דף הבית  >  מרכז ידע  >  ניהול עסק משפחתי > 14 דברים

14 דברים שכנראה ישתנו בזמן הקרוב

בעקבות הקורונה

המצב החדש שאליו נקלע העולם שם בבת אחת את ההרגלים של כולנו בסימני שאלה. אף אחד לא הכין אותנו למגיפה הזו. לא היה זמן להסתגלות. למרות אפקט ההפתעה ובהנחה שאנחנו בתחילתו של הסוף, אפשר לומר כי זו מתכוונת להישאר כאן במינונים נמוכים וכבר משפיעה על החיים של כולנו. אז מה הולך, לדעתי, להשתנות בזמן הקצר וגם בטווח הארוך:

 

1. פחות אנשים יחליפו עבודה בכל תקופה קצרה (בעיקר מכוון למי שנולד בדור Y ו Z). עם כל הכבוד לדורות הצעירים בעלי תפיסה דינמית, יותר אנשים יעריכו את העבודה שכבר יש להם בידיים, לאו דוקא בגלל השכר אלא בגלל האנשים והחברה.

 

2. משפחה תהפוך לחלק מרכזי יותר בחיינו. ניפגש יותר עם ההורים ונעריך אותם יותר מבעבר.

 

3. בני המשפחה "יגלו" עם אלו מבני המשפחה הם צריכים לחזק את הקשר ו"לעבוד" עליו. לא כדאי לטייח דברים מתחת לשטיח, מגיע יום והם צצים במלוא העוצמה.

 

4. נהיה יותר צנועים בהוצאות אישיות כמו בגדים, מתנות, טיולים לחו"ל. נהיה שקולים יותר בהוצאות ובבילויים.

 

5. יותר אנשים ישמרו על איזון בריא בין משפחה לעבודה. ישקיעו יותר בהורים, בבני הזוג ובילדים ופחות שעות מרובות במקום העבודה.

 

6. יותר עסקים יהפכו לדיגיטלים, ימכרו שירותים באונליין. כבר היום קיימת דרישה מואצת להקמת אתרי אינטרנט ודפי פייסבוק עבור אלו שלא החזיקו בכך קודם לכן.

 

7. עבודות מחקר כאורך הגלות נכתבו על יתרונות וחסרונות של העבודה מהבית, בעד ונגד. לעסקים רבים היה קושי לאפשר את זה מסיבות שונות. ואז ביום בהיר אחד זו הפכה לעובדה. אני מניחה שרובנו נחזור לעבוד במקום העבודה אבל יותר עסקים יאפשרו עבודה חלקית מהבית, ההתנגדות לכך תפחת.

 

8. ישנם הנרתעים משימוש בטכנולוגיה, גם היום. בעיקר אלו המעדיפים את המפגש האנושי והחם. הצורך במפגשים אנושים לא יפסק לעולם, זה MUST, אבל מוצרים טכנולוגים המאפשרים פגישות וחוסכים נסיעות וגם טיסות בין מדינות יקרו מעתה בתדירות גבוהה יותר.

9. יותר עסקים יבצעו רכישות מיצור מקומי כדי לעודד את המשק הישראלי, כך גם במקומות אחרים בעולם.

10. בעלי עסקים יבחינו בצורה ברורה יותר מי נותן ערך לעסק ומי פחות.

 

11. בגלל שינויים בהכנסות ובהוצאות יווצר לחץ חזק בעסק להתייעלות. תחומים ש"שאבו" כסף מבלי לתת תמורה הולמת יחתכו במהרה. המשבר הנוכחי יחייב התייעלות בעסק וישים סימני שאלה לכל אותם תשלומים קבועים שלא ברורה תרומתם.

נקודות הקשורות בניהול עסק משפחתי

12. בני דור ההמשך יבינו יותר את ההורים שלא משחררים כסף בקלות. אין כאן המלצה לחיסכון כספי על חשבון השקעות או רכישות, אלא שחשיבה שנייה ושלישית על כל הוצאה תוך שמירה על הכסף מתגלה בשעת משבר כרעיון לא רע בכלל.

 

13. יותר הורים יעריכו את הילדים. ההורים מביאים ניסיון עסקי ומקצועי המבוסס על העבר. הילדים מביאים רעיונות שמעודכנים לזמננו בקלות רבה יותר. יתכן כי העסק זקוק בזמנים אלו לנסות תחומים חדשים ולזנוח את מה שעבד בעבר.

14. יש ילדים שלא מצטרפים לעסק כי אין להם רצון להיות תחת "המטריה של ההורים" מבלי לקבל את המקום היחודי להם בעסק. המציאות המאתגרת הזו פותחת פתח ליזמות ממקום פחות מוכר שתוכל לשלב גם את אלו שלא מצאו מקום בעסק קודם לכן.

בהצלחה!

בנוסף אולי תרצו לקרוא:

מדריך ניהול עסק משפחתי במתנה!

כתבתי עבורכם את המדריך כללי זהב לניהול עסק משפחתי מצליח.

במדריך תמצאו המלצות מועילות וישימות, כללי זהבשייסייעו לכם לקדם את העסק המשפחתי שלכם צעד אחד קדימה. 

  • כלים פרקטיים היחודיים רק לעסקים משפחתיים.

  • כלים המשלבים בין המשפחה לעסק בצורה מיטבית.

  • אילו מכשולים עלולים להופיע כאשר דור ההמשך נכנס לעסק, ומה אפשר לעשות כדי להתגבר על כך.

  • ועוד המלצות רלוונטיות.

בנוסף אולי תרצו לקרוא:

הצטרפו לניוזלטר והתעדכנו בכל מה שקורה בעולם העסקים המשפחתיים