דף הבית  >  מרכז ידע  >  ניהול עסק משפחתי > עסקים משפחתיים

עסקים משפחתיים נוטים לצלוח משברים כלכליים בהצלחה

נראה לעיתים שמשבר כלכלי עולמי לא מדלג על אף עסק, כולם יספגו פגיעה כלשהי בגין המשבר. אני מתכוונת למשברים כלכליים דוגמת הסאב פריים ב 2008, נפילת המגדלים במנהטן ב 2001 או אף משבר הקורונה הנוכחי. השאלה הנשאלת היא כיצד עסקים מתמודדים עם משברים אלו ומהם הסיכויים לצלוח אותם?

על פי נתוני העבר נמצא כי עסקים משפחתיים נוטים להתאושש באופן מהיר יותר במצבי משבר כלכליים מעסקים שאינם משפחתיים. יש לטענה זו כמה סיבות אשר תומכות בכך:

1. לקיחת סיכונים

נמצא שעסקים משפחתיים הינם עסקים שונאי סיכון. אם נסתכל על לקיחת הלוואות כסיכון לעסק הרי שנמצא כי יחס ההלוואות / ערך החברה בקרב עסקים משפחתיים נמוך יותר באופן יחסי לעסקים אחרים, בין אם בקרב עסקים קטנים – בינוניים או חברות ציבוריות. עסקים אלו נוטים לקחת פחות הלוואות ומעדיפים להשקיע בעסק על בסיס המזומנים הנמצאים בקופת החברה. בעסקים אלו נמצא כי מינוף החברה נמוך ולכן בעיתות משבר לא תרחף מעליהם עננת גובה החובות הרב שעליהם להחזיר.

היבט נוסף של לקיחת סיכונים נמצא באופי הפרויקטים שאליהם עסקים אלו נכנסים. נמצא כי עסקים משפחתיים נוטים להכנס לפרויקטים הנמצאים בשווקים המסורתיים יותר, המוכרים יותר, עם סיכון נמוך ורווחיות נמוכה יחסית לפרויקטים בעלי סיכון. לדוגמא, מעטים העסקים המשפחתיים הנמצאים בהיי טק או בתחום הפיננסי, שם הפרויקטים הינם בעלי סיכון רב יותר. לעומת זאת נמצא עסקים משפחתיים בתחום המזון, הקמעונאות או הנדלן, שם אחוז הרווחיות למוצר אומנם נמוך יותר אך גם הסיכון בהתאם.

 2. ראיה לטווח ארוך

עסקים משפחתיים אינם פועלים לשם אקזיט, אין הם פועלים לשם עשיית רווח לטווח הקצר בלבד אלא מנהלים את העסק עם ראיה ארוכת טווח, עסק שאפשר גם להעביר לדורות הבאים. ראייה כזו מסייעת לבעל העסק להתמודד עם משברים. בעלי העסק אינם נבהלים משינויים שמתרחשים אד-הוק כיוון שרואים בניהול העסק מסע מתמשך לאורך שנים ולא פרויקט עם תאריך שמתקרב ובא. כך יוצא שגם אם חלה ירידה ברווחים ובהכנסות הרי שאורך הנשימה מאפשר לשאת את הגל ולחכות להתעוררות השווקים אחרי הנפילות.

3. חוסן משפחתי

מצבי חירום דורשים התגייסות של כוחות אנושיים רבים כדי לצלוח משברים. משפחה, יותר מאשר בימים רגילים, נוטה במצבי חירום להתאגד ולהתאחד כדי לצלוח את המשבר. מצב חירום מאיים על המשפחה וגם על העסק ולכן יגויסו כוחות של יצירתיות, מוטיבציה, השקעה של שעות רבות יותר מהרגיל ולעיתים אף ויתור על שכר בטווח הקצר כדי לצלוח את המשבר.

4. גמישות בהחלטות

מצבי משבר דורשים קבלת החלטות מהירות, כמו לדוגמא, החלטות לגבי שינוי מוצרים, תעסוקת עובדים, גמישות במחירים, הסבת קווי יצור למוצרים נדרשים אחרים. כל אלו דורשים התבוננות מהירה, הבנה מהירה את השטח וקבלת החלטות בהתאם. נמצא כי עסקים משפחתיים פחות מסואבים מבחינת ההיררכיה הניהולית מכאן שהם גמישים יותר בתהליך קבלת ההחלטות. גמישות היא מתנה בזמני משבר כדי לצלוח אותו בצורה טובה יותר.

5. מוניטין

המוניטין של העסק הוא המוניטין של המשפחה, בעיקר אם שם העסק הוא גם שם המשפחה. משפחות יעשו הכל כדי שמוניטין העסק לא יפגע ולצורך כך ישתמשו בכל המשאבים האפשריים הקיימים בעסק כדי לצלוח את המשבר ולהצדיק את המוניטין. לדחיפה המנטלית שיש לגורם זה על מאמצי העל יש השפעה רבה, אשר מוכחת גם במחקרים אקדמיים בנושא.

6. קשר חם עם העובדים

נמצא כי עסקים משפחתיים מפתחים קשר אישי וחם עם העובדים, כך שחלקם אף מרגישים שהם ממש חלק מהמשפחה. קשר חם זה יכול לשרת את העסק בעיתות משבר, עת בו המצב הכלכלי לוט בערפל ולא ברור מה קורה. הירתמות עובדים במצבים אלו בין אם בהשקעה של זמן רב יותר, יצירתיות, ולעיתים אף ויתור על חלק מהשכר, ובלבד שישארו ולא יעזבו, יכולה לסייע לעסק לצלוח את המשבר.

עסקים משפחתיים במשבר בישראל

בנקודה זו אני רוצה להביא את הנקודה האישית שלי. במחקר שערכתי והתבסס על העסקים המשפחתיים בישראל, נכללו בין היתר עסקים שנמצאים במצב של ירידה בהכנסות וברווחיות, מצב המחייב רה-אורגניזציה או חדלות פרעון. קבוצת העסקים המשפחתיים נבחנה מול קבוצת העסקים הלא משפחתיים. במחקר מצאתי כי עסקים משפחתיים מתאוששים באופן מהיר יותר מאלו שאינם משפחתיים וחוזרים תוך מס' רבעונים מועט למצב של רווחיות. בנוסף מצאתי כי האישיות אשר תורמת לשיפור המצב הוא המייסד של העסק. ההנחה במחקר הסבירה כי למייסד העסק, הרואה את העסק כחלק ממנו, יש רצון עצום לצאת מהמשבר, ולכן יגייס את כל המשאבים האפשריים כדי להתאושש.

לסיכום, אנחנו כנראה בפתחה של תקופה לא פשוטה אך מאתגרת מכל הבחינות. כולי תקווה והכרה שעסקים משפחתיים יצלחו אותה בצורה הטובה ביותר.

בנוסף אולי תרצו לקרוא:

מדריך ניהול עסק משפחתי במתנה!

כתבתי עבורכם את המדריך כללי זהב לניהול עסק משפחתי מצליח.

במדריך תמצאו המלצות מועילות וישימות, כללי זהבשייסייעו לכם לקדם את העסק המשפחתי שלכם צעד אחד קדימה. 

  • כלים פרקטיים היחודיים רק לעסקים משפחתיים.

  • כלים המשלבים בין המשפחה לעסק בצורה מיטבית.

  • אילו מכשולים עלולים להופיע כאשר דור ההמשך נכנס לעסק, ומה אפשר לעשות כדי להתגבר על כך.

  • ועוד המלצות רלוונטיות.

בנוסף אולי תרצו לקרוא:

הצטרפו לניוזלטר והתעדכנו בכל מה שקורה בעולם העסקים המשפחתיים