Photo by Giulia Bertelli on Unsplash

דף הבית  >  מרכז ידע  >  יחסים במשפחה > כיצד סדר הלידה

כיצד סדר הלידה במשפחה יכול לסייע לך בניהול העסק?

באחת מפגישות העבודה שוחחתי עם בעל עסק, אב המשפחה שלו חמישה בנים. היה לו קושי להבין את הבן הבכור שלו, כמעט כבר בן 40. למען האמת, הוא אף פעם כנראה לא ממש הבין "למה הוא ככה?". הוא לא הבין ולא היה מוכן להסכים לכך שהבן הבכור מאוד מסודר, "מרובע" (ציטוט שלו), פועל "לפי הספר", מאורגן.

מחד, אפשר לסמוך עליו, אין חשש, המשימות יבוצעו כהלכה, אבל מאידך, אין לו מעוף והוא זקוק למילה טובה כל הזמן. אמרתי לו שאני לומדת להכיר אותו ועדיין לא גבשתי דעה סופית לגבי רצונו ויכולותיו, אבל אני לוקחת בחשבון את משמעות היותו בכור המשפחה והשפעתה על האישיות שבנה. על סך ההתמודדויות שהיו לו כבכור למשפחה מרובת ילדים אשר בנתה בתוכו אישיות הצמודה למוכר ולקיים ולא אוהבת שינויים.

 

האם עצם היותו בכור מסבירה את התנהגותו?

 

אני מניחה שלא רק עובדה זו אלא שלל סיטואציות בחיים שכוללות אינטרקציות עם אנשים ומצבים שונים בנו את אישיותו הקיימת, ובכל זאת, תאוריה זו יכולה להרחיב את המידע אודות מי שאנחנו. מעניין הדבר אבל המידע הזה, על אף שהוא חלקי, עזר לאבא להקטין את הטינה שהיתה לו כלפיו.

 

חשיבות הרחבת המידע בנושא

לרוב אנחנו כועסים כי אנחנו פשוט לא מבינים את התנהגותו של האחר. הבנה יכולה להקטין בצורה משמעותית את רמות הכעס והטינה. מידע וידע נועדו לתת לנו בהירות בעולם שבו אנו חיים. ידע יכול לסייע לנו לקבל החלטות טובות וברורות יותר שלא יסתמכו על אינטואיציה בלבד. הבנה את הדברים פותרת הרבה מאוד מהכעסים שיש לנו מהסביבה, לא את כולם, אבל את הרוב. ברגע שאנחנו יכולים להסביר התנהגות בסבירות גבוהה בגלל מיקום במשפחה, אנחנו יכולים להוריד את רמת המתח והכעס שיש לנו כלפי אותו האדם. לעיתים להבין שזה הוא, והוא אולי לא ישתנה, ולעיתים להאמין שזו תהיה נקודת המוצא לשינוי.

 

רובנו רוצים להיות בעלי השליטה במציאות שבה אנו נמצאים, להרגיש שאנחנו מבינים את מה שאנחנו עושים ומבינים את מי שאנחנו נמצאים עימם. לאמיתו של דבר, אני יכולה להרחיק לכת ולומר שהרצון לשליטה מצוי אצל כולנו. אם אתם מנהלים עסק או אם אתם מסייעים בניהולו, אתם בטח מכירים כלים רבים אשר מסייעים לכם בניהול עובדים, סדר הלידה הוא כלי נוסף, שונה מהרגיל, אשר עשוי לספק לכם מידע מפתח בניהול העסק. לא כל דבר שקשור לאדם מסוים בהכרח מוכתב על ידי מיקום לידתו במשפחה אבל הוא בהחלט יכול לשפוך אור על נקודות רבות אחרות.

 

מחקרים רבים דנו בנושא סביב המחלוקת הבולטת ביותר בתחום התפתחותינו, והיא, מה משפיע ומעצב אותנו – הגנטיקה או הסביבה? כמו הערכות רבות אחרות, גם המיקום במשפחה מהווה פרמטר אחד מתוך רבים אשר יכול להשפיע על עיצוב תכונותיו של האדם ועל עיצוב אישיותו. כדי לבחון קצת יותר את השפעת המיקום במשפחה והקשרו לניהול עסק, נתאר תחילה את התיאוריה לסדר הלידה.

 

Circle of Colored Pencils Beige Backgrou

תיאוריית סדר הלידה (Birth order)

תיאורית סדר הלידה, אשר קודמה והפכה פופולארית בסוף שנות העשרים של המאה הקודמת על ידי הפסיכותרפיסט האוסטרי אלפרד אדלר, מקדמת את הרעיון שאנשים מעוצבים על ידי הסביבה הישירה שלהם, המשפחה. זו מצהירה כי אישיותנו והצלחתנו בקריירה, במערכות יחסים, ובחיים עתידיים, מעוצבים ונקבעים לפי הסדר בו נולדנו בתא המשפחתי שלנו.

 

סדר הלידה מעניק מבט ייחודי על העולם ומשפיע לעיתים קרובות על האינטראקציה עם עמיתים לעבודה. סדר לידה משפיע על התפקידים שאנו מחפשים בקריירה ומשפיעים על הדרך בה אנו מתקשרים. אמנם אין אפשרות לשנות את סדר הלידה, אך אפשר לפתח מודעות למאפייני סדר לידה ולהעריך את ההבדלים שכל אדם מביא למקום העבודה. מידע זה שופך מעט אור מדוע, למשל, מישהו מנהיג וקובע כמעט בכל סיטואציה ואילו האחר נראה נושא ונותן באופן מעולה.

 

מאמר זה מתייחס לשלוש קבוצות עיקריות של בני משפחה: בכורים, ילדי אמצע וילדי זקונים. התיאוריה מתייחסת גם לילדים יחידים וגם לתאומים אבל החלטתי להתמקד בשלוש קבוצות בלבד.

 

אציג תחילה את עיקרי התכונות של בני המשפחה לפי סדר ההולדה

Image by Tyler Nix

ילדים בכורים

על פי המחקר המבוסס על תאוריה זו, בכורים נחשבים לטיפוסים רציניים ומובנים, מונעים למטרה מוגדרת וברורה. הם חכמים יותר באופן יחסי לאחיהם, בעלי יכולת ארגון, מסירות למשימה, ופועלים על פי הגיון בריא. הם בעלי אמביציה, מנהיגים מלידה ואחראיים. הם יהיו לרוב דומיננטיים מבחינה חברתית, פתוחים פחות לרעיונות חדשים ונוטים לפרפקציוניזם ולריצוי הסביבה.  אנשים בכורים יהיו בעלי כמיהה חזקה לעבר ופסימיות לעתיד, וזאת בגלל זיכרון ה"כתר" שנגזל מהם כאשר היו בתקופה קריטית בחייהם.

 

תכונות שליליות המיוחסות להם כוללות בעיקר שתלטנות ושליטה.

ההורים בדרך כלל מתייחסים לבכורים כאל "הטיוטה הראשונה" ומגלים כלפם יותר הגנה, טיפוח ותשומת לב מאשר לילדים הבאים. זה עשוי להסביר את ביטחונם של בכורים, הישגי היתר שישאפו להשיג וקרבה להורים. על פי מאמר שפורסם ב FORBES נמצא כי כ 45% ממנהלי העסקים הקטנים בינוניים בארהב הם בכורים, נתון שמהווה כ 15% יותר מחלקם הפרופורציונלי באוכלוסיה.

 

בכורים עובדים לרוב במיקוד אינטנסיבי, אוהבים לבצע נהלים ויש להם גישה שמרנית לאינטראקציה עם אנשים. במסגרת העבודה, בכורים יכולים להביא סגנון סמכותי ומכוונים לתפקידים עם שליטה. כבכור חשוב יהיה ללמוד להתפשר ולהעריך את ההבדלים והמתנות שאחרים מביאים למקום העבודה.

כיצד נוכל לנהל בכורים בצורה טובה יותר?

 • הם נחשבים אנשים של "שיגרת ושכחת", זאת אומרת, כאשר מגדירים להם משימה ויעד הם יבצעו זאת בצורה הטובה ביותר. הם משתלטים על המשימה, הדברים באים להם באופן טבעי, והם יבצעו זאת בצורה טובה. אין צורך להפעיל שליטה נוספת על משימה שבסיכוי גבוה תבוצע טוב, פשוט להניח להם לבצע זאת. הנטיה שלהם לארגן אחרים עוזרת להשיג את מבוקשם בצורה הטובה ביותר.

 • הם אוהבים שליטה ולא אוהבים הפתעות ולכן יש לכבד את סדר היום שלהם ולא להעמיס במשימות מפתיעות ולא צפויות.

 • בדרך כלל הם זקוקים לאישור מסמכות. למרות שזה נראה מהצד כחוסר ביטחון הרי שזו הדרך שרובם גדלו. הם יחפשו כל הזמן אישורים מהסביבה שהם אכן בסדר, שהם אכן טובים. ירצו לשמוע שעשו עבודה טובה.

 • הם עובדים בצורה ממוקדת ואינטנסיבית בביצוע המשימות שלהם ולכן אם יש צורך בישום נוהל עבודה חדש בעסק ויש צורך במי שילווה את התהליך הרי שהם הדמויות המתאימות לכך, לוקחים פיקוד על קבוצה וממקדים אותה. משימות מסוג זה אפשר לתת להם והם יבצעו זאת בשמחה ובקלות יחסית.

 • הבכורים נחשבים כטיפוסים יסודיים אשר זקוקים להעמיק בתחום שבו הם עוסקים ולכן רצוי לאפשר להם להתמחות בתחום מסוים, לאפשר להם להוביל סיעור מוחות בתחום שלהם.

 • ילד בכור רגיל כבר מילדות לקבל אחריות רבה לידיו. לעיתים היו הם אלו שטפלו באחיהם הצעירים כאשר ההורים היו עסוקים. מחד, הם עשויים לאהוב אחריות זו, אך מאידך הם עשויים להרגיש שהם זקוקים לפעמים להפסקה. משימות חשובות אפשר להטיל עליהם, כאלו שחשובות לעסק, מאידך, לא להגזים בעומס המשימות.

Image by Norbert Kundrak

ילדים אמצעיים

ילדים אמצעיים נוטים להיות מכוונים לחשיבה משותפת-זוגית, לשיתופי פעולה. הם בעלי חשיבה חופשית וכישורים חברתיים, אמפתיים, וכיוונם בדרך כלל לשלום. הם בעלי כישורי משא ומתן, מתווכים ודורשי צדק. אם ילדים בכורים מובילים דרך עצמאית וראשונית הרי שילדים אמצעים יובילו את דרך האמצע באמצעות שיתופי פעולה ובניית מערכות יחסים.

 

תכונות שליליות כוללות תחושת הזנחה ואי-שייכות.

 

הורים נוטים להיות רגועים יותר לקראת הולדתם של הילדים האמצעים מאשר היו לקראת הבכורים ולכן נמצא כי אלו מסוגלים להתמודד עם שינויים ולחץ יותר מאשר אחיהם הבכורים. מלכתחילה תשומת ליבם של הוריהם מחולקת ולא נתונה להם באופן בלעדי, ולכן ההתמודדות שלהם עם תחרות בחיים נוטה להיות בריאה יותר. הילדים הללו מסתכלים על היכולות המפותחות של אחיהם ומנסים להשתוות אליהם, ולכן מפתחים דחף תחרותי חזק ושאיפה גבוהה להישגיות. במקרים שבהם התחרות בין שני האחים היא קשה והפרש הגילאים קטן, קורה לא אחת שאחד האחים מצליח בדיוק במקום בו השני נכשל, ולהיפך. למשל, אם האח הבכור נאה במיוחד, השני ינסה להרשים בחוכמתו ובאומץ לבו וכיוב.

 

הילד האמצעי לומד להסתגל ומחפש באופן טבעי עמדה של פשרה כתוצאה מנסיון ההתמודדויות עם הילדים הגדולים. זה נותן לילד האמצעי יתרון מצוין במסגרות צוות במקום העבודה.

 

יחסי עבודה עם ילד אמצעי יכולה להיות אחת ממערכות היחסים הטובות ביותר מכיוון שהם מבינים את ערך המשא ומתן. לילד האמצעי יש לעתים קרובות אמפתיה למי שלא זוכה להכרה. ילד אמצעי יכול להיות בעל אופי פתוח, יקבע מדיניות של "דלת פתוחה" בהן מעודדים ומעריכים תקשורת גלויה ולא סמויה.

 

כילד אמצעי, חשוב לפתח את זהותך, ללמוד שאתה לא יכול לרצות את כולם ולהכיר בכך שבמקום העבודה, יהיו מצבים בהם הרמוניה לא תמיד תהיה קיימת.

 

כיצד נוכל לנהל את ילדי האמצע בצורה טובה יותר?

 • ילידי האמצע ממהרים להסתגל ובאופן טבעי ימצאו דרך לחפש פשרה, מה שהופך אותם למנהלי משא ומתן טובים אשר מצליחים היטב במסגרת צוותית. אנשי מכירות, מגשרים, מנהלי מחלקות, יכולים להיות תפקידים שמתאימים להם מאוד.

 • הם בעלי פוטנציאל להצלחה בביצוע פרויקטים שמעניקים להם תחושת שייכות, להיות חלק מצוות שתורם לעסק, לא בהכרח לעמוד בראשו.

 • רעיונותיהם בעת מחלוקת יכולים להיות לעזר רב.

 • הם אנשים חברותיים בסביבת העבודה שלהם, מסוגלים ליצור קשרים בצורה מהירה וקלה. ארגון של ארועים חברתיים בעבודה, או השתתפות בכך יכולה להוות אתגר מוצלח עבורם.

 • אנשי "ועד" מצויינים אשר מוצאים את הגשר בין ההנהלה לעובדים.

Image by Markus Spiske

הילדים הצעירים (בן הזקונים)

אלה הם ה"צעירים" במשפחה שנמצאים במעמד מיוחד ומוגן לעומת האחרים. אנשים עם רוח חופשית, נוטלי סיכון ויוזמים. הם רגילים שאחרים עושים עבורם ומשתדלים לספק אותם, מה שגורם להם להרגיש שהכול בא להם בקלות. וככזה, הם נוטים להיות בעלי ביטחון עצמי גבוה ומקור של כיף ושמחה בשביל אחרים. הם מפתחים תכונות מיוחדות כדי לגרום לאנשים אחרים לסייע להם לבנות את חייהם, כמו חוסר אונים, חן, וקונדסות.

 

חלק מהמחקרים אכן תומכים ברעיון שהם קומיים יותר, קלים ונינוחים מהאח הבכור. המוטיבציה הגבוהה שלהם להתעלות מעל אחיהם הגדולים הופכת אותם לשאפתנים ובעלי הישגים מרשימים, ובעלי נטיה לקחת סיכונים גדולים, אם כי חוסר הצלחה חוזר ונשנה עלול לדחוף אותם לייאוש. בעולם העסקים, צעירים אלו ישתלבו בפרויקטים בעלי סיכון ויעסקו גם במכירות. אישיותם מתאימה גם לעיסוקים יצירתיים כמו תעשיית האמנויות והבידור. הם נוטים לבחור בקריירה שבני משפחה אחרים נמנעו מהם.

 

תכונות שליליות כוללות סוגיות שנובעות מחייהם בצל אחיהם הגדולים כמו, השוואה מתמדת עם אחרים וגם אנוכיות.

כיצד נוכל לנהל את בני הזקונים בצורה הטובה ביותר?

 • הם חדשנים גדולים בגלל היצירתיות באופיים ולכן יכולים להיות חלק פעיל ותורם בצוות פיתוח בעסק. זה לא בהכרח כזה שיפתח מוצרים אלא לעיתים זה שיביא רעיונות וחידושים לשווקים חדשים, או להתסכלות אחרת על אתגר בעסק. הם יציעו הצעות יצירתיות לעבודה קבוצתית וישכנעו את טענתם.

 • קבלת החלטות ולקיחת עבודה ברצינות יתרה יכולה להיות מאתגרת עבורם.

 • יש הרואים בטיפוסים אלו גם מהפכניים ולכן יתכן ואף יטילו ספק בתהליכים קיימים בעסק.

בנוסף אולי תרצו לקרוא:

הצטרפו לניוזלטר והתעדכנו בכל מה שקורה בעולם העסקים המשפחתיים