Kayaking

דף הבית  >  מאמרים  >  תקשורת וקונפליקטים > עסק משפחתי

עסק משפחתי: כיצד יכולה המשפחה להתפתח כצוות?

למידה משותפת כיצד להתפתח יחד, כמשפחה, היא לב ליבה של המשכיות העסק. עם זאת, עבור משפחות רבות למידה זו אינה באה באופן טבעי. ניקח לצורך הדוגמא את משפחת לוי (שם בדוי). עידו וגליה חלמו תמיד כי העסק שירשו מההוריו של עידו יישאר בידי המשפחה. הם קיוו ששלושת ילדיהם, למרות אישיותם השונה, יהיו ביחד צוות יציב, שילמד יגדל ויבנה את העסק על גבי ההצלחה של שני הדורות הקודמים.

 

שלושים שנה לאחר מכן, בעת פרישתם מהעסק, הפכו ילדיהם לבעלים שווים אך מתקשים להיות יעילים כצוות. כשנשאלו מהו האתגר לעבודה ביחד, הם ענו כי קיים קושי והוא טמון בעובדה שכולם שונים כל כך דבר שמקשה על התקשורת האחד עם השני. כילדים לימדו אותם "לשמור על שלום המשפחה", אך כעת, כמבוגרים, הם רואים את השוני בדפוסי התקשורת וזה מקשה על ההתנהלות היומיומית. כולם כאחד אמצו את דפוס ההימנעות כדי לא "לנדנד את הסירה" ולשמור על שקט יחסי, אך כאשר הדבר אינו אפשרי מופיע הדפוס השני - האשמה והתגוננות - בדרך זו כולם נסגרים ונסוגים לפינותיהם מבלי לקבל החלטות בעניינים שלפניהם.

 

המציאות הכלכלית משתנה כל הזמן וזו גרמה להעלאת הצורך אצל האחים להתאים את עצמם לאסטרטגיה עסקית שונה. מכיוון שקיימת שאיפה להרחבת העסק, התעורר הצורך לנהל דיונים כיצד לשנות את האסטרטגיה העסקית כתגובה לסביבה כלכלית משתנה. האחים זיהו כי הם לא רוצים ליפול ל"מערבולת הרגילה" של דפוסי תקשורת לא יעילים, כאלו אשר נוטים להיתקע, והבינו כי הם זקוקים לעזרה.

 

תהליך האבחון

במסגרת תהליך האבחון והכרת העסק לעומקו נבדקו הסכמי בעלות, מבנה ארגוני ומסמכים עסקיים חשובים אחרים. התקיימו שיחות עומק עם כל אחד מהם בהקשר לדינמיקה המשפחתית, ההיסטוריה של המשפחה והעסק וכן בחינת המצב הנוכחי של כל אחד מהם. כל אח הודה על רצונו לקרבה מחודשת במערכות היחסים המשפחתיות וכן ציין את מחויבותם לעסק ואת רצונם באסטרטגיית צמיחה מחודשת בעסק. שתי מטרות אלה עלו כנושאים עיקריים עליהם הסכימו כולם.

 

האתגר: עבודת צוות

למרות היותם של האחים משכילים, מקצועיים בתחומם והשתתפו בעבר בסדנאות למנהיגות ותקשורת, הם התקשו לעבוד כצוות אשר יוביל את העסק. האחים כיחידים נחשבו כאנשי ביצוע טובים אך כצוות תפקדו באופן פחות טוב. עובדה זו אינה מפתיעה. כאשר אנשים משיגים רמות גבוהות של הצלחה אישית, הם לרוב מתבצרים בדרכים היחודיות להם וקשה להם לשתף פעולה המחייבת דרכים אחרות. נטייה זו יכולה לפעמים לגרום להם לפעול על פי נקודת מבט אישית ולא להיות מוכנים "לשתף פעולה" עם אחרים כדי להשיג מטרה קולקטיבית. זה נפוץ במיוחד בעסקים משפחתיים בשלב שבו האחים, בני דור ההמשך, מקבלים את הניהול והבעלות על העסק המשפחתי. זהו בעצם מעבר ממקבל החלטות אחד (המייסד לדוגמא) לצוות משפחתי של מקבלי החלטות, האחים לדוגמא, צוות אשר נדרש לשתף פעולה ולקבל החלטות יחד.

 

למידה לאורך ולרוחב

לכל בעל עסק קיים מסע צמיחה אישי ומאתגר המלווה אותו בעת צמיחתו של העסק. מרבית היזמים יסכימו כי אינך יכול להצמיח עסק מבלי לגדול ולצמוח בעצמך. במקביל, כאשר עסק משפחתי מתפתח והאחריות עוברת לידי האחים (דור שני) או לבני הדודים (דור שלישי), נוצרות מערכות מורכבות יותר של שליטה ואחריות משותפות הדורשות למידה והתפתחות עצמית אבל גם למידה רוחבית ויצירת קשרים עם הצוות. בעלות האחים על העסק היא הראשונה הדורשת גישה ממשית לשיתוף פעולה בקבלת החלטות. האחים, ולאחריהם גם בני הדודים, צריכים לפתח כישורי תקשורת כדי לעבוד יחד כצוות. רבים מצביעים על מעבר זה כאתגר קשה בחיי העסק בבעלות משפחתית והם אינם טועים.

 

מחקרים בתחום הראו כי "משפחתיות" היא זו ש"שוברת" את העסק המשפחתי. המושג משפחתיות מתייחס לקשרים המשפחתיים, ולפעמים המסועפים שקיימים בכל משפחה. זה נכון בכל עסק משפחתי, בין אם העסק הוא בדור השני או השביעי. כדי לתמוך במשפחות, הלמידה והצמיחה חייבות להיות אנכיות (אינדיבידואליות) ורוחביות (במערכת המשפחתית עצמה). זו הדרך היחידה להגדיל באופן מעשי את יכולת המשפחה לנהל את הדינמיקה המשפחתית ולבנות את האמון הדרוש כדי להתקדם ביחד.

 

ניקח כדוגמה את הרצון להעצים את כישורי המנהיגות של היורש לקראת קבלת אחריות והשפעה בעסק המשפחתי. אימון (coaching) היורש וחיזוק כישוריו האישיים הם רק חצי מהעבודה, המחצית החשובה לא פחות היא פיתוח מערכות היחסים של היורש כאיש צוות. אימון ליחסים בונה את האמון והתקשורת הפתוחה הנדרשת ליורש כדי להיפתח וללמוד "לרקוד ביחד" עם בני משפחה נוספים או עם עובדים אחרים.

 

ניתן לומר די בהכללה כי כל מערכות היחסים נמצאות במצב של שינוי והתהוות והן בתהליך תמידי ויצירתי לדברים חדשים. למידה פרטנית - אישית ולמידה משפחתית מהווים פרדוקס מעניין כיוון שאף אחד מהם אינו חשוב יותר מהשני ושניהם תומכים זה בזה. ככל שהפרט לומד ומתפתח יותר, כך הוא נדרש יותר לתמוך במערכות היחסים המשפחתיות. ככל שהיחסים המשפחתיים מתרחבים ומתפתחים, קיימת הזדמנות גדולה יותר לאנשים ללמוד אחד מהשני ולצמוח באופן אישי גם כן.

 

כיצד נוכל ללמוד לשתף פעולה בצורה מעשית?

כדי להסביר זאת נחזור לדוגמה הראשונה בה התחלתי.

השלב הראשון בתהליך עם האחים היה להתחייב לפגישות קבועות כצוות. הם הפסיקו להתכנס רק פעם ברבעון כפי שהיה עד כה והתחילו להיפגש פעם בשבועיים באופן קבוע. התדירות המוגברת של פגישות אלה סיפקה מבנה והמשכיות טובים ואפשרה להם להישאר מעורבים בדיאלוגים שהיו צריכים להתקיים.

בשלב השני החלה המשפחה בתהליך ההגדרה ליעדי הצמיחה. זה לא הפתיע שדפוסים ישנים של תקשורת הניתנים לחיזוי החלו להתגלות. הפעם, בשלב זה לעומת השנים הקודמות, במקום שהשיחה תסתיים בגציי אש, הואטו הפגישות כדי להפנות את תשומת הלב למתרחש באותו הרגע. ניתן היה לראות כיצד ה"רעל" בתקשורת מופיע וכיצד הוא משפיע על מערכת היחסים. שימת דגש הושמה על תקשורת הכוללת אשמה, ביקורת וההגנה ביניהם, וכיצד הם יכולים לנהל במקומם דיונים חיוביים ופרודוקטיביים יותר.

 

לאט לאט השתחררה המועקה והם היו מסוגלים לנהל שיח וגם להרגיש מספיק בטוחים בינהם. הם יצרו מרחב משותף מלא אמפתיה. כל אח שיקף בפני אחיו מה קורה באותו רגע בתוכו. חשיפה זו  השפיעה על התקשורת ביניהם. המודעות האישית והכללית השתנתה וכך גם יכולתם לבחור להגיב זה לזה בצורה חדשה ולא באוטומט המוכר להם.

 

למידה משותפת העניקה לאחים גישה לשפה משותפת חדשה וחוויה משותפת שהביאה הערכה חדשה זה לזה והעמקה רבה יותר ביחסים שלהם. על ידי האטה, התבוננות במתרחש ולמידת מושגים חדשים ומיומנויות יחסים יחד, הם העלו במהירות את יכולתם להתאים את יעדי הצמיחה לחברה באופן פרודוקטיבי ומספק יותר. כל משפחה יכולה לרכוש את הכישורים שלמדו האחים ביחד. הרמוניה ויכולת התאמה גדולה יותר הם בהישג יד למשפחות שמסוגלות להעלות את המודעות ולעבור מלהיות משפחה תקועה ל"משפחה לומדת".

 

בנוסף אולי תרצו לקרוא:

בנוסף אולי תרצו לקרוא:

הצטרפו לניוזלטר והתעדכנו בכל מה שקורה בעולם העסקים המשפחתיים