דף הבית  >  מרכז ידע  >  ניהול עסק משפחתי > כיצד להתנהל ברגעי

כיצד להתנהל ברגעי משבר

בעסק המשפחתי?

רגעי משבר הם חלק מחיינו, לפעמים אפשר לצפות אותם ולהתכונן בהתאם אבל לפעמים הם באים די בהפתעה, כשאנחנו בעצם לא כל כך מוכנים אליהם. ברור לכל מי שמנהל עסק משפחתי שזהו חלק אינטגרלי מהתנהלות עסקית על אף ההשפעה של זמנים אלו על החיים האישיים.

זמנים אלו יכולים לעורר אצלנו תחושות של אי נוחות, חוסר סבלנות, פחד וחרדות אבל בעיקר את השאלות שעולות כמו,

"כיצד אפשר לצאת מזה?"  או

"מה יכול להוציא אותנו מהמקום הלא ברור שכרגע אנו נמצאים בו?"

כאן אני רוצה להוסיף מילה על "לא ברור" לפני שאני ממשיכה.

 

למקום הזה יש הרבה גוונים, יש כאלה שרואים זאת בצורה של כאוס מוחלט, אין תקוה ומפה רק רע יכול לקרות אבל יש שרואים זאת כהזדמנות לשינוי, הזדמנות למשהו טוב יותר מקודם.

רגעי משבר הם רגעים משתקים, אלו אותם מצבי שבהם לא ממש רואים את התקווה ולא רואים כיצד אפשר לצאת למקום טוב אחר. אנחנו נמצאים בעידן שבו "נדרשת" מאתנו התקדמות מהירה כל הזמן, מעין תחושה של רכבת מהירה שאין בה עצירות או האטה של הקצב, אבל האמת שזה לא כל כך מדויק ונכון. יש זמנים שהתקדמות מהירה רק גורמת לעסק להתדרדר עמוק יותר.

 

אז מה מומלץ לעשות?

לעצור

לנסות להבין בצורה הכי אמיתית, תוך סיעור מוחות אם אנשים שקשורים לעסק כיצד הגיע העסק למצב של משבר, מה בהתנהלות העסקית הוביל אותו לכך. בלי להאשים אף אחד, מבלי לתלות אשמה על איש אחד, אלא לבחון את ההתנהלות ולהבין שרק שינוי הדרך תוציא אותכם מהמצב הזה. 

תכנון

כדי לחזור לדרך המלך מומלץ לבנות תוכנית ששונה מהדרך שבה התנהלתם עד כה, כי מה שעבד עד עכשיו הוביל אותכם לדרך שאינה טובה לכם ולכן צריך לפעול אחרת.

 

זה קשה לפעול בשונה מההרגלים שלנו אבל לפעמים אין ברירה צריך להסתגל לכך.

תוכנית טובה והצמדות לתוכנית תאפשר לכל מי שמעורב קו ברור לשינוי.

לדוגמא, אם השוק בישראל למוצר שלכם קרס ולא צפיתם זאת, לעומת זאת, קיים שוק גדול ועצום בחו"ל הרי שהפעילות בחו"ל יכולה להפחיד ולהרתיע (שפה, התנהלות במיילים, שעות שונות, אנשים חדשים, תרבות אחרת וכו וכו) אולם אם פועלים על פי תוכנית סדורה, הרבה יותר קל להתגבר על הפחד והחשש מאשר במצבים בהם אין תוכנית.

בקרה

לבדוק בכל תקופת זמן (חודש-חודשיים) האם הפעילות מתקדמת, האם רואים אור בקצה המנהרה, האם יש צורך לשנות שוב או להמשיך בתוכנית המקורית.

לסיכום, כולנו עוברים רגעי משבר כאלו ואחרים, אם בחיים האישיים או העסקיים. לא צריך להתייאש. אם הגיע אליה המשבר יש בכוחך גם לצאת ממנו, לפעמים צריך רק פשוט לחשוב אחרת והרעיונות יגיעו. בהצלחה.​​​​

בנוסף אולי תרצו לקרוא:

מדריך ניהול עסק משפחתי במתנה!

כתבתי עבורכם את המדריך כללי זהב לניהול עסק משפחתי מצליח.

במדריך תמצאו המלצות מועילות וישימות, כללי זהבשייסייעו לכם לקדם את העסק המשפחתי שלכם צעד אחד קדימה. 

  • כלים פרקטיים היחודיים רק לעסקים משפחתיים.

  • כלים המשלבים בין המשפחה לעסק בצורה מיטבית.

  • אילו מכשולים עלולים להופיע כאשר דור ההמשך נכנס לעסק, ומה אפשר לעשות כדי להתגבר על כך.

  • ועוד המלצות רלוונטיות.

הצטרפו לניוזלטר והתעדכנו בכל מה שקורה בעולם העסקים המשפחתיים