דף הבית  >  מרכז ידע  >  ניהול עסק משפחתי> 4 אפשרויות

Photo by rawpixel.com on Unsplash

4 אפשרויות עיקריות לתגמול עובדים בעסק משפחתי

בעולם העסקים הקטנים נמצא כי עסק בבעלות משפחתית הוא בדרך כלל גם מי שרוב עובדיו הם משפחה, אבל זה לא יהיה יוצא דופן אם נמצא גם עובדים שאינם מהמשפחה. בשוק התחרותי של היום, עסקים בבעלות משפחתית מודעים לאופן שבו כישרון לא משפחתי יכול להועיל לעסק שלהם. מה גם שלא כל בני המשפחה רוצים או יכולים לשאת את התפקידים להם נחוץ העסק.

 

אם כן, מהם היתרונות בהעסקת עובד שאינו מהמשפחה?

מעבר לעובדה שהם ממלאים תפקידים שנחוצים לעסק שבני המשפחה לא יכולים למלא, הם גם מביאים איזון לעסק, הם מביאים את היכולת להסתכל על העסק מעמדה פחות רגשית מאשר בני המשפחה. רגשות בעסק משפחתי הם חלק מהעיסקה של עבודה עם המשפחה ולפעמים קיים קושי להפריד בין השניים. עובדים שאינם מהמשפחה מעורבים פחות מבחינה רגשית עם בני המשפחה, אין להם עבר משותף וכעסים מהעבר, דבר שמאפשר להם לעבוד בעסק בצורה יותר חלקה. במצבים של מחלוקות בין בני המשפחה הם יכולים להיות גם אבן מאזנת אשר תסייע בפתרון המחלוקת.

לתת להם להרגיש שהם חלק מהמשפחה

אחת ההמלצות כאשר מדובר בעובדים בכירים היא למשוך ולשמור עובדים בכירים על ידי מעורבותם בהחלטות חשובות בעסק. מעורבותם ללא חייבת להיות בתחומים ששייכים לתפקיד הישיר שלהם אלא מעורבות שמאפשרת להם לקחת חלק בהחלטות חשובות של העסק. לדוגמא, אם עובדת שכירה משמשת כמנהלת חשבונות ראשית של החברה, אפשר להזמין אותה לקחת חלק במשא ומתן עם הספקים הראשיים של העסק ולהשתתף בהחלטות החשובות בנושא. או אם מנהל היצור הוא עובד שלא מהמשפחה, אפשר להזמין אותו לישיבה בדבר אריזה של המוצר, צורתה וכו למרות שאין הוא קשור באופן ישיר לנושא.

 

תגמול העובדים

מציאת הדרך הנכונה לתגמול העובדים ולשמירה על נאמנותם היא משימה מאתגרת ולעיתים בעלת חשיבות קריטית, אמנה מספר אפשרויות:

מניות. במקרים מסוימים זה עשוי להיות מתן נתח מבעלות העסק לעובד שאינו משפחה, במיוחד אם קיימת כוונה למכור את העסק למישהו אחר במועד מאוחר יותר או להביא משקיעים נוספים כאמצעי לגיוס הון. הערך של כל חברה סובב סביב כוחו ויציבותו הנתפסים של צוות הניהול, אם עובדים שאינם בני משפחה תופסים משרות ניהול בכירות, זהו מהלך אפשרי כי הם קשורים לחברה עם הון עצמי או אופציות להון עצמי.

כמובן, ישנן משפחות שאין להם עניין לתת מניות לזרים, לכן במקרה זה, תגמול עובדים שאינם מהמשפחה יהיה יצירתי יותר כאשר הגישה הנכונה יכולה להשתנות ממצב אחד למשנהו.

 

תוכנית בונוס. אפשר להציע לעובדים שאינם בני משפחה תוכנית לשיתוף רווחים ולבונוסים שנתיים שיכולה להתאים לאינטרסים האישיים שלהם. הכוונה למתן בונוסים המחושבת על בסיס שנתי כחלק מהפעילות האישית שלהם (מכירות לדוגמא) או הפעילות של כל העסק (רווחי העסק בסוף שנה).

 

תוכנית קידום. ניתן לבנות תוכנית קידום אישית לעובד אשר מאפשרת לו אופק צמיחה בעסק מעבר לתפקיד אותו הוא ממלא כיום. כמובן שההתפתחות בעסק מותנת בהוכחת תוצאות מותאמת אך ככלל יכולה תוכנית זו להבטיח לו שהקידום אינו שייך רק לבני המשפחה אלא גם לעובדים מחוץ למשפחה.

 

תוכניות פרישה. דרכים אחרות לתגמל ולשמר עובדי מפתח שאינם משפחה יכולה לכלול הטבות  המציעות מחסום גבוה ליציאה כגון תוכניות פרישה וביטוח חיים שונים או בונוסים הקשורים בהישגי העסק על פי אבני דרך שנקבעו מראש (סכום X אחרי 5 שנים / 10 שנים / 15 שנים וכו). אם העסק עובד על פרויקטים שונים וישנה מעורבות של העובד בפרויקט ספציפי באופן עצמאי, אפשר להציע לעובד בעלות חלקית במיזם זה.

 

לסיכום, עובדים שאינם מהמשפחה חשובים לאיזון של העסק ותורמים רבות להצלחתו לכן כדאי לשמור עליהם כדי שלא יעזבו את העסק.

 

הצטרפו לניוזלטר והתעדכנו בכל מה שקורה בעולם העסקים המשפחתיים