PIXABAY

דף הבית  >  מרכז ידע >  ניהול עסק משפחתי  > כיצד תפעלו 

כיצד תפעלו כאשר אחיכם לא

מתאים לעסק המשפחתי?

אנחנו מכירים בעולמנו סגנונות שונים של עסקים משפחתיים ובכל זאת ניתן לצמצם זאת לשני מאפיינים עיקריים: כאלו אשר המשפחה ראשונה בחשיבותה לפני העסק וכאלו אשר העסק קודם למשפחה. לכל מאפיין שכזה יש יתרונות וחסרונות ואין מצב אחד עדיף על משנהו. קביעת הסגנון הנבחר תלויה במשפחה ובתרבות המשפחתית שלה. במצב בו העסק קודם למשפחה סיכוי סביר כי נמצא את בני המשפחה אשר מתאימים באופן מקצועי לעסק בעוד שבעסקים משפחתיים בהם המשפחה קודמת לעסק נוכל למצוא גם אחים שפחות מתאימים לעבודה בעסק.

מי קבע שהם לא מתאימים לעבוד בעסק המשפחתי?

לפעמים אני פוגשת אנשי רוח ואומנות שעובדים בעסק משפחתי ליצור דיזות למכונות, או מטפלים הוליסטיים אשר עובדים בחנות לממכר מוצרי בית. על פניו נראה שאין קשר בין המהות שלהם, בין נטיית ליבם לבין מקום עבודתם. האם הקביעה שלי נכונה? האם הם באמת לא מתאימים? לא בטוח! לעיתים אנשים לא מכירים את מגוון הכישורים שחבויים בתוכם או לא מעוניינים להביא לידי ביטוי את כל כישוריהם בעסק. כך יתכן שאנשי האמנות הם גם אנשי מכירות טובים, או המטפלת ההוליסטית היא גם בעלת יכולת עשיה, בניה או כפי שאנחנו מכנים זאת כבעלת "ידיים טובות". כך שאין לחרוץ באופן חד משמעי שאין הם מתאימים לעסק.

למה ה"לא מתאימים" עובדים בעסק המשפחתי?

אפתח ואומר שכל מקרה צריך להיבחן לגופו ושלל הסיבות לכך שאנשים אלו בכל זאת עובדים בעסק המשפחתי הוא כמספר האנשים עצמם. אך אתמקד לצורך המאמר במספר נקודות עיקריות:

א. העסק נתפס בעינהם כחממה, מקום מוכר, עוטף וחם. האנשים החשובים בעסק מוכרים ולא מאיימים ובמצב כזה המוכר הוא הדבר הטוב עבורם כאשר ה"חוץ" הוא ג'ונגל לא מוכר ומפחיד.

ב. הם תורמים לעסק בצורה כלשהי ותרומה זו נחשבת בעינהם כחשובה מאוד, לעיתים מעבר לחשיבות האמיתית. אני מוצאת כי קיימת בהם תחושה פנימית, שלרוב אינה ריאלית, שאם ילכו לא יהיה מישהו שימלא את מקומם כראוי.

ג. העסק המשפחתי הוא נכס כלכלי חשוב. כאשר ההורים נמצאים בעסק ומובילים אותו ובני דור ההמשך נכנסים אליו, קיימת תקופת חפיפה אשר בה לא ברור מה יהיה גורל העסק, למי יועבר. כל עוד הנושא הוא טאבו ולא מדברים עליו אזי קיים חשש שאם לא אהיה בעסק אזי לא אקבל נתח מהנכס הכלכלי הזה.

אז כיצד פותרים את קונפליקט ה"לא מתאימים" בעסק המשפחתי?

ראשית, הייתי בודקת האם באמת אין התאמה לעסק באופן מובהק וברור. לעיתים חוסר ההתאמה היא לא לעסק אלא לתפקיד אותו בן המשפחה ממלא. כך יתכן שבתפקיד אחר יוכל הוא למצות את כישוריו בצורה טובה יותר ולא לצאת מהעסק. מכאן שלא צריך למהר ולצאת מהעסק בגלל "חוסר התאמה".

שנית, שיחת בירור איתו כדי לבדוק אפשרויות היכן יוכל למצות את הפוטנציאל שלו יכולה לסייע במקרה זה. שיחה לא מאיימת תוכל לסייע לו לעשות את צעדיו הראשונים לקראת מעבר מחוץ לעסק, אולי לפתיחת עסק חדש, או אף למקום עבודה אחר.

שלישית, מעבר לעבודה בחצי משרה בעסק המשפחתי היא אפשרות מצויינת במקרים רבים בהם בן המשפחה נותר בעסק ובחצי משרה נוספת יוכל לעבור לתפקיד או מקצוע שבו הוא יוכל למצות את הפוטציאל שלו בצורה טובה יותר. במצב שכזה הוא שומר על בטחון פיננסי בתוך העסק המשפחתי אך גם מתחיל למצוא את דרכו מחוץ לעסק.

רביעית, גיבוש אמנה משפחתית בעסק המשפחתי יכולה לסייע בקביעת כללים בעסק לגבי מי זכאי לעבוד ומי לא, כיצד נכנסים לעסק וגם מהי חלוקת הנכס לאחר שההורים מעבירים את העסק לדור ההמשך. האמנה יכולה, לדוגמא, להבטיח לילדים אשר עוזבים את העסק המשפחתי חלק מהנכס גם אם כבר לא עובדים בו ובכך הם לא ילחצו וישארו בעסק שהם לא מעוניינים לעבוד בו.

לסיכום,

קיימים פתרונות רבים לבני משפחה אשר "לא מתאימים" לעבוד בעסק המשפחתי. על בעל העסק להתאים את הפתרון המתאים ביותר לבן המשפחה שלו.

אולי תהיו מעוניינים לקרוא

הצטרפו לניוזלטר והתעדכנו בכל מה שקורה בעולם העסקים המשפחתיים

הצטרפו לניוזלטר והתעדכנו בכל מה שקורה בעולם העסקים המשפחתיים