקידים ברורה וגם תקשורת זורמת תמידית. יצירת המשכיות עסקית ברורה, ידיעה ברורה מי בעצם הולך להיות היורש של העסק.
 


בלתי נסלח

לעיתים קונפליקטים נוצרים על "חטאי העבר", חטאים בלתי נסלחים עבור חלק מבני המשפחה.

אלו יכולים להיות התנהגויות מהעבר הרחוק שאף לא זוכרים אותם בבירור אך הרושם שהוטבע נותר.

 

העניין במצבים שכאלו שאין למידה והסתכלות מחודשת כדי לשאול האם נוצר מאז ועד היום שינוי אלא "נעזרים" בחוויה הרחוקה ומטביעים דעה.

 

כאשר מזהים כי זהו המצב אזי מומלץ כפתרון אפשר וכדאי לעבוד עם אנשי מקצוע כמו מטפלים משפחתיים, יועצים משפחתיים. אלו יכולים לזהות את הגורמים האמיתים העמוקים לקונפליקט ולטפל ברגש שטמון במשפחה.לסיכום, הצלחת עסק בכלל ועסק משפחתי בפרט תלויה רבות באחריות שכל אחד נושא לתפקידו לסמכויותיו וגם להתנהגותו בתוך העסק. ניתן לומר בוודאות כי אם כל אחד מבני המשפחה ייקח אחריות על מקומו בקונפליקטים הקיימים הרי שזה יכול להיפתר מהר יותר משחושבים.   
 

בנוסף אולי תרצו לקרוא:

הצטרפו לניוזלטר והתעדכנו בכל מה שקורה בעולם העסקים המשפחתיים